
ЛИСТЕ ЧЕКАЊА ЗА ОПЕРАЦИЈЕ У ЛОЗНИЦИ – Операције катаракте заказане за 2023. годину
У лозничкој Општој болници листе чекања, које се мењају свакодневно, постоје само код операције катаракте на коју чека тренутно 1.131 пацијент и операције кука са уградњом цементне протезе на коју, тренутно, чекају два пацијента. Месечно се уради 40 операција катаракте којe изводи само један доктор, а према листи четворо пацијената на операцију ће чекати четири године и два месеца! Најстарији пацијент са листе има 92 године, а најмлађи 45. Лозничани за уградњу меких сочива чекају 16 месеци дуже од осталих грађана Србије
Да ли ће држава коначно, успети да реши проблем дугих листа чекања за различите операције или не – питање је на које јавност жељно очекује одговор. За почетак, Министарство здравља најавило је да би до краја године требало да буду укинуте листе чекања за ортопедске и операције катаракте. Завод за јавно здравље урадио је детаљну анализу листа чекања, у обзир су узети сви параметри који на њих утичу, почевши од капацитета болнице, операционе сале, интензивне неге, болесничких соба, до броја лекара специјалиста који оперишу, медицинских сестара, анестезиолога, материјала. Претпоставка је да ће се уз бољу организацију број тих операција повећати за 80 одсто, што би значило да у већини болница у унутрашњости земље не буде листа чекања, а да у већим болницама оне буду знатно смањене. У складу са условима свака болница је добила упутство шта и колико операција мора да уради у наредном периоду.
Седмично само један оперативни дан
У лозничкој Општој болници тренутно на операцију катаракте чека 1.131 пацијент, али се то стање стално мења јер се листа утврђује на дневном нивоу. Од троје специјалиста офталмологије, операције катаракте обавља само др Александар Исаковић који током седмице има само један оперативни дан у којем оперише десеторо пацијената. Како каже, месечно се уради четрдесет операција, али су ту и празници или неки други непредвиђени фактори.
– Код нас се годишње у просеку уради 400 операција, лане је, рецимо, било 369. На операцију се најдуже чека две и по године, али све чешће се, нажалост, дешава да нам долазе пацијенти чије стање захтева хитну операцију иначе би им вид био значајно угрожен. Главни критеријум за операцију катаракте је да оштрина вида не сме да буде изнад 0,5 на оку које је слабије а два основна критеријума за хитне операције су скок очног притиска који проузрокује катаракта и изузетно лош вид на оба ока који се своди на слепило. Број операција се, чак, и повећава, не смањује се, а разлог за то је што се увек оперише само једно око тако да су сви ти пацијенти уједно и кандидати за операцију другог ока, с тим што у међувремену долазе и нови пацијенти – каже Исаковић.
Напомиње да раније није било ни приближно толико оперисаних јер катаракта није била окарактерисана као болест и људи су живели са њом, сада је то болест која се лечи. Тек када се кренуло у борбу са катарактом, дошло се до сазнања колико је то масовно обољење, у целом свету се сматра да је приступ катаракти један од главних показатеља квалитета рада целе здравствене службе. На повећање обољења, које је постало масовна појава, утиче појачано сунчево зрачење, ултраљубичасто и инфрацрвено, као и исхрана са мање антиоксиданата.
Хитне операције
Он каже да се у Србији, као и у већини европских земаља, оперише само једно око зато што су из објективних и субјективних разлога могуће многобројне компликације па, ако се деси нешто непланирано, као што су инфекције или крварење, боље да буде само на једном оку. У Лозници није било већих компликација, а и нове оперативне технике су доста смањиле појаву крварења.
– Код пацијената који се ставе на листу, спроводе се редовне контроле, обично на шест месеци ако нема ниједан други фактор ризика, ако постоји било који ризик, који може да угрози његов вид или здравље, контроле се заказују на три или чак на месец дана, али је то врло ретко. Ако пацијент примети неку промену која га озбиљно угрожава, јавља се код нас и ми утврђујемо да ли то захтева хитну операцију или нови термин, углавном, свака промена мора да прође кроз систем. Ретко се дешава да пацијент дође данас а ми га оперишемо за два три дана, то су акутна стања – истиче он.
Да би се смањиле листе чекања, у операције катаракте укључене су и приватне клинике пошто број доктора те специјализације у државним установама није довољан. У питању је осам клиника у Београду, по једна у Новом Саду, Зрењанину и Нишу. Како каже Исаковић, у приватном сектору позивају велики број пацијената са листе чекања, лане је било око 5.000 а ове године је расписан јавни позив за уговарање на 6.000 операција. На те операције могу да буду позвани и пацијенти из Лознице ако их са централне листе чекања по утврђеним критеријумима изаберу у РФЗО. Од момента позивања они буду оперисани у року од месец дана, наравно ако се изјасне да желе да их оперишу у приватним клиникама.
