ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ – Расте број пореских обвезника

ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ – Расте број пореских обвезника

На последњој седници Скупштине града донете су одлуке о утврђивању  просечних  цена квадратног метра некретнина по зонама и коефицијената за утврђивање пореза на имовину  за наредну годину. Лозница и даље има најнижу пореску стопу од 0,25 одсто

Како је рекао известилац Зоран Томић, према Закону о порезима на имовину, просечна цена непокретности утврђује се на основу цена остварених на тржишту непокретности по зонама од 1. јануара до 30. септембра текуће године, на основу најмање три уговора оверена код нотара. У зони  у којој није било промета, узима се просек две суседне зоне.

  Закон је врло јасан, не постоји никаква могућност да се на било који начин мимо закона, утиче на висину основице за обрачун пореза. Рецимо, просечна цена станова у екстра, првој и другој зони утврђена је на основу просека вредности око 400 уговора колико је склопљено у овој години. Што се тиче коефицијената за одређивање пореза на имовину, они су дати у Закону о порезу на имовину и предвиђено је да се креће у распону од 0,4 до 1. Утврдили смо да се коефицијент 1 примењује за непокретности у централној зони и првој зони у Лозници, коефицијент 0, 80 за другу зону, 0,60 за  трећу, индустријској зони “Шепак”, првој и другој зони у Бањи Ковиљачи и у Лешници а коефицијент 0,40 да се примењује за непокретности у сеоској зони. Закон налаже да сваки град мора да има најмање две зоне, ми смо утврдили укупно девет. Одлуком Скупштине крајем прошле године одређена је и висина стопе амортизације за имовину и она износи један одсто годишње – рекао је он.

Пореска основице без промене

Томић је одборницима показао и табелу са упоредним подацима о висини пореза на имовину, просечних цена станова, кућа  и пословних објеката Лознице и неколико градова у Србији. Према тим подацима,  у односу на Ваљево, Шабац, Крушевац, Ужице и Зрењанин Лозница има најнижу стопу обрачуна за порез на имовину физичких лица, она износи 0,25 одсто.

Према одлуци Скупштине, просечне цене квадратног метра непокретности за утврђивање пореза на имовину за 2019. годину  за станове у централној зони Лознице износи  60.912 динара, првој зони 64. 767 другој зони 70.065 динара, индустријској зони 42.638, трећој зони Лозница 42.638 динара. У првој зони у Бањи Ковиљачи 72.733 динара, другој зони 57,685 и сеоској зони 42.638,21 динара.

Како је рекао Томић, приход од пореза на имовину сваке године расте, 2009. године износио је 32,9 милиона динара , 176 милиона је наплаћено прошле године а  за девет месеци ове 168 милиона.

– До нове године остварићемо и преко 200  милиона од пореза на имовину, а важно је рећи да нисмо мењали пореске основице, већ је растао број пореских обвезника, од  14.941 колико их је било у 2009. до 32.532 ове године. Њихов број биће повећан и кроз озакоњење нелегалних објеката а спроводиће се и контроле преко катастра непокретности. То и јесте наш циљ, да сви подједнако сносе терет пореских давања – рекао је Томић.

Основне замерке опозиције односиле су се на нелогичност да је мала разлика у ценама станова у екстра и првој зони као и да су цене гаража у Бањи Ковљачи 50.000 динара по м2 а у Лозници 14.000 дин. 

О тржишној логици

По мишљењу Драгана Пајића, шефа одборничке групе „ДС-Смело“, било је потребно утврдити много више зона од три.

– Ако стан у централној зони кошта 52.000 а у другој 70.000 по квадрату, нешто није у реду, или неко лажира уговоре или нешто не ваља. Шта ћемо за оне пословне просторе који су празни а људи плаћају разне дажбине? Треба пронаћи модел да се тим грађанима изађе у сусрет – рекао је он.

Станоје Филиповић, одборник „ДС-Смело“ упитао је: „Да ли је мотив за овакве цене квадрата број оних који ће плаћати порез или тржишне околности? По мом мишљењу важан је први мотив. Нелогичне су цене гаража. У централној зони имају  вредност од око 120 евра по квадрату а у првој зони 193 евра. Зашто је то тако? Такође, куће за становање у централној зони коштају 50.000 и исто толико и у првој, то је око 430 евра по квадрату. Не знам никога  ко је купио кућу по тој цени у Лозници а адвокат сам више од три деценије. Цене кућа се не крећу ни по 200 евра по квадрату – рекао је Филиповић.

Одговарајући на примедбе Зоран Томић је истакао да је добро што је законодавац утврдио јасан критеријум како се утврђује цена непокретности.

– Сви знамо да у централну и прву зону спадају и „Вискозини“ станови који су изграђени педесетих година и који се продају по 300-400 евра по квадрату, а пробајте сада да купите стан у другој зони на  Лагатору по цени од 600 евра по квадрату – рекао је.

Поновио је да се цене утврђују на основу уговора који се добијају од нотара. На основу тих података од 4. јануара када је склопљен први уговор у централној зони, продата су 43 стана. На основу збира купопродајних цена, одређена је цена од 60.912 динара по м2. У првој зони за девет  месеци продато је 97 станова, у другој зони „Лагатор“ продато је 108 станова или у просеку дванаест станова месечно.

– Шездесет одсто тих станова је у главној улици, Улици патријарха Павла. Не могу да прихатим да стан у тој улици буде јефтинији од стана изграђеног пре 60-70 година и налази се у у близини у парка код авиона. То се односи и на гараже које се продају малте не по цени станова – истакао је Томић.

За ову одлуку гласало је 40 одборника, један је био против а остали уздржани.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (7) – Уместо предлога износили проблеме

ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (6) – Догодине раније конкурси за пројектно суфинансирање

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )