
ЧЕТИРИ МЕСЕЦА ПОСТОЈАЊА УСЛУГЕ ПРАТИЛАЦ ДЕТЕТА У ЛОЗНИЦИ – Помоћ и деци и родитељима
Двадесет и троје деце на подручју града Лознице од септембра користи услугу лични пратилац детета, а синоћ су се у Омладинском центру окупили родитељи, деца и лични пратиоци како би заједно прославили долазак нове године и забавили се у друштву Деда Мраза који је корисницима услуге поделио је новогодишње пакетиће. Додела пакетића била је забавна, али сама услуга коју ова деца и њихови родитељи користе веома је озбиљна.
Програм, који са осам милиона динара финансира Министарство рада, запошљавања, борачких и социјалних питања, трајаће још три и по месеца, а у фебруару ће бити расписан нови конкурс. Начелница Одељења за друштвене делатности у градској управи Лознице Тања Глишић Матић уверена је да ће пружање ове услуге бити настављено.
– Имамо довољно корисника, програм се добро спроводи и уверена сам да ће министарство наставити да подржава овај пројекат. Родитељима ова подршка много значи и омогућава им да током једног дела дана буду ослобођени родитељских обавеза, а ова деца, иначе, захтевају целодневно ангажовање. Постоји могућност проширења програма, али тренутно немамо ниједно дете на чекању. Једно дете има промењеног пратиоца и сада се чека одговарајућа замена, што ће бити решено у наредном периоду – каже Глишић Матићева.
Пројекат се спроводи у сарадњи са Друштвом за церебралну парализу из Ивањице које је обучило личне пратиоце детета у Лозници и прво је у Србији добило овлашћење за спровођење такве обуке, а Љиљана Ранковић, координатор услуге, каже да је досадашњи рад превазишао очекивања.
– Повратне информације које добијамо из школа и од родитеља веома су добре. Деца похађају редовну наставу и улога личних пратилаца изузетно је значајна. Они омогућавају да се деца укључе у школски програм, али и да комуницирају са другом децом, а то и јесте њихова улога – рад на друштвеном укључивању деце. Ова подршка омогућава и родитељима предах, али им даје и могућност да се посвете другим обавезама, запосле се… – каже Ранковићева.
То потврђују и Рада Стефановић и Бранка Мијатовић, мајке две девојчице које имају личне пратиоце. Стефановићева има петнаестогодишњу кћерку која се, каже, сада осећа самосталнијом.
– Деца су навикла на нашу бригу, а сада је са њима неко други. Мени је најважније да знам да је безбедна, са неким је у кога имам пуно поверење и моје дете је срећно. Откако добијамо ову услугу можемо да се посветимо себи, да пронађемо посао, а то је досад било немогуће – објашњава Стефановићева.
Осамнаестогодишња кћерка Бранке Мијатовић тешко сарађује са спољном средином и не годе јој промене. Откако има личног пратиоца почела је више да говори.
– Она на сваку промену бурно реагује, ако се промени професор, смена у школи, распоред часова, све то утиче на њу и представља јој велики проблем, али јој је сада уз личног пратиоца много лакше. Док није било ове услуге стално сам била испред школе, а сада знам да неко брине о њој. Значило би нам много када би се наставило спровођење ове услуга – каже Мијатовићева.
И лични пратиоци деце имају позитивна искуства. Драгослав Тадић донедавно је радио са много више ђака одједном, сада је учитељ у пензији и лични пратилац хиперактивног осмогодишњака. Како каже, дечаку је била потребна васпитна помоћ и од великог је значаја било то што је његов пратилац био просветни радник.
– Уз дужно поштовање према свима, мислим да би овај посао требало да обављају просветни радници. Ја сам стално уз њега, и на одморима и у току наставе, после 42 године у просвети имам огромно педагошко искуство и могу рећи да је потребно добро синхронизовати наставне јединице и помоћ. Моје присуство утицало је и на другу децу, немају више саговорника на часовима па су се смирила, а дечак сада добија и више оцене – каже Тадић који се одлично уклопио па му није тешко ни да са својих 65 година игра фудбал са другацима.
Према речима Ранковићеве, на подручју Лознице има око педесеторо деце којима би била потребна ова услуга, али се пријавило 25 родитеља, а неки су одустали јер се испоставило да дете то не жели. Сваки лични пратилац брине се о једном детету, одводи га у школу и враћа кући, а, уколико педагог, учитељ или наставник утврде да је детету потребна помоћи на часовима, онда је пратилац са њим и током наставе.
Како се пријавити
Родитељи деце којој би услуга лични пратилац детета добродошла подносе захтев комисији која доноси одлуку о томе. Потом о тој одлуци мишљење даје Центар за социјални рад и прослеђује га у Ивањицу Друштву за церебралну парализу чији представници затим разговарају са родитељима, дететом и потенцијалним личним пратиоцем и процењују да ли он задовољава критеријуме. Понекад лични пратиллац из неког разлога не одговара детету па се мора потражити други.
Н. Т.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
СУТРА У БАЊИ КОВИЉАЧИ – Премијерка отвара обновљени Кур-салон
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″