По ранијим критеријумима које је држава прописала, предност су имали млађи пацијенти јер се гледало на то да је њихов вид битан за обављање послова, као што су возачи, радници на висинама, али је он укинут. Исаковић претпоставља да је овај критеријум поново актуелан сада када су се у ове операције укључиле и приватне клинике.
Приказани нереални подаци
– Завод за јавно здравље је свим установама упутио допис да се изјасне колико имају хирурга који раде операцију катаракте и Министарство је на основу тога и броја планираних операција одредило да сваки хирург може да уради годишње 300 операција. Проблем је што поједине болнице нису приказале реално стање, пријављивали су укупан број хирурга а не број оних који оперишу. Тако су поједине болнице које су пријавиле пет хирурга добиле да ураде 1.500 операција или које су пријавиле три а ради један па су добиле по 900 а сада раде по 50. Бојим се да ће то тешко бити организовати, то су моја размишљања у причи са колегама у другим установама. Ми смо пријавили да само један хирург оперише и добили да урадимо 300 операција, што је реално јер смо прошле године имали 369 међу којима и 40-ак хитних случајева – каже Исаковић.
Он напомиње да сваког пацијента треба припремити за операцију, урадити комплетну анализу офталмолошког стања, одредити одговарајуће сочиво, као и упутити га за постоперативни ток.
– Операција, зависно од хирурга, траје краће ако има више праксе, у просеку ја радим три на сат, имам само један оперативни дан у којем радим десет операција. Међутим, поред послова хирурга, обављам и амбулантне прегледе, прошле године обављено је 18.675 офталмолошких прегледа на одељењу и у амбуланти, 536 је лечено на одељењу. Недостају нам кадрови на свим нивоима лечења, и на хируршком одељењу и у амбуланти.
Из друге филијале само уз упут
Свих 1.131 пацијенат колико их има на листи у Општој болници припадају лозничкој испостави РФЗО Шабац. Да би пацијент из друге филијале могао да буде оперисан башу Лозници, његова филијала мора да му да оверен упут. Фонд свака три месеца доставља списак пацијената које треба скинути са листе из различитих разлога. Исаковић каже да је прошле године било 320 таквих пацијената а као главни разлози се наводе да су оперисани ван установе, односно, не желе да се оперишу или су преминули.
Према листи чекања, јуче (28. фебруар) је на Очно одељење примљено осам пацијената од којих је четворо уписано марта 2016. године, један јула 2017. и троје октобра прошле године.
Исаковић каже да пацијенти различито коментаришу дуго чекање за операције „неки разумеју, неки не, па кажу да ли ви уопште нешто радите? Када ураде прву операцију, тек тада схвате колики је обим посла, али одмах питају: „Кад ћемо друго око?“ Објашњавамо да је то сада нова процедура“.
Иначе, званични подаци показују да се у Лозници у просеку на уградњу меког сочива чека годину и четири месеца дуже у односу на републички просек. Најдуже чекају четири пацијента уписана на листу 28. децембра 2018. године који су заказани за операцију 20. фебруара 2023. године, док ће најкраће чекати пацијент уписан 28. децембра прошле године који ће стићи на ред 25. марта ове године.
Операцију кука чекају два пацијента
У лозничкој Општој болници листе чекања за операције кука са уградњом цементне протезе има само на Одељењу ортопедије и она се мења на дневном нивоу. Према речима др Ђорђа Васиљевића, ортопеда, на ову операцију у понедељак су чекала два пацијента, један који је пријављен 9. маја 2017. године, операција је заказана за 4. јун ове године, док, је други пацијент пријављен пре пре пар дана, 19. фебруара, а биће оперисан 27. јуна ове године. Међутим, један пацијент је у међувремену оперисан тако да тренутно на листи чекања има само један пацијент. Иначе, почетком фебруара на операцију је чекало петоро пацијената. На Одељењу ортопедије у Лозници операције кука са уградњом цементне протезе обављају два доктора а када се операција изводи, из других установа долазе јошдва доктора.
Васиљевић истиче да век трајања протеза зависи од квалитета костију пацијената и њихове физичке активности, просек је 10 до 15 година, али је то, ипак, индивидуално.
Сочива за 95. рођендан
Два најстарија пацијента од којих један на операцију чека од 25. августа а други од 11. септембра прошле године, имају по 92 године и они ће стићи на ред тек 28. фебруара, односно, 11. априла 2022. године. Најмлађи пацијент има 45 година, на листу се уписао 16. априла прошле године, а биће оперисан 17. маја 2021. године.
Станојка Милић (75) на операцију катаракте чекала је од јуна прошле године.
– Тежак је живот са катарактом, мени је читав процес убрзао мождани удар због којег се катаракта почела нагло ширити. Тренутно, на десно око видим, а на лево не.
Милица Глигорић, (81) чекала је од 2017. године.
– Једно око ми је оперисано, али не видим добро на њега, а сада треба и лево да ми оперишу. Са овом болешћу се тешко живи, стално је магла, не видим да читам, гледам телевизију. Није ми лако, користим лекове и капи за око.
Верица Мићић
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″