ЕВИДЕНТИРАЊЕ СТВАРНИХ ВЛАСНИКА ПРИВРЕДНИХ ДРУШТАВА – Рок истиче у четвртак

ЕВИДЕНТИРАЊЕ СТВАРНИХ ВЛАСНИКА ПРИВРЕДНИХ ДРУШТАВА – Рок истиче у четвртак

 

Рок за упис података у Централну евиденцију стварних власника истиче у четвртак, а за оне који ту обавезу не испуне предвиђене су и казне. Обавезу уписа података у нову евиденцију имају сви регистровани субјекти, односно привредна друштва, удружења, установе, задужбине и фондације чији једини оснивач нису Република Србија, аутономна покрајина или локална самоуправа. Према Закону о централној евиденцији стварних власника, до 8. јула прошле године морао се одредити стварни власник и прибавити комплетна документација у вези са власничком структуром, а од 31. децембра могућ је приступ Централној евиденцији стварних власника коју води Агенција за привредне регистре. Централна евиденција се, иначе, води као јавна, јединствена, централна електронска базу података о физичким лицима која су стварни власници регистрованих субјеката. Ова евиденција је успостављена са циљем да се спречи прикривање правих власника домаћих и страних компанија, улазак сумњивог новца у Србију, прање новца и финансирање тероризма.

Евидентирају се две врсте податакаподаци о регистрованом субјекту и то на основу података преузетих од надлежних државних органа  и подаци о стварном власнику, што ће радити лице овлашћено за заступање регистрованог субјекта. Како закон каже, регистратор је дужан да податке од надлежних органа преузме у року од два радна дана од пријема обавештења о насталој промени, а лице овлашћено за заступање регистрованог субјекта дужно је да податке евидентира у Централној евиденцији у року од 15 дана од наступања основа евидентирања, нпр. промене власничке структуре.

Законом је предвиђен и прекршај за неблаговремено евидентирање, и то за правно лице новчана казна од 500 хиљада до два милиона динара, а за одговорно лице у правном лицу новчана казна од 50 до 150 хиљада динара.

Закон прописује и обавезу чувања података и за АПР, која је дужна да податке из Централне евиденције чува трајно, и за регистроване субјекте. Они субјекти који не чувају тачне податке и документа на основу којих је евидентиран стварни власник биће кажњени истим износом као и за неблаговремено евидентирање.

Законом  је предвидвиђена и могућност да неко без правног основа буде уписан у евиденцију па је прописан и поступак правне заштите која се остварује тужбом надлежном суду. Поступак по тужби је хитан, а суд пресуду, по њеној правоснажности, доставља АПРу како би лице било избрисано из евиденције.

За оне који у Централну евиденцију не упишу податке о стварном власнику или упишу неистините податке предвиђене су и затворске казне од три месеца до пет година.

Н. Т.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ЧЕКАЈУЋИ “БАМБИ” – Кључ и даље држе противпожарци

ДА ПИТАМО ЗАЈЕДНО

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )