
У БИБЛИОТЕЦИ ОБЕЛЕЖЕН ДАН КЊИГЕ – Од гушчијег пера до компјутера
Поводом обележавања Националног дана књиге у Библиотеци Вуковог завичаја данас (28. фебруара) је организована калиграфска радионица под називом „Чудесни свет слова“. Учесници су били ђаци лозничких основних школа, а о ћириличном писму и калиграфији говорила им је Даница Веселиновић, академска сликарка из Лознице. Била је ово прилика да сазнају више о овој врсти уметности, али и да се опробају у вештини лепог писања на традиционалан начин.
– Ова радионица има за циљ неговање уметности лепог писања и ћирилице, истичући тиме језик у његовој најлепшој форми. Циљ нам је да на овај начин покажемо деци како се некада писало, којим материјалима и алатима, како је изгледала наша ћирилица пре једног и више векова. За ову прилику сам припремила и посебан костим, стару скамију, гушчија пера, трску, како бих дочарала и атмосферу простора у којима се некада писало. Деца треба да створе слику о томе како је изгледала писарница у манастирима, на неком краљевском двору, све до времена када су оживеле штампарије, а онда и ера компјутера – каже Даница Веселиновић.
Са калиграфијом се упознала у Средњој уметничкој школи у Шапцу, то јој је био обавезан предмет у оквиру модног дизајна, смера на којем је тада била. Касније је наставила то да ради и, како каже, сада је већ десет година праксе и искуства иза ње.
– Успела сам да повежем модни дизајн, моје сликарство и калиграфију у јединствену причу тако што сам сакупљајући материјале по архивима сазнала како су изгледале скамије, одежде људи који су били писари, себи сам креирала хаљину, свој калиграфски рад осликавам за скамијом, тако да учесници радионице могу да виде како је то некада изгледало. Пре су постојале калиграфске школе, има и данас понека радионица, постоје одређена правила, али је потребно пре свека да човек ово воли. Онда је све много лакше – објаснила је учесницима радионице.
Драган Тошић, организатор културних програма у градској библиотеци, подсетио је да Библиотека Вуковог завичаја поред књижевних вечери организује и друге програме и да је овај посвећен Националном дану књиге.
– На данашњи дан, 28. фебруара, пре 187 година Димитрије Давидовић, уставописац и књажев секретар, упутио је кнезу Милошу Обреновићу захтев да се оснује библиотека у Београду и зато се овај дан узима као Национални дан књиге, али и Народне библиотеке Србије, националне установе која је матична установа за све библиотеке у Србији. Ми га обележавамо радионицом калиграфије, која је изазвала велику пажњу учесника – каже Тошић.
С.П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
У СУСРЕТ ПРОЛЕЋУ – Расписан конкурс за младе песнике
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″