МИНИСТАР ТРИВАН У ФАК-У – Из Лознице одлази сто тона опасног отпада

МИНИСТАР ТРИВАН У ФАК-У – Из Лознице одлази сто тона опасног отпада

Горан Триван, министар заштите животне средине, данас је са представницима града обишао некадашњу Фабрику аутотракторских кочница (ФАК) из које је у понедељак, после вишегодишњег чекања, почео транспорт  отпада цијанидне соли.

Министар је поручио Лозничанима да је ово почетак решавања проблема „огромне количине историјског отпада“ који овде постоји.

– Лозница је једна од првих средина којима ћемо се бавити на озбиљан начин. Грађани су нам подршка, али и притисак локалним властима и министарству да се проблеми брже решавају. У Лозници постоје огромне количине „историјског“ отпада, а тема разговора у градској управи сигурно ће бити и „Вискоза“ која је вама питање живота – рекао је он.

Градоначелник Видоје Петровић казао је да после толико година, захваљујући напорима владе и ресорног министарства, одлази опасан отпад цијанидне соли које су у смештене у центру града биле сталан извор опасности.

– Више пута смо имали разговоре и преписке у вези са овим опасним отпадом, а касније ћемо наставити договоре у градској управи, како бисмо у наредном периоду решили још неке проблеме. Дефинисаћемо акциони план у оквиру буџетских средстава републике, министарства и Града Лознице, радићемо партнерски како бисмо за што је могуће краће време Лозницу и Лозничане у потпуности ослободили страха од опасних материја које заиста могу озбиљно да угрозе живот, здравље и безбедност људи. Разговараћемо и о „Вискози“, узети су узорци тог земљишта да се види у којој мери је контаминирано опасним материјама, да дефинишемо наредне кораке заједно са министарством и владом и град ће у томе учествовати  у оквиру својих могућности – рекао је Петровић.

Према речима др Слободана Тошовића, саветника министра,  у ФАК-у од четвртка више неће бити цијаниднe соли.

Одавде се укупно односи сто тона цијанидне соли заједно са амбалажом која је, такође, опасан отпад.  Оне су хемијски отпад који не може код нас да се третира или одлаже и иде у Аустрију,  у руднике соли. Овај поступак је скупљи него да смо отпад овде третирали, али ми немамо услове за третман хемијског отпада. Наредних дана из „Вискозе“ одлази шест буради органског отпада, укупно 1,2 тоне, и све је спаковано. Остали отпад ће се решавати у зависности од надлежности министарстава, јер су у питању и отпадне воде, и то ћемо вероватно убрзо – објаснио је он.

ФАК је једно је од предузећа у Србији где је због процеса реструктуирања или стечаја остао нерешен проблем збрињавања опасног отпада. Цијаниднa со насталa је у технолошком процесу током рада погона ФАК-а за термичку обраду метала и од 1990. је велика количина гомилана на отвореном, у кругу фирме. Била је спакована у око 300 пластичних буради и више металних контејнера који су временом пропали па је опасни отпад истицао и загађивао тло. После приватизације предузећа 2004, по налогу надлежних инспекција ограђен је простор у коме је била цијанидна со, а шест година касније је у кампањи ”Очистимо Србију” препакована у металну бурад и смештена у халу где се до сада налазила ускладиштена у 406 металних бурета.

Т.М.С

 

 ПРОЧИТАЈТЕ И…

ШТА ЈЕ ДОНЕЛА ПРИМЕНА Е-РЕЦЕПАТА? – Не долазе само због рецепата

У СШ ’’СВЕТИ САВА’’ – Школа отвореног срца

 data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )