
У СПОРУ ОКО ПЛАНИНАРСКОГ ДОМА НА ГУЧЕВУ – Планинари и даље “на ледини”
Када су пре четири године чланови Планинарског клуба “Гучево” коначно дошли на праг решења својих проблема и вишегодишњег спора са фирмом МН из Лознице око власништва над просторијама у одмаралишту на Гучеву и када је споразумно донето судско поравнање којим је предвиђено да им ова фирма изгради нов објекат на планини, нису ни слутили да ће све толико трајати, а још мање да ће на крају, ипак, остати без договореног
Подсећамо да је фирма МН, пре двадесетак година постала власник планинарског дома у којем су лознички планинари имали своје просторије, а како би решила дугогодишње несугласице са њима закључила је 2015. године у Привредном суду у Ваљеву судско поравнање по ком је требало да почне изградња нове планинарске куће. Планинари окупљени у Планинарском клубу “Гучево” имали су у одмаралишту пет соба и право коришћења свих заједничких просторија, а намеравали су да их тек када се испуне уговорне обавезе о поравнању, пребаце у власништво МН-а. По важећем судском поравнању, фирма МН се обавезала да до 31. марта 2016. изгради нов планинарски дом на Гучеву на плацу од осам ари и пренесе га у власништво клуба. У овом објекту од 240 квадрата, требало је да буде простора за 40 кревета и толико седећих места у дневном боравку, као и санитарни чвор, мини-кухиња и систем централног грејања.
Уместо усељења, нови спор
Радови су почели, па застали, а онда је уследио шок када су планинари сазнали да је новосаграђени објекат отуђен и да у њега неће ући како су планирали још пре две године. Спор је 2017. године поново обновљен, а процес, који је већ трајао 15 година, настављен пошто су пробијени сви рокови договорени око изградње и усељења. Горан Радишић, председник ПК “Гучево” објашњава да је све враћено на почетак и да је питање како ће се све завршити.
– По споразумном судском поравнању, које су потписали заступник МН из Лознице и наш правни заступник, договорена је изградња објекта по систему “кључ у руке”, да нови планинарски дом буде изграђен по важећем грађевинском пројекту, на основу којег је и купљена парцела, добијена дозвола и почета изградња. Међутим, после прве фазе изградње радови су застали, а када је истекао рок за завршетак изградње дома, уследио је разговор наших тадашњих чланова управе клуба и Марка Нешића, власника фирме МН. Он је том приликом рекао да је у финансијској дубиози и да ће наставити градњу планинарског дома чим то буде могао. Разговор је био у априлу, а он је навео да ће наставити градњу у августу. Намера власника фирме МН у тадашњем разговору је била да заврши дом и све је деловало коректно. Подсећам да је све требало бити завршено 2016. до краја марта, а ми смо разговор водили почетком 2017. године – објашњава Горан Радишић.
Руководство планинарског клуба и чланство прихватили су предлог да се власнику предузећа МН да још времена, у нади да ће дом ипак бити завршен. Радишић каже да су имали разумевања и поред свих проблема.
– Међутим, прошао је и август 2017, онда и септембар и октобар, а ништа се није дешавало. Све је стајало док нисмо током прошле године (2018.) приметили да се неки грађевински радови на дому одвијају. Власник је наставио градњу, то је поприлично напредовало, а ми смо дошли до информације да он не намерава да нам дом, након завршетка, преда, већ да га гради за неке друге потребе. Када смо схватили шта се дешава и да дом неће бити наш, а спразум о поравнању испоштован, отишао сам у катастар и питао правника да ли се може ставити забрана да се та парцела, на којој је објекат, отуђи. Објаснили су ми да то није по закону јер у споразуму о поравнању није наведено да се може ставити такозвана интабулација. У катастру се све и тада водило на МН. То је било у јуну 2018. године – прича Радишић.
Све то је, како каже, изнео пред Управним одбором клуба, где је договорено да када градња буде потпуно завршена и струја уведена, затраже покретање извршног поступка. Да их судски извршитељ уведе у тај посед, односно завршен дом, а да се након тога МН укњижи у катастру на просторије у старом дому, како је и предвиђено судским поравнањем.
