
У ЛОЗНИЧКОЈ БИБЛИОТЕЦИ – Поново се читају Ћосићеви “Корени”
На листи најчитанијих, односно, најчешће позајмљиваних књига у Библиотеци Вуковог завичаја прошле године прво место заузима Марица Поповић са романом “Дуња и ја”. Ова ауторка већ неколико година једна је од најтраженијих списатељица међу лозничком читалачком публиком, а њене књижевне вечери у градској библиотеци увек су одлично посећене. Како нам је потврђено из ове установе, одмах иза Поповићеве је Јелена Бачић Алимпић са књигом “Нигде нема те”, а трећу позицију заузима Гијом Мусо и његова књига “Стан у Паризу”. Овај писац омиљен је у целом свету, а његова књига добила је похвале и добре критике одмах по објављивању 2017. године у Француској, где је, такође, била и најчитанија. На четвртом месту је роман “Корени” Добрице Ћосића, књига која је у прошлој години постала поново тражена после емитовања истоимене серије на Јавном сервису. Иначе, роман који је објављен 1954. године најчешће је позајмљивана књига и у другим градовима у претходној години и налази се на првом месту листе најчитанијих коју је недавно објавила Народна библиотека Србије, а Ћосићеви “Корени” саставни су део и обавезне лектире у средњим школама.
Лозничани су у својој библиотеци прошле године често узимали и роман “Тајна јужњачких корала” Звеве Казати Модињани, једне од најомиљенијих ауторки савремене књижевности чији су романи преведени у седамдесетак земаља и продати у скоро десет милиона примерака. Ауторка живи у Милану, у кући своје баке, у којој је и рођена. На листи најчитанијих у лозничкој библиотеци следи норвешки аутор Ју Несбе и роман “Жеђ”, а потом Стеван Сремац и књига “Поп Ћира и поп Спира”.
Када је реч о листи десет најчешће позајмљиваних наслова у јавним библиотекама Србије током 2018. године, коју је објавила Народна библиотека Србије, после Ћосићевих “Корена”, следе “На Дрини ћуприја” Иве Андрића, “Кад су цветале тикве” Драгослава Михаиловића, потом три књиге из серијала “Казна за грех” Јелене Бачић-Алимпић, а затим и њени романи “Нигде нема те” и “Кофер из Берлина”. На седмом месту је “Каинов ожиљак: роман о мисији Иве Андрића у нацистичкој Немачкој” Владимира Кецмановића, на осмом “Лузитанија” Дејана Атанацковића, следи “Олујни бедем” Дејана Стојиљковића, а на десетом месту најпозајмљиванијих наслова је “Велики рат” Александра Гаталице.
С. П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
КРЕНУО ПУТУЈУЋИ ФЕСТИВАЛ – ‘’Да се не заборави’’ у Лозници
У МУЗЕЈУ ЈАДРА – Представљена књига о Бањи Ковиљачи
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″