НОВИНЕ У УТВРЂИВАЊУ ПРОФЕСИОНАЛНИХ БОЛЕСТИ – Додато девет нових обољења

НОВИНЕ У УТВРЂИВАЊУ ПРОФЕСИОНАЛНИХ БОЛЕСТИ – Додато девет нових обољења

Нови Правилник о утврђивању професионалних болести на основу којих се добија инвалидска пензија предвиђа девет нових обољења као што су оштећење слуха изазвано буком, тровање талијумом, тетанус. Претходни  правилник донет је 2003. године и садржи листу од 56 професионалних обољења међу којима и обољења до којих долази у професијама које одумиру

Ради што прецизнијег утврђивања професионалних болести на основу којих се добија инвалидска пензија, недавно је израђен нови правилник који садржи листу од 65 болести уместо досадашњих 56 и она је усклађена са листом Међународне организације рада. Претходни правилник донет је 2003. године, а листа коју он садржи не само да има мали број обољења, већ је и застарела, јер на њој нема многих болести које  собом носе модерне професије као што је целодневни рад за рачунаром. Такође, на листи се налазе и обољења до којих долази у професијама које одумиру.

Правилник је завршен и упућен Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања из којег саопштавају да су новим правилником у делу који се односи на болести проузроковане хемијским дејством, додате три нове професионалне болести: тровање талијумом, затим, платином и осмијумом или њиховим једињењима.

У делу који утврђује болести проузроковане физичким дејством, листа је допуњена болестима: оштећење слуха изазвано буком и обољења изазвана вибрацијама које се преносе на руке или на цело тело. Међу болестима проузрокованим биолошким фактором унете су: тетанус и обољења проузрокована директним контактом са другим биолошким агенсима на раду за које постоје научни докази или докази из практичних искустава. Такође, у делу који се односи на болести плућа, унете су четири нове професионалне болести: пнеумокониозе узроковане нефиброзогеном прашином, односно влакнима, бисиноза плућа, канабиоза, багасоза, бронхијална астма и обољење горњих дисајних путева. Допуњени су и поједини постојећи описи послова и радних места на којима се појављује професионална болест, као и услови за признавање болести као професионалне.

Иначе, наша листа професионалних обољења много је краћа од европске. У Институту за медицину рада у Београду дијагностикује се само пет до седам случајева годишње а у Немачкој, на хиљаде.

Нови правилник о утврђивању порофесионалних болести  требало би ових дана да усвоји Влада Србије.

В. М.

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )