
ШТА ЈЕ ДОНЕЛА ПРИМЕНА Е-РЕЦЕПАТА? – Не долазе само због рецепата
Према изјавама надлежних, за годину дана од увођења е-рецепта, у зависности од установе, број пацијената који долазе код лекара само због рецепата смањен је за 20 до 60 одсто. У Лозници је њихов број незнатно смањен јер не долазе само због рецепата, већ и због других симптома
Захваљујући електронским рецептима чија је примена у неким градовима почела још пре годину дана, а у Лозници пре четири месеца, хронични болесници више не морају сваког месеца да иду у Дом здравља по рецепт, већ то чине једном или двапут годишње у зависности од процене лекара. Лекари сада имају увид у систем и могу да провере да ли пацијент који има хроничну болест редовно узима прописану терапију, а имају и више времена да се посвете другим пацијентима. У систем издавања е-рецепта укључило се до сада 158 домова здравља, три установе за здравствену заштиту студената, 15 завода за здравствену заштиту радника “Железнице Србије”, као и 36 установа социјалне заштите.
Како је недавно изјавио министар здравља Златибор Лончар, у зависности од установе, за годину дана од увођења е-рецепта број пацијената који долазе код лекара само због рецепта смањен је за 20 до 60 одсто. Истакао је да је у систему 63,3 милиона преписаних е-рецепата, од којих је око 4,7 милиона обновљивих терапија на два до шест месеци, за хроничне пацијенте.
Како је за ЛН изјавила др Бранка Красавац, директорка лозничког Дома здравља „Др Миленко Марин“, број болесника који примају хроничну терапију је „мало смањен, не долазе због рецапата за терапију, али долазе због других симптома.“
Она подсећа да при првом доласку код изабраног лекара пацијенти са хроничним обољењима добијају папирни рецепт као и до сада, с тим да је на њему уписан и број месеци на колико се прописује хронична терапија. Он се електронски уписује у компјутер и прослеђује у апотеку, државну или приватну, која је повезана са РФЗО. Са овим папирним рецептом и здравственом картицом пацијенти одлазе у апотеку и подижу прописану терапију за наредних месец дана. Сваки следећи месец одлазе само у апотеку без поновног доласка код свог изабраног лекара и само са здравственом картицом подижу терапију за наредни месец. Како каже, пацијенти партиципацију плаћају у болници само први пут кад дођу а у апотекама сваки пут када подижу терапију. Иначе, све здравствене станице и амбуланте Дома здравља опремљене су неопходном рачунарском опремом, умрежене су и могу да издају ове рецепте.
У министарству истичу да је циљ да у систем е-рецепата уђу и ХИВ оболели, како не би морали често да долазе по преписивање терапије, већ, ако се терапија не мења, само једном или два пута годишње.
– Желимо да имамо преглед у сваком моменту – шта се дешава у здравственом систему Србије, шта имамо на стању у домовима здравља, клиничким центрима, болницама, од лекова, материјала… колико шта кошта и да свима буде јасно где се потроши сваки динар у здравству – поручио је министар.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ПРЕМИЈЕРА У ВУКОВОМ ДОМУ КУЛТУРЕ – Приказан филм „Србијо, душо моја“
У СШ ’’СВЕТИ САВА’’ – Школа отвореног срца
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″