Остали кратких рукава
– У септембру 2018. сам у катастру проверио и утврдио да је парцела, на којој је грађен планинарски дом, отуђена. Више се није водила на предузеће МН, већ на сасвим трећем лицу. Чак се не води да је на тој парцели изграђен дом, односно нов објекат. Пише да је ту од 2009. нека стара зграда, саграђена без дозволе за градњу. Правни заступник клуба је у новембру послао обавештење на адресу МН-а којим смо тражили да нас уведе у посед новог дома, што је у обавези по судском поравнању, или да нас уведе у посед наших просторија у старом дому, како бисмо остварили право коришћења својих соба као и свих других заједничких просторија. После седам дана нам је одговорио дописом да признаје да је то требало да уради, али да због финансијских проблема и пословања, због, наводног, репрограма дугова има забрану банака да било шта инвестира и гради. Због његове, наводне, текуће ликвидности и потраживања поверилаца, он је новосаграђени дом и парцелу морао да отуђи и пребаци на, наводног, повериоца – детаљан је наш саговорник.
У овом одговору на упућени допис, које је потписао Марко Нешић, директор и власник фирме МН, наведено је да су просторије у старом дому издате трећем лицу почетком септембра 2018, на пет година и да МН није држалац тог објекта. Планинари су у овом обавештењу позвани да поново дођу на договор и да се реши проблем на најбољи начин и обострано задовољство. Радишић је све то изнео и на последњој Скупштини ПК “Гучево”, крајем фебруара, када је договорено да адвокат клуба у што краћем року достави предлог за излазак из ове ситуације.
– Шта ћемо чинити, тек треба да одлучимо. Практично се сада боримо за своје старе просторије и враћамо на оно где смо били и пре много година. Новосаграђени дом је отуђен, а стари издат трећим лицима без наше сагласности. Планинарима би сада било најбоље да уђу у посед својих старих просторија и да након тога поднесемо тужбу за надокнаду штете. Када бисмо ушли у посед својих просторија, могли бисмо да их користимо за организовање планинарских акција или издајемо као што то сада, противзаконито, чини тренутни корисник дома – истиче председник клуба лозничких планинара.
Допис МН
До закључења броја ЛН нису добиле коментар из фирме МН у вези са насталом ситуацијом, па зато преносимо одговор на позив за испуњење обавеза по поравнању, које је упутила планинарима у новембру 2018. године, а који је Радишић приложио редакцији.
– Тачно је да смо у циљу решавања предметног проблема постигли поравнање, те да смо и кренули у реализацију договора. Међутим, у периоду после потписивања поравнања, МН д.о.о је доспело у тешку економску и финансијску ситуацију, те смо због немогућности редовног сервисирања кредита морали ући у процес финансијског реструктуирања. Тачније, са банкама као повероцима, потписан је Уговор о финансијском реструктуирању који траје до краја 2021. године. По том уговору, забрањене су нам све инвестиције, односно могуће су само уз сагласност банака као повериоца из поменутог уговора. У исто време, доспеле су неке друге финансијске обавезе које нисмо могли испунити због обавеза по финансијском реструктуирању, те смо због текуће ликвидности и спречавања блокаде рачуна која би имала тешке последице по Друштво МН, били принуђени да на повериоца пренесемо наведени објекат у изградњи. Стари објекат на катастраској парцели 1395 КО Трбушница је тренутно издат у закуп другом правном лицу (од 1. септембра 2018. године) на период од пет година, те исти тренутно није у нашој државини. И поред свега наведеног, спремни смо да обавимо додатне разговоре ради решења новонастале ситуације и испуњења вашег захтева на други могући и прихватљив начин. Надамо се да ћете имати разумевања за све оно изнето у овом одговору – стоји у допису који је потписао Марко Нешић, директор МН д.о.о.
С. Пајић
ПРОЧИТАЈТЕ И…
НА 15. ГОДИШЊИЦУ МАРТОВСКОГ ПОГРОМА НАД СРБИМА НА КИМ – Деци из енкалава дарови из Лознице
У ’’ЦЕЛУЛОЗИ’’ – Исечени велики резервоари, нико ништа не зна
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″