
НАСТАВЉЕН „СВЕТ ЖЕНА“ – Фотографијом причају о храбрим женама
У Галерији „Мина Караџић“ вечерас је у оквиру „Света жена“ представљен пројекат „Храбре жене путују кроз време“, а гошће манифестације, коју организује Центар за културу „Вук Караџић“, биле су ауторке Чарна Манојловић и Александра Јовановић. Овај пројекат реализује „Радионица интеграције“ из Београда и кроз њега се, на посебан начин, публика подсећа на Еустахију Арсић, Катарину Ивановић, Марију Трандафил, Мину Караџић, Савку Суботић, Милицу и Анку Нинковић, Драгу Љочић, Јелену Димитријевић, Надежду Петровић, Касију Милетић, Јелисавету Начић, Магу Магазиновић, Мару Росандић, Милунку Савић, Аницу Савић Ребац, Ксенију Атанасијевић, Зору Петровић, Даницу Томић и Соју Јовановић, жене које су водиле узбудљиве животе и које захваљујући њиховим пионирским подвизима у различитим областима, често и у више њих истовремено, не треба заборавити.
– Чарна и ја смо пре десетак година радиле на истом факултету и тада смо приметиле да радимо сличне ствари као споредне пројекте. Бавили смо се римејком старих познатих фотографија. Тај медиј нам је био интересантан као нека додатна прича и зато смо одлучиле да радимо нешто заједно. Пре три године смо почеле овај пројекат и он има везе са нашом историјом, а кренуле смо од тога да правимо фотографије на којима ћемо нас две бити актерке, глумице, или модели – казала је Александра Јовановић, иначе, предавач на Универзитету уметности.
Чарна Манојловић, по професији редитељка, објаснила је да су она и колегиница, проучавајући биографије и богату заоставштину ових значајних жена, које су живеле у периоду од 1776. до 2002. године, биле инспирисане да креирају замишљене сцене, измаштане приказе, повезујући различите временске периоде, хероине и историјске догађаје.
– Тако смо уједно истраживале однос прошлости и садашњости кроз позицију жена у друштву. Мотив за реализацију наше идеје о смештању важних жена из наше ближе и даље историје у околности данашњице, пре свега је образовне природе јер Александра и ја годинама радимо са младима и знамо колико им је данас, више него икада раније, потребан извор мотивације и инспирација за учење – рекла је Чарна Манојловић.
Већ у среду (20. мартa) од 13 сати у оквиру „Света жена“ биће представљена књига „Бања Ковиљача – прилози за историју 1“, коју је приредила Марија Шћекић Марковић, етнолошкиња-антрополошкиња, виша кустошкиња у Музеју Јадра, где ће програм и бити одржан. Издавач књиге је Центар за културу “Вук Караџић”, а рецензенти издања професор емеритус др Стеван Станковић и мр Славко Богојевић, архивски саветник Међуопштинског историјског архива у Шапцу.
С.П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
НА 15. ГОДИШЊИЦУ МАРТОВСКОГ ПОГРОМА НАД СРБИМА НА КИМ – Деци из енкалава дарови из Лознице
КОШАРКА: КУП ”МИЛАН ЦИГА ВАСОЈЕВИЋ” – У узбудљивом финалу славила Црвена звезда (ВИДЕО)
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″