
ПОСЛЕ ШТРАЈКА У КАТАСТРУ – У редовима се чека и по три сата
Службе Републичког геодетског завода широм Србије од уторка почеле су да раде. Штрајк који је трајао три недеље је окончан пошто су испуњени сви финансијски захтеви синдиката. Прихваћен је и њихов захтев да се убудуће о трансформацији Републичког геодетског завода неће одлучивати без присуства представника синдиката
– Од уторка радимо пуном паром. Писарницу су нам укључили у понедељак при крају радног времена тако да смо сутрадан грађане који су тражили наше услуге дочекали спремни. Гужве има, чекају људи и по два три сата, иначе су чекали по пола сата до сат времена – каже за ЛН Раденко Митровић, председник Синдиката “Независност” Службе катастра непокретности у Лозници, потврдивши нам да је после три недеље окончан штрајк запослених у службама катастра Републичког геодетског завода (РГЗ). Додаје да се нагомиланог посла не плаше, све предмете које су добили поштом за три недеље штрајка, решили су већ првог дана. Уверења и листови непокретности решавају се у току дана, а копије плана се добијају већ наредног дана.
Митровић истиче да су прихваћени сви њихови финансијски захтеви а међу најважнијим су да ће им од јануара ове године зарада бити увећана за седам одсто и да им се ретроактивно исплате умањења за прошлу годину. То се, како каже, односи на запослене са средњом и вишом стручном спремом с обзиром на то да су само они имали овај проблем. Такође, убудуће се неће радити трансформације РГЗ без присуства представника запослених, односно синдиката.
– Из дописа који смо добили видели смо да је директор РГЗ Борко Драшковић, чију смо одговорност тражили а који је иначе, предлагао да се РГЗ трансформише у д.о.о, предао нека своја овлашћења помоћницима што указује да је врло могуће, да је он већ бивши директор. Његово понашање према штрајкачима било је непримерено. Искључивање писарнице због чега није могао бити испоштован минимум рада је врста притиска што није у складу са законом о штрајку. Било је и личних притисака и размештања чланова штрајкачког одбора. Ишло се чак, дотле да су ускраћиване исплате за новогодишње пакетиће деци радника који штрајкују – каже Митровић.
Што се тиче недовољног броја запослених и решавања статуса радника који деценијама раде на одређено време или су ангажовани уговором о делу, договорено је да се за две недеље формира радна група која ће размотрити све захтеве који се тичу статуса радника запослених у РГЗ.
Да подсетимо, већина Служби катастра непокретности у Србији међу којима је и лозничка, започеле су штрајк 24. децембра прошле године тражећи, између осталог, од надлежних министарстава да буду изједначени са осталима у јавном сектору када је у питању основица зараде. Наиме, према начину обрачуна, укинути су додаци и примања по основу посебних звања катастарских службеника због чега су им током прошле године плате смањене за 35 одсто.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
СЕОСКИ ТУРИЗАМ – Годишњи порез мањи од сто евра
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″