УЗ ПОДРШКУ ЕУ – Мобилни тим у служби Рома
Лозница је један од тридесет градова у Србији који је укључен у пројекат „Подршка ЕУ инклузији Рома – Оснаживање локалних заједница за инклузију Рома”, у оквиру којег је формиран мобилни тим који ће обилазити најугроженија ромска насеља и сагледавати њихове проблеме. На основу прикупљених података биће сачињен и оперативни годишњи план
„Подршка Европске уније инклузији Рома“, назив је пројекта у којем учествује тридесет општина и градова у Србији међу којима је и Лозница с циљем унапређења и оснаживања локалних заједница за социјално укључивање Рома. Према речима Тање Глишић Матић, начелнице Одељења за друштвене делатности у градској управи у Лозници, скупштина је формирала координационо тело за инклузију Рома којим председава градоначелник Видоје Петровић, а формиран је и мобилни тим сачињен од стручњака из различитих области који ће одлазити у најугроженија ромска насеља, сагледавати њихове проблеме и на крају сачињавати годишњи оперативни план. Чланови мобилног тима су: Радојка Станковић и Роса Савић, представнице локалне самоуправе, Зоран Цветиновић, директор школе у Јадранској Лешници у којој има највише ромске деце, Славка Перић и Верица Швабић из Центра за социјални рад и Љиљана Ранковић из Дома здравља.
– Мобилни тим треба да реагује у кризним ситуацијама, рецимо, у случајевима нередовног вакцинисања ромске деце. Идеја је да мобилни тим провери која су то деца, да организује њихов преглед и да она која су здрава, буду вакцинисана. Познато је да она нису прошла потпуну имунизацију, много мање су на тај начин заштићена зато што стално мењају адресе па их је тешко пронаћи. Такође, треба помоћи и ромским женама које су изузетно угрожене, рано постају мајке, рађају већи број деце, имају доста прекида трудноће а не долазе на редовне здравствене прегледе. Нажалост, најчешће долазе у позној фази – каже Тања Глишић Матић.
Она истиче, да је први циљ повећање броја деце и младих са завршеном основном и средњом школом, а да озбиљан проблем представља чињеница да после четвртог разреда 70 одсто ромске деце престаје са даљим школовањем. Веома је важна улога директора школа, јер ако се деси да неко дете одсуствује са наставе, мобилни тим ће на његов позив посетити породицу и утврдити шта представља проблем и како га решити.
– Кажемо да је незапосленост највећи проблем Рома, а то је последица тога што не завршавају школу, што су неквалификовани и као такви нису конкурентни на тржишту рада. Наша мисија је да они заврше основну и средњу школу, по могућности и факултете. Држава даје подстицајне мере, свако ромско дете које жели да упише факултет не полаже пријемни, има бесплатан дом, мензу, стипендију – каже Глишић Матић.
У оквиру овог пројекта у току је и израда Локалног акционог плана (ЛАП) за Роме који ће бити завршен до краја идућег месеца у који су, како истиче начелница, укључени Роми из свих заједница у граду.
– За сваки корак смо их консултовали, дали су предлоге, указали на највеће проблеме. На основу њихових сугестија извојиле су се две теме и то, запошљавање и становање, а одмах за њима су здравље и образовање. Крајњи циљ овог пројекта је да се Роми у свим сегментима живота осећају равноправно – истиче она.
Како каже, у Лозници према последњем попису живи 761 Ром, али има их 1500 који овде живе, а летњи период проводе у иностранству. На евиденцији Националне службе за запошљавање налази само њих шездесеторо иако ова служба даје низ подстицајних мера у којима они увек имају предност.
Градовима и општинама који имају успостављене мобилне тимове за инклузију Рома међу којима је и Лозница, ЕУ доделила је по аутомобил и лап топ, а од Сталне конференције градова и општина добили су техничку подршку за израду ЛАП и оперативног плана за Роме. Иначе, пројект се финансира по принципу пола-пола, дакле по изради оперативног
плана колико буде учешће локалне самоуправе толико ће дати и ЕУ.
Према речима Љубинка Ђокића, помоћника градоначелника, у локалној самоуправи у Лозници имају посебно одговоран однос према осетљивим групама па је, како каже, потпуно разумљиво што је Стална конференција градова и општина потписала споразум са градом о учешћу у овом програму.
– Европска комисија је оцењујући примену националне стратегије према Ромима закључила да се од 2011. смањује проценат Рома који прекидају школовање, а стање се поправља и када је у питању њихова здравствена заштита – наводи Ђокић.
В. М.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″