СЕОСКИ ТУРИЗАМ – Годишњи порез мањи од сто евра
Измене Закона о порезу на доходак грађана усталасале су оне који се баве сеоским туризмом нарочито зато што су у неким медијима представљене као нови намет. Међутим, у Министарству трговине, туризма и телекомуникација и организацији “Сеоски туризам” кажу да је дошло до позитивних промена које ће домаћинствима умањити трошкове, олакшати им рад и подстаћи их да из зоне сиве економије уђу у законито пословање. Додатна корист биће и то што ће Србија најзад добити праву слику о степену развоја сеоског туризма и броју ноћења који се оствари у овом сектору
Приходи од сеоског туризма убудуће ће се наплаћивати паушално и то није, како су неки медији писали, нови намет, већ измењена мера која ће олакшати плаћање пореза, али и донети уштеде угоститељима. Према Закону о изменама закона о порезу на доходак грађана, до износа паушалног пореза долази се множењем пет одсто просечне месечне зараде запосленог у Србији у претходној години са бројем лежајева (максимално 30) и коефицијентом туристичког места. Коефицијент за туристичко место прве категорије износиће један, друге 0,8, треће 0,7 и четврте категорије 0,5 док је за некатегорисана места 0,4. Према неким рачуницама, то значи да ће домаћинства која се баве сеоским туризмом у некатегорисаним местима, а у Лозници су сва таква, плаћати највише десетак хиљада динара годишње. Лознички домаћини углавном нису упознати са новом мером па нису спремни ни да је коментаришу, али Владимир Ивановић, председник Управног одбора организације “Сеоски туризам” из Љига, јесте. Како објашњава, у последњих петнаесетак година усвојена су три закона о туризму, а пре последње измене мењан је 2009. када је направљена разлика између пружања услуга смештаја на селу и у, на пример, Београду, Врњачкој Бањи и сличним великим туристичким центрима.
За сељака најбољи је паушални порез
– Тада је, међутим, направљена, по нашем мишљењу, грешка јер сеоским домаћинствима није било дозвољено да наплаћују услугу него су то морали да раде преко туристичке организације или агенције која има фискалну касу, за шта је плаћана провизија. Ми сада, заправо, имамо два закона, о туризму и о угоститељству, и сеоски туризам спада у овај други па се укида та обавеза и више нема посредника, домаћини сами наплаћују услуге, а не морају да имају фискалну касу, што је добро. Ипак, порез мора да се плати, и то није одлука Министарства трговине, туризма и телекомуникација, већ Министарства финансија, а за сељака нема бољег него да га плаћа паушално. Он је за сада повољан и домаћини се, када им објаснимо шта то значи, слажу са тим уз наду да држава то неће касније променити – каже Ивановић у разговору за ЛН.
Према његовом мишљењу, велика ће добит бити и то што ће се коначно стећи права слика о стању сеоског туризма код нас и о броју гостију који користе туристичке услуге сеоских домаћинстава. Како каже, у Ивањици је, на пример, једно домаћинство имало по три хиљаде ноћења годишње, што не постигне ни неки мањи хотел, али је цео промет оствариван “на црно” па они нигде нису регистровани, нису плаћене боравишне таксе као ни порез.
– Сада нико више нема разлога да крије колики је промет остварио. Једноставно, платиће порез стотинак евра годишње, ако ради на Златибору, и то квартално, а то заради за један викенд, па нема потребе да крије колико је гостију имао. Поред тога, уплатиће боравишну таксу која иде у буџет локалне самоуправе и, по закону, мора да се употреби за развој туризма, што омогућава домаћину да затражи да се пут асфалтира, постави путоказ… Ово није лоша мера, олакшава посао, али су је медији мало дочекали на нож и представили као нови намет, а ко је радио по закону и досад је плаћао порез. Друга је ствар што се углавном радило “на црно” – каже Ивановић и додаје да ће сада домаћинства моћи и да се рекламирају слободно, а не као досад “стидљиво”.
Не исплати се не плаћати порез
Добит за сеоска туристичка домаћинства биће и лакше коришћење подстицајних средстава која министарство даје, а и у одлуци о томе ко ће и колико добити од значаја ће бити број гостију и ноћења. Применом оваквог начина опорезивања најзадовољнији могу бити они који остварују велики промет јер се порез наплаћује паушално, а не на основу остварених ноћења, што значи да ће исти износ платити без обзира на то да ли су их остварили десет или хиљаду.
Министарство очекује позитиван утицај нове мере на развој сеоског туризма и подсећа да је она већ примењена у другим државама.
– Овим су испуњени вишегодишњи захтеви пружалаца услуга смештаја у објектима домаће радиности (кућа, апартман и соба) и сеоским туристичким домаћинствима да плаћају паушални порез, што је већ одавно пракса и у региону и у Европи. Тако би сеоска туристичка домаћинства, која се налазе у туристичким местима која нису категорисана, а категоризација туристичких места је добровољна и до сада их је категорисано 14, плаћала око 40 одсто износа одређеног за порез за један кревет за туристичко место прве категорије. Основна идеја је да се приходом који је остварен издавањем лежаја на два или три дана покрију трошкови пореза, а током свих преосталих дана угоститељ ради за себе у складу са законом. Мера је стимулативна и већ се примењује у земљама из окружења, и дала је одличне резултате – кажу у Министарству трговине, туризма и телекомуникација.
Подстицај увођењу сеоских туристичких домаћинстава у законито пословање биће и то што ће се примењивати строже казне за оне који раде “на црно” па се, уз повољан порез с једне и скупље кршење закона са друге стране, једноставно не исплати ризиковати. То ће, сматрају у ресорном министарству, допринети смањењу сиве економије, успостављању лојалне конкуренције и подстицању предузетништва.
Н. Т.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ЛОЗНИЧАНИН ПРЕДЛОЖЕН ЗА НАЈБОЉЕГ ПЕДАГОГА ЧЕШКЕ – Признање за предан рад
ЕВИДЕНТИРАЊЕ СТВАРНИХ ВЛАСНИКА ПРИВРЕДНИХ ДРУШТАВА – Рок истиче у четвртак
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″