
ОБУКА ЗА РАДНИКЕ У УГОСТИТЕЉСТВУ – Мањак кадрова велики проблем
Туристичка организација града Лознице (ТОГЛ), у сарадњи са Пословним удружењем хотелско-туристичке привреде ХОРЕС, Националном службом за запошљавање и Канцеларијиом за младе, спровешће бесплатну обуку за раднике у угоститељству – помоћне куваре, конобаре и собарице. У среду је у Омладинском центру одржан ”инфо-дан” на којем су се заинтересовани за обуку, али и представници туристичких и угоститељских предузећа могли упознати са програмом који подржава Министарство трговине, туризма и телекомуникација уз подршку Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ). Према речима Снежане Перић, директорке ТОГЛ, један од приоритетних задатака јесте и ослушкивање потреба туристичке привреде, проналажење решења за проблеме који су настали и предупређивање оних који се могу појавити.
– Обука ће почети средином фебруара, а уколико интересовање буде велико, онда ћемо је и поновити. Сада је право време за то јер је у туризму нешто мањи обим посла и тренутак је да се спремимо за долазећу сезону. Ова обука не захтева предзнања и намењена је незапосленима између 18 и 35 година живота који желе за кратко време да стекну основна знања како би могли да конкуришу за радна места – казала је Перићева.
Како каже Георги Генов, директор ХОРЕС-а, разлози за обуку су двојаки. Са једне стране у Србији је у току експанзија хотелске индустрије и само проле године отворено је 2.300 новокатегорисаних соба, а ове се очекује још око две хиљаде, а са друге, присутан је велики одлив кадрова у иностранство па прети опасност да наша земља ускоро остане без кадрова и буде присиљена да их ”увози”.
– Тај је проблем присутан већ сада и ово је један од начина да га превазиђемо. Привреди су потребни компетентни кадрови. Радили смо истраживање у вези са овим занимањима и приватни сектор је изразио незадовољство званичним школованем и навео да кадрови не одговарају њиховим потребама. Ми смо добили акредитацију од Министарства просвете за занимања помоћни кувар и конобар, а по први пут смо утврдили и стандарде за собарице и рецепционаре. Обука траје три, четири недеље, у зависности од занимања, и одвија се интензивно у реалним условима како би полазници што пре ушли у процес рада. Теоријски део обухвата 20 одсто, 60 одсто су директне вежбе и остало је пракса код послодаваца. Покушавамо да помогнемо младима да се преквалификују и то је главни приоритет – каже Генов.
Према његовим речима, захваљујући донаторима за протекле три године обучено је шест стотина полазника и запослено више од 500 оних који су обуку прошли, а ГИЗ помаже да она буде бесплатна, укључујући униформе, осигурање, санитарне прегледе, намирнице и врхунске кадрове који је спроводе. По завршетку обуке полазници ће добити уверења о положеном испиту и после прве фазе имају ”делимично стечене компетенције”, а ко прође и другу фазу стиче пуну компетенцију сагласну оној коју има неко ко је завршио редовно школовање.
Кандидати за обуку поред одговарајуће старости треба да буду и у добром психофизичком стању и да имају завршену основну школу за посао собарице, односно трогодишњу средњу за послове конобара и помоћног кувара.
Н. Т.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
НИКОЛА РАШЕВИЋ, ЛОЗНИЧАНИН У ЦЕРН–У – Наше је само знање
РЕПУБЛИКА ТРБУШНИЦА – Идеја их коштала робије
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″