
ОСТА СЕЛО БЕЗ МЛАДИХ (6) – Стварају боље услове за живот на селу
Млади у већини општина у Србији одлазе са села у потрази за послом и бољим условима за живот. Таква судбина није мимоишла ни општину Мали Зворник која се налази у групи од 19 најнеразвијенијих у нашој земљи. Председник општине Зоран Јевтић каже да се предузимају мере на заустављању одлива становништва, пре свега младих, и да се то чини улагањем у путну инфраструктуру, кроз доделу средстава за подстицај пољопривредне производње, али и отварење нових радних места, што је, како каже, и најважније
Отварање нових радних места је приоритет у малозворничкој општини и локална самоуправа настоји да привуче инвеститоре, како стране, тако и домаће.
– Заинтертесованих инвеститора има и трудимо се да их доведемо у Мали Зворник. Општина је купила 5,4 хектара на простору некадашње пилане и извесно је да ће у наредној години један турски инвеститор отворити фабрику у којој треба да буде запослено око 300 радника. Реч је о текстилној индустрији и највећи број запослених биће жене. Верујем да ће оне овде оснивати породице и да ће остати да живе у својим селима. Мушкарци и ако раде у другим местима неће се селити, ако су им породице овде. У циљу побољшања наталитета из општинског буџета за прво дете издвајамо 55.000, за друго 65.000, а за треће 75.000 динара. Намеравамо да повећамо капацитет наше предшколске установе за 50 места како би и деца са сеоског подручја могла у њој да бораве. Обезбедили смо бесплатан аутобуски превоз за све основце и средњошколце, а све у циљу останка младих на селу – истиче Јевтић.
Он подсећа да је Скупштина општине недавно донела одлуку да путем јавно-приватног партнерства асфалтира 150 километра сеоских путева. Тренутно је асфалтирано око 70 километара, а у протекле четири године асфалтирано је 30 километара и, како каже, тим темпом нека села не би добила асфалт ни за двадесет година.
– Намеравамо да до 1. септембра наредне године завршимо пројектну документацију и распишемо јавну набавку за јавно-приватно партнерство и да у наредне две године асфалтирамо 150 километара сеоских путева. Тако би асфалт стигао готово до сваке куће у селима, а да би се то десило, најважније је да решимо имовинско-правне односе. Због тога позивамо све грађане преко чијих имања пролазе путеви да дођу до општинске управе и да се одрекну земљишта у корист општине. Наше стручне службе ће их одвести до нотара и локална самоуправа ће сносити све трошкове који буду настали – каже Јевтић.
Председник општине каже да намеравају да раде улично осветљење и у сеоским месним заједницама, најпре тамо где је напон одговарајући, а затим и у осталим срединама где то још увек није могуће због стања у коме се налази нисконапонска мрежа. Уверен је да ће проблеми у снабдевању струјом бити решени.
Јевтић истиче да у настојању да побољшају услове за живот на селу значајна средства улажу и за подстицај развоја пољопривреде.
– У овој години за ту меру из буџета издвојили смо 15 милиона динара. Наши суграђани су могли да добију од 200 до 400.000, а за пољопривредне машине и до 800.000 динара бесповратних средстава. Добар број пољопривредних газдинстава, захваљујући овој помоћи, подигао је нове засаде воћа, набавио пластенике, противградне мреже, обновио механизацију. За бесповратна средства могу да конкуришу и сви који се определе за развој сеоског туризма како би обогатили своју туристичку понуду. Туристички потенцијал нашег краја је завидан и настојимо да привучемо туристе и упослимо наше људе. Велики потенцијал за развој здравственог туризма има Радаљска бања која, нажалост, тренутно није у функцији. Она нема званичан статус бање и желимо да га добије. Интересовање за улагање у Радаљску бању показало је неколико страних инвеститора и надам се да ће она ускоро оживети – каже Јевтић.
Спортски клубови су готово једина места где се окупљају млади са села. Јевтић истиче да ће се локална самоуправа потрудити да у сваком селу уреди постојећа или изгради нова игралишта. У току су радови на изградњи фудбалског игралишта у Великој Реци које је страдало у поплавама 2014. године. До сада је уложено око два милиона динара и још четири за обало-утврду између школе и игралишта. У наредној години планирана је изградња свлачионица и ограде, а за ту намену биће издвојено 3,4 милиона динара.
Председник малозворничке општине подсећа и да значајна средства улажу и у основне школе на сеоском подручју. Урадили су пројекат за подизање енергетске ефикасности у основним школама у Доњој Борини и Великој Реци, а вредност радова је око 60 милиона динара. У основну школу у Радаљу општина је уложила 5,5, а Министарство просвете око 3,5 милиона динара за реконструкцију крова, изградњу игралишта, постројења за пречишћавање отпадних вода, а у току су радови на уређењу ђачке кухиње.
– Желимо да грађани у селу имају исте услове као и они у граду. Надам се да ћемо успети да зауставимо одлив становништва, да омогућимо боље услове младима да остану на селу и да оснивају породице, да се деца рађају – поручује Јевтић.
ЕЛН
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ОСТА СЕЛО БЕЗ МЛАДИХ (5) – Док је школе биће и села
ОСТА СЕЛО БЕЗ МЛАДИХ (4) – Све више празних кућа
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″