ЧЕКАЈУЋИ НОВИ ЗАКОН О АПОТЕКАМА – Ограничити отварање апотека

ЧЕКАЈУЋИ НОВИ ЗАКОН О АПОТЕКАМА – Ограничити отварање апотека

У Србији, незванично, тренутно ради око 3.900 апотека мада према стандардима Европске уније не би требало да их буде више од 1.800, само у последње две године отворено је 900 нових. У Лозници су регистроване 33 апотеке а у овом периоду није отворена ниједна  нова. За оволики број апотека Лозница би требало да има више од 130 хиљада становника

Враћање одредбе о демографско-географским критеријумима за отварање апотека у Закон о апотекарској делатности који се налази у Скупштинској процедури, један је од захтева представника више од 1.500 здравствених установа, апотека у приватном и државном власништву и апотека приватних пракси окупљених у неколико удружења. У супротном, како наводе, „њихов опстанак и квалитет здравствене заштите доведен је у питање“. Подршку захтеву дали су и Фармацеутски факултет Србије и Савез апотекарских удружења Србије.

Како су, између осталог, навели у саопштењу, у предлогу Закона о апотекарској делатности који је прошао јавну расправу пре више од две године, постојао је члан којим би се ограничило насумично отварање апотека уз помоћ демографско-географских критеријума и на тај начин успоставила мрежа апотека. Међутим, он је избрисан и замењен чланом који се односи само на апотекарске установе у јавној својини.

– То би се дакле, односило само на државне апотеке а које то државне установе отварају апотеке у условима нелојалне конкуренције? – каже за ЛН Мирјана Манојловић, директорица  Здравствене установе „Апотека Лозница“. Државних установа нема још много,  некада их је било 35.  Захтевали смо промену члана закона, поднети су амандмани, видећемо да ли ће то Скупштина усвојити и какву ће одлуку донети  – напомиње Манојловићева.

Такође, у саопштењу се наводи да је у Предлогу Закона о апотекарској делатности усвојено да се апотеке могу отворити на 300 метара раздаљине а критеријум је да 4.000 становника гравитира ка једној апотеци, али да је у прошлогодишњем законском предлогу овај критеријум смањен на двеста метара. Како каже Манојловићева, у Србији не постоји регистар апотека и не зна се тачан број, барата се цифром од 3.900, али то није апсолутно тачан податак. Демографско-географски критеријуми су различити, европски просек је око 4.200 становника на једну апотеку, у Словенији 6.000 на једну апотеку.

  Код нас је ситуација таква да  мало људи гравитира једној апотеци па се поставља питање њихове економске оправданости. У Фармацеутској комори се боримо за квалитет услуга, јединствену цену и поштовање законских прописа у вези са испуњењем услова у вези са кадровима, опремом, просторијама, за све то постоје правилници којима је то регулисано. Залажемо се за јединствену цену услуга да пацијент иде у апотеку у којој је задовољан квалитетом услуга, а не да цена лека буде опредељујући фактор – каже она.

Према подацима које су изнели подносиоци захтева, у последње две године у нашој земљи отворено је 900 нових апотека, укупно их има 3.900 мада, према  стандардима Европске уније, не би требало да их буде више од 1.800. У Лозници ради 33 апотека од којих су четири државне а према подацима које смо добили од Агенције за привредне регистре у последње две године није регистрована ниједна нова апотека, нити у форми привредног друштва нити као предузетник. Међутим, на основу броја апотека и критеријума које прописује ЕУ, у нашем граду би за оволики број апотека било потребно више од 130.000 становника а према последњем попису Лозница нема ни 80. 000. Подаци показују да је слична ситуација и у већини градова и општина у нашој земљи.

Иначе, потписници захтева апелују да се на основу географских и демографских критеријума успостави план мреже који би обухватио све апотеке без обзира на власничку структуру.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

У ЛОЗНИЦИ – Избоден младић

КОНЦЕРТ КАЛИОПИ У ЛОЗНИЦИ – Одсањано отворених очију

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )