
ОЗАКОЊЕЊЕ ОБЈЕКАТА – У Лозници још увек нема рушења
Од 36.000 нелегално изграђених објеката у Лозници, до сада је легализовано и озакоњено око 17.000. С обзиром да је изменама и допунама Закона о озакоњењу крајем прошле године рок за озакоњење продужен на пет година, надлежни очекују да ће посао бити завршен у року
Најновије измене и допуне Закона о озакоњењу које су ступиле на снагу крајем прошле године, одређен је нови рок, 6. новембар 2023. после којег у нашој земљи не би требало да буде ниједног илегалног квадрата. У Лозници је од 36.000 нелегално изграђених објеката до сада легализовано или озакоњено око 17.000.
– Да бисмо били што ефикаснији, од 1. фебруара на пословима озакоњења уведен је сменски рад па очекујемо да ће читав посао бити завршен у року – истиче Милојка Смиљанић, начелница градске управе.
Она подсећа да је новим законом сада могуће озаконити и неке објекте у приобаљу река, али је неопходно да странка изјави да неће тражити одштету у случају временских непогода и да је објекат видљив на сателитском снимку од 2015. године. Такође, странка која учествује у поступку озакоњења пре него што добије коначно решење, мора и да пријави објекат локалној пореској управи и то онолико квадрата колико је наведено у пројекту за озакоњење.
По новом Закону, од ове године решења о рушењу не доноси грађевинска инспекција, већ поступак озакоњења покреће Служба катастра и Одељење за планирање и изградњу. Приступ електронској бази података коју има катастар такође ће, како каже, убрзати поступак озакоњења. Међутим, у Службу катастра, како смо сазнали, још увек нису стигли правилници о тачној процедури по којој ће они поступати у процесу озакоњења.
Што се тиче озакоњења стамбених зграда, Смиљанићева каже да ако је решење о рушењу добијено од грађевинске инспекције, дакле, по старим правилима, инвеститор зграде треба да донесе пројекат о изведеном стању, лист непокретности и потврду да је плаћен порез на имовину.
– Ако порез није плаћен, објекат треба пријавити локалној пореској управи и то онолико квадрата колико је наведено у пројекту за озакоњење. Све се то предаје у Одељење за урбанизам и на крају се добија решење – каже Смиљанићева.
Сваки објекат над којим се спроводи поступак озакоњења имаће забележбу у катастру, што је знак купцима да не купују такве станове. За зграде или куће подигнуте без папира, слична забележба ће бити стављена на плац, као врста упозорења да је реч о незаконито подигнутом објекту. Веома значајна новина је и да ће се нелегални објекти рушити и без коначне одлуке суда, дакле, неће се чекати да поступак заврши пред Управним судом који је у неким случајевима трајао и по неколико година.
Изменама је онемогућено и да јавна предузећа прикључе објекат на јавну инфраструктуру, а они који то ураде биће кажњени са 1,5 до три милиона динара.
Закон је забранио и куповину и продају нелегалних квадрата, а у зградама које немају дозволу за градњу, више неће смети да се обаљају услужне и угоститељске делатности.
Иначе, за три године, колико је на снази прва верзија Закона о озакоњењу, коначно решење о рушењу добило је 183.000 објеката а срушено је око 500. У Лозници до сада није срушен ниједан бесправно подигнути објекат.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ВРЕМЕ ЗА УЗБУНУ – Остаће онај ко мора
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″