ОБЕЛЕЖЕНА НЕДЕЉА ПРЕВЕНЦИЈЕ РАКА ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ – Најбољи лек – превенција

ОБЕЛЕЖЕНА НЕДЕЉА ПРЕВЕНЦИЈЕ РАКА ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ – Најбољи лек – превенција

У Лозници је у току 2017. године регистровано тринаест  нових случајева оболевања од рака грлића материце док је лане било седамнаест новооткривених. Иако је највећи број оболелих жена старости од  40-59 година, последњих година ова болест све више погађа и млађе

Слоган овогодишње Европске недеље која је прошле седмице обележена и у нашој земљи јесте  „Рано откривање може спречити рак грлића материце“. Циљ је да се, као и претходних година, женама пренесе порука да је рак грлића материце озбиљна болест која се одговарајућим мерама превенције и правовременим откривањем може спречити или успешно лечити. Европска недеља превенције рака грлића материце обележена је и у лозничком Дому здравља „Др Миленко Марин“ током које је Служба за здравствену заштиту жена спровела више различитих акција.

Може се спречити

Рак грлића материце је злоћудни тумор, локализован на доњем делу материце окренутом ка вагини, који настаје када се неке ћелије грлића материце измене и почну неконтролисано да се умножавају. Пракса показује да се најчешће се јавља између 35. и 50. године живота и да се развој ове болести може спречити откривањем раних премалигних промена у ћелијама површинског слоја грлића материце. Неке од ових промена су благе, често без икаквих симптома, и могу се спонтано повући, али постоје и оне које ако се на време не уклоне, за неколико година могу да прерасту у рак грлића материце.

Симптоми који упозоравају на постојање рака  грлића материце су, између осталог, крварење у току и након сексуалног односа, крварење између две менструације, продужено менструално крварење, крварење након менопаузе, појачани вагинални секрет и поред примењене терапије, поновљене ранице или оштећења слузокоже грлића, бол у крстима или нози, отицање ноге. Постојање једног или више наведених симптома буди сумњу на постојање рака грлића материце и никако их не треба занемарити, нарочито уколико трају дуже времена или уколико се понављају.

Основни фактор ризика је дуготрајана инфекција одређеним типовима хуманих папилома вируса (ХПВ) а најефикаснија мера примарне превенције је имунизација. Ова интервенција је исплатива поготову у мање развијеним земљама, где је учесталост ХПВ инфекције висока а обухват превентивним прегледима низак. Међутим, имунизација не искључује потребу за  превентивним прегледима јер  вакцине не штите од свих типова ХПВ.

Најважније је знати  да се скоро сваки случај рака грлића материце може спречити, добро организовани скрининг програми могу да спрече и до 80 одсто случајева.

Према речима Валентине Петровић,  представнице за односе са јавношћу лозничког Дома здравља, Лозница није укључена у скрининг програм раног откривања рака грлића материце, углавном су у питању већи градови. Међутим, свакодневно се обављају прегледи који су, како каже, можда и бољи од организованих јер су темељитији, једина разлика је што се не шаљу позиви.

Угрожене и млађе жене

Према подацима Службе за статистику, у Лозници је у току 2017. године регистровано тринаест нових случајева оболевања од рака грлића материце, док је лане било седамнаест новооткривених. Иако је највећи број оболелих жена старости од  40-59 година, последњих година ова болест све више погађа и млађу популацију па је тако карцином грлића материце у 2017. години био на трећем месту најчешћих узока смрти жена  од  15-49 година у нашем граду. Као један од разлога велике смртности од овог обољења јесте и чињеница да је у првој фази ова болест углавном без симптома, или су они неспецифични, па се готово 2/3 жена први пут јави гинекологу када је болест већ узела маха. Тада лечење постаје тешко и неизвесно и поред оперативног захвата захтева примену агресивне радиотерапије, што доводи до значајног продужења лечења и различитих компликација. Све то повећава трошкове и умањује шансе за излечење. Већина ових случајева могла се спречити да је болест откривена у раној фази и да се на време приступило лечењу. Нажалост, и поред 

мера превенције рак грлића материце у нашој земљи  дуги низ година наставља да буде

један од водећих узрока обољевања и умирања жена. По броју оболевања и умирања од ове болести наша земља се налази на неславном петом месту у Европи, после Летоније, Босне и Херцеговине, Естоније и Молдавије. Сваке године око 1.300 жена оболи, док приближно 500 умре од овог обољења које се може спречити.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

У ЛОЗНИЦИ ЈОШ НЕМА ГРИПА – Сумњив узорак послат у „Торлак“

ОБЕЛЕЖЕН НАЦИОНАЛНИ ДАН БЕЗ ДУВАНСКОГ ДИМА – Заштитимо се од дувана

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )