У ЛОЗНИЦИ НЕМА МЕРЕЊА ЗАГАЂЕНОСТИ ВАЗДУХА – Не знамо шта удишемо

У ЛОЗНИЦИ НЕМА МЕРЕЊА ЗАГАЂЕНОСТИ ВАЗДУХА – Не знамо шта удишемо

Према подацима Агенције за заштиту животне средине, најзагађенији ваздух крајем прошле и почетком ове године био је убедљиво у Ваљеву, а одмах уз њега су и Косјерић, Ниш, Београд, Панчево, Суботица, Краљево, Крагујевац и Ужице. У Лозници се због квара аутоматске станице већ четврту годину загађеност ваздуха и не мери па тако Лозничани и не знају шта удишу

Зима је по традицији годишње доба када је ваздух у градовима најзагађенији пре свега због индустрије и саобраћаја а све то „потпомогнуто“ је индивидуалним ложиштима и неповољним метеоролошким условима без кише и снега. Према подацима Одељења за контролу квалитета ваздуха у Агенцији за заштиту животне средине, најзагађенији ваздух у новембру и децембру прошле године као и од почетка ове године је убедљиво у Ваљеву где грађани сваки дан удишу опасан коктел  дима, чађи, киселине и тешких метала. У Ваљеву су  дневне граничне вредности концентрација суспендованих честица ПМ10, односно честица прашине које су штетне за здравље, прекорачене чак 29 дана а у Косјерићу 22. Иначе, максималне дозвољене концентрације ових честица у ваздуху су до 50 микрограма по кубном метру, а у Косјерићу је била 149 микрограма, односно 146 у Ваљеву.  Уз ова два града најзагађенији ваздух је и у Нишу, Београду, Панчеву, Суботици, Краљеву, Крагујевцу и Ужицу.

Застарела опрема

У Лозници се због квара аутоматске станице код „Електродистрибуције“ која је у надлежности Агенције за заштиту животне средине у Београду, већ четврту годину загађеност ваздуха и не мери па тако Лозничани и не знају шта удишу. Преостале три мерне станице код  тадашњег Здравственог центра „Др Миленко Марин“,  Здравствене станице у Бањи Ковиљачи и код Вискозине фабрике БОП које су биле у надлежности Здравственог центра не раде од  друге половине 2010. године када је урађена реорганизација Центра и  формиране Општа болница и Дом здравља.

Како нам је рекла Валентина Петровић, дипломирани биолог лозничког Дома здравља, која је својевремено била ангажована и на пословима мерења загађености ваздуха, са мерењима се престало због застарелости опреме.

– У питању је опрема која је набављена у Сарајеву пред рат деведесетих година новцем из општинског буџета. Последњих година радили смо колико смо могли, јер је апаратура већ била застарела и све смо то постизали захваљујући пре свега, ентузијазму нашег техничара који је успевао да поправља опрему. Наравно, и даље бисмо радили мерења, али је неопходно да се набави нова опрема – истиче Петровићева. 

Оспособљавање станице код „Електродистрибуције“

Према речима Миленка Јовановића, начелника Одељења за контролу квалитета ваздуха у Агенцији за заштиту животне средине у Београду,  аутоматска станица за мерење квалитета ваздуха у Лозници, добијена донацијом ЕУ, била је активна од 2010. до октобра 2015. године. Са радом је престала услед проблема са искључењем напајања, јер је оштећени кабл прикључен на зграду „Електродистибуције“ правио сметње инсталацији ове установе.

– Сервисери који одржавају све станице у надлежности Агенције, утврдили су да су анализатори претрпели непоправљиву штету због струјног удара и пада напона у систему. У наредне три  године због смањеног буџетског финансирања процеса одржавања опреме, у периоду финансијске консолидације, ова станица није активирана. Од 2017. успостављена је потребна буџетска линија која је приоритетно коришћена за поправку уређаја у срединама са изузетно лошим квалитетом ваздуха. Како су резултати мониторинга станице у Лозници, док је била активна, показали да нема прекорачења нивоа мерених полутаната (СО2, НО2 и ЦО) то је њена ревитализација одложена и планирана за први квартал 2019. године. С тим у вези успостављена је комуникација са локалном самоуправом око заједничких активности на том послу, почев од провере урбанистичке намене локације, до ангажовања специјалног возила – дизалице које ће подићи мерни контејнер у току замене напонског кабла – каже за ЛН Јовановић.  

У лозничкој „Електродистрибуцији“ кажу да су спремни да пруже сву врсту помоћи како би се мерна станица оспособила и да ће обезбедити потребну дизалицу, али их још увек из локалне самопураве и из Агенције нико није звао.

Последња мерења била забрињавајућа

Да у Лозници, и те како, треба мерити квалитет ваздуха, указују и подаци из 2010. године када су последњи пут урађена мерења на мерним местима која су била у надлежности тадашњег Здравственог центра. Тада је утврђено да је током прва два месеца у граду регистрована појава високих концентрација чађи и таложних материја (садашњи  ПМ10), које су прелазиле законом  дозвољен ниво. Минимална концентрација таложних материја износила је 508,4 милиграма по кубном метру на дан и на сва три тадашња мерна места, прешла је законом  предвиђену  границу од 450 мг.  Максимална концентрација забележена у овом периоду била  је двоструко виша од дозвољене а забележена је код лозничког Здравственог центра. Такође, на овом мерном месту, највиша средња месечна концентрација чађи  износила је 50,4 микрограма по кубном метру. Како нам је тада објаснила Валентина Петровић, високе концентрације чађи у атмосфери током зимских месеци у Лозници, последица су сагоревања фосилних горива, односно горива лошег квалитета, у индивидуалним ложиштима и котларницама. Укупне таложне материје су, иначе,  крупније честице, то је прашина коју видимо и на коју организам реагује кијањем и кашљањем, док чађ чине ситније честице величине око десет микрона и оне се лакше удахну. Поред тога што изазивају механичко оштећење, оне често носе и разна бактеријска загађења што доводи до додатних здравствених компликација.

Иначе, велики извор загађења је и интензиван саобраћај који се одвија кроз уско градско језгро што се не сме занемарити с обзиром на то да у Лозници има око 40.000 регистрованих возила и да њихов број расте из године у годину.  Све то указује на потребу да локална самоуправа треба више пажње да посвети овом проблему и да обезбеди новац за набаку нових апарата за мерење квалитета ваздуха. Тим пре, што је према речима Јовановића, законска обавеза сваке локалне самоуправе да према својим могућностима, обезбеди мерења квалитета ваздуха.

В. Мићић

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ВЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ – Упуцана бројила на стубовима

ДА ПИТАМО ЗАЈЕДНО

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )