
ОСТА СЕЛО БЕЗ МЛАДИХ (5) – Док је школе биће и села
Велика Река је лепо и веома разуђено село. Има око 500 домаћинстава са око хиљаду становника. И док млади, као и у већини села у Србији, одлазе у потрази за бољим животом, дуж обале Дрине “никле” су бројне викендице пословних људи из Лознице, али и из других градова у Србији. Неки од њих већ су почели или намеравају да се баве сеоским туризмом
О томе размишља и мештанин Горан Ристић који се после много година проведених у Русији вратио у родни крај.
– Имао сам више прилика да одем из Велике Реке, али нисам желео. Овде ми је најлепше, најбоље се осећам у свом селу. Нажалост, није лако обезбедити егзистенцију. Све што сам зарадио у иностранству, уложио сам у пољопривредну производњу. Имам два хектара под малинама, хектар под јабукама, комплетну механизацију и намеравао сам озбиљно да се бавим пољопривредом, али тренутни услови нису добри. Велика су улагања, нема сигурног откупа нити гарантоване цене тако да сам ове године на чистом губитку. Размишљам о сеоском туризму јер мислим да би то могло да буде у будућности покретач развоја нашег села. Покушали су и други да се озбиљније баве пољопривредом, али су одустали и многи од њих су отишли у друге крајеве у потрази за послом. Надам се да ће се нешто променити и