ЕЛЕКТРОНСКИ ДНЕВНИК – Главни проблем мањак рачунара

ЕЛЕКТРОНСКИ ДНЕВНИК – Главни проблем мањак рачунара

До краја школске године у свим школама у Србији би требало да буду уведени електронски дневници, међутим, у многим школама овај пројекат кочи недостатак рачунара. У Лозници су до сада на „Е-дневник“ прешле само три основне школе „Антина“, „Кадињача“ и „Доситеј Обрадовић“

Иако из Министартва најављују да би електорнски дневник требало да заживи у свим школама до краја ове школске године у већини школа не мисле тако. Као главни проблем истичу недостатак рачунара, и то не само за спровођења пројекта „Е-дневник“, него и за  свеукупну дигитализацију у образовању. Да би се са папирне потпуно прешло на електронску евиденцију оцена, из министарства истичу да би идеално било када би сваки наставник у обе смене добио лаптоп или таблет рачунар са кога би могао да приступи дигитализованом дневнику, али довољно је и да буду „покривени“ само наставници у једној смени који би остављали уређаје колегама у другој смени. Прошле школске године искључиво електронски дневник имало је мање од 30 школа, којима је он био омогућен посебним одобрењем Министарства просвете. Наставници у овим школама су били у предности јер нису морали да воде дуплу евиденцију оцена и изостанака, што је до почетка ове школске године било обавезно у свим осталим школама које су увеле дигитализовану евиденцију оцена.

„Антина“ била пионир

До друге недеље децембра ће за рад на Е-дневнику у свим школама у Србији бити обучена по два координатора који ће пренети знање колегама. Весна Панић, директорка ОШ „Анта Богићевић“ каже за ЛН, да су наставници у овој школи први у Лозници прошли обуку, била је једна од тридесет школа у Србији у којима се спроводио пилот пројекат.

– Прошле године смо од јануара до јуна паралелно водили и класични и Е-дневник, од почетка ове школске године смо стали са тим, прибављамо рачунаре и сву потребу опрему за сваку  учионицу да бисмо несметано у другом полугодишту наставили са коришћењем Е- дневника – рекла је Панићева.

Од 1. септембра ове године Е-дневници уведени су у ОШ „Кадињача“, тренутно се истовремено воде и класични што је, према речима директорке Наде Остојић,  додатни посао, али чим  родитељима буде омогућен увид у Е-дневник папирни  ће бити повучени.

– Двоје наставника су летос ишли на на обуку и ми смо унутар установе организовали пар часова за запослене, тако да су сви обучени. Већ пет година у свакој учионици имамо рачунар прикључен на интернет, чула сам да у мањим срединама имају бар један рачунар у канцеларији па колеге чекају једни друге да упишу податке. Проблем је што још увек нисмо добили кодове да би поделили родитељима који би пратили рад и изостанке своје деце – каже она.

И у ОШ „Доситеј Обрадовић“ у Клупцима, са Е- дневницима су почели од септембра ове године. Рачунаре имају у свакој учионици и не воде упоредо класичне дневнике, све се одвија  електронским путем.

Како нам је рекла Цветана Срећковић, директорка ОШ „Јован Цвијић“ и председница Актива директора основних школа у Лозници, у овој као и у већини школа почела је обука наставника за увођење електронског дневника. У “Цвијићевој” школи тренутно имају довољан број рачунара за обуку, али их немају у свакој учионици.

У четири лозничке средње школе такође обављају припреме за увођење ове новине. Завршена је обука за координаторе и у току је обука наставника. Према речима Горана

Горданића, директора Техничке школе, у овој школи је планирано да се у време зимског распуста унесу сви потребни подаци од почетка школске године и да се у другом полугодишту истовремено воде електронске и папирне верзије дневника.

– Опремљеност рачунарима представља препреку, али ипак је највећи проблем  доступност интернета, мада постоји могућност да се подаци не унесу на часу већ и касније у току дана

с тим,  ако се унесе нека оцена рок за исправљање је 30 минута. Сад су дали мало шири

период уноса података вероватно ће од следеће године када то заживи у свим школама, и време уноса и корекције  бити смањено.  Погодност је и што Е -дневник омогућава штампања диплома, сведочанства на крају школске године и зато сви подаци морају бити сређени – истиче Горданић.

Смањено бежање са часова

Искуства показују да је у тридесетак школа које су прошле године прешле искључиво на електронски дневник смањено бежање са часова. Наиме, после сваког часа систем бележи да ли је дете присуствовало настави и светли упозоравајућом црвеном бојом ако се изостанци почну понављати. Ако ђак не присуствује на 30 одсто одржаних часова из неког предмета, не може му се закључити оцена без одласка на разредни испит, али битније је што ће ова евиденција управама школа омогућити да виде да ли неки ученици плански избегавају поједине часове, па ће их пре него што направе видан број изостанака, упућивати код школског педагога и психолога. Помоћу електронских сервиса, наставницима би требало да буде лакше у вођењу и организацији часова јер ће много више времена моћи да посвете ученицима. Електронски дневик  смањује и могућност субјективности у оцењивању и пружа комплетан увид у напредак ученика, у рад професора и школа. Наиме, да би се обезбедила већа објективност у оцењивању, наставници могу да виде само оцене из свог предмета, а свака школа имаће приступ само својим подацима не и подацима других школа.

Новом  систему праћења ђачког успеха и присуства на часовима, приступ ће имати и родитељи, али се са тим касни. Како објашњавају у министарству просвете,  још 1. фебруара направљен је модул помоћу кога је требало да буде омогућен приступ електронском дневнику свим родитељима у школама у којима је досад уведен. То није било могуће јер су се појавиле препреке правне природе које су захтевале да се обезбеди заштита података о личности и приватност ђака. Проблем је отклоњен 5. новембра, па су неке београдске школе почеле да дају родитељима приступ Е-дневнику.

В. Мићић

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ПРЕДСТАВЉЕН ПРОГРАМ ”ЕРАЗМУС ПЛУС” – Нови статус Србије – нове могућности

ОСТА СЕЛО БЕЗ МЛАДИХ (5) – Док је школе биће и села

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )