У ЈАДРАНСКОЈ ЛЕШНИЦИ – Шта ће блато на капији

У ЈАДРАНСКОЈ ЛЕШНИЦИ – Шта ће блато на капији

Због транспорта руде са површинског копа “Бели мајдан”, мештани у Улици Мике Митровића имају проблема са великим количинама блата које остаје на улици па од надлежних траже трајно решење. Из фирме “Зорка-керамика” тврде да је ово “сплет околности” јер им није својствено да раде у овом периоду године и кажу да се ово “више неће дешавати”

Мештани Јадранске Лешнице из дела Улице Мике Митровића деценијама живе у комшилуку површинског копа “Бели мајдан” одакле се експлоатише “бела земља” односно руда каолин. Тај посао сада обавља предузеће “Зорка-керамика” из Београда, а мештани се жале да имају проблем што се у близини кућа налази депонија каолина где се обавља утовар у шлепере који свакодневно пролазе поред њихових кућа. Тако је било увек, али сада је проблем што на путу остају велике количине блата које мештанима улази у дворишта и онемогућава кретање по улици.

Како кажу, жалили су се свима којих су се сетили, али су до сада добијали само слегање раменима и упућивање на друге адресе. Један од оних којима блато улази у двориште је и Миладин Марковић који, када се блата баш накупи, узима лопату па га уклања са пута.

– Сами лопатама купимо блато у ручна колица и склањамо га или га уклањамо трактором са грталицом само да можемо проћи путем. Сви кажу – овако не сме да буде, али нико ништа не предузима. Молили смо их, опомињали, обраћали се Месној заједници, локалној самоуправи, полицији, саобраћајној инспекцији у Лозници и ништа. Била је инспекција и рекла да мора проблем да се реши јер се велика количина блата износи на пут. Нико од нас одавде не оспорава да коп треба да ради, само да нам не наносе штету јер  нам та прљава вода и блато улазе у дворишта, гараже. Кад је киша, онда је блато, кад је суво прашина па смо их молили да спорије возе. Само тражимо да  надлежни нађу трајно решење проблема, да нам толико блато не износе на пут – каже он.

Траже трајно решење

Мештани објашњавају да пут даље води до десетине хектара приватне имовине и да би стигли до својих њива и шума, морају туда проћи. Међутим, тврди Марковић, код депоније руде упаркира се истовремено четири, пет шлепера и чекају на утовар што траје по два сат и све то време пут је блокиран.

Томислав Чотрић, мештанин, каже да је видљиво угрожавање људи, али се сви праве наивни и нико ништа не зна.

  Суштина је да грађанина било где да живи не треба да занима шта је чија надлежност. Постоји проблем и треба да га реше институције система, ако грађанин пријави проблем, и евидентно је да га има, нема он потребе да се распитује ко то треба да реши, него инспекција треба да изађе на терен, види стање и наложи решавање. Врхунац цинизма је да се тражи да грађани предложе решење. Треба ли можда грађани шмрковима да перу пут свакодневно? – каже он.

Најближа депонији  је Душанка Станић која ту живи дуже од пола века. Она каже да транспорт траје годинама, али да овако никада није био.

– Морам лопатом да разгрћем блато да ми комшинице уђу у двориште или да могу негде да одем. Они нека раде, никада нисмо ни бранили, само да је пут чист и да живимо као нормални грађани. Пре су исто одвлачили руду и никад није било овако. Не знаш кад је горе –  кад је блато или прашина. Сва ограда ми је испрскана блатом. Кад кренем од куће, будем чиста, а дођем до центра села сва блатњава – прича она и лопатом разгрће блато да изађе из авлије.

Вера Тодоровић истиче да ту живи 31 годину, али да је сад “најгора ситуација” и да без чизама не може ни до комшинице, док Милена Божић Станић каже да се стање погоршало од августа прошле године када је улица асфалтирана.

  Немоћни смо, коме год се обратимо, слеже раменима, а блата колико хоћеш. Не знамо коме да се обратимо више, ни шта да радимо, мислим да није коректно да овакав буде јавни пут и да се све ово дешава у насељеном делу села – каже она.

Неће се поновити

Директор ЈП “Лозница развој” Никола Драгићевић каже да је ово предузеће као управљач пута реаговало, обавестило о свему саобраћајну инспекцију  и тражило да се утврди стање на терену и предузму одговарајуће мере. У саобраћајној инспекцији кажу да тако нешто не сме да се дешава. Потврдили су да су били на терену и наложили надлежнима шта треба да  ураде, а да ће, уколико то не буде учињено, из саобраћаја искључивати камионе који превозе руду. Председник МЗ Драган Тодоровић Мурин  упознат је са проблемом и захтеве и молбе мештана проследио је свим надлежнима.

– Проблем постоји. Одмах сам реаговао,  одржан је састанак директора фирме која вади руду, саобраћајне инспекције и управљача пута. Имам обећање из фирме “Зорка керамика” да ће  ризлом посути земљани део пута како  блато више не би износили на афсалт. Рекао је њихов директор и да више до летос неће ни вући руду – каже он уверен да ће све бити решено.

Мештани кажу да су се и у јулу 2015. обраћали Министарству рударства и енергетике због атмосферских вода које се сливају са површинског копа и наносе штету. Тада је републички рударски инспектор наложио израду ободних канала за одводњавање површинског копа и удаљавање депоније минералне сировине од локалног пута. Надају се да овога пута све неће остати мртво слово на папиру и да ће обећана бити испуњена, а улица без блата.

Ово се више неће дешавати

Ђорђе Радуловић, директор “Зорка-керамике”, каже да је ово што се десило “сплет околности”, да они раде кампањски, три месеца годишње, и није им својствено да раде у овом периоду године.

– Лоше смо проценили количине сировина у “Зорка-керамици” у Шапцу, биле су нам потребне и зато смо сада радили у доба када у принципу то не чинимо. У ово доба године никада нисмо радили, то мештани знају, а ово се више неће понављати зато што ћемо боље планирати. Апсолутно је недопустиво да се то блато ту налази, али се то неће понављати. Знају сви да смо и када није било асфалта, по десетак пута насипали пут којим транспортујемо руду.  Управо су насуте три туре камена на делу пута до асфалтиране улице где се блато износи, а оно је уклањано лопатама. Увек ћемо се трудити да максимално будемо ту за Јадранску Лешницу, а свим досадашњим потезима смо показали да смо фантастичне комшије – рекао је у уторак Радуловић за ЛН и истакао да је ово предузеће финансирало асфалтирање пута од депоније руде до моста и сам мост као и да је урадило фудбалски терен и купатила у основној школи.

Т.М.С

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ЦЕВОВОД У БУЛЕВАРУ – Још мало па нестало

ЗАВРШЕН ЈАВНИ УВИД У ПЛАН ЗА ЗОНУ „ШЕПАК“ – Измене због слободне зоне

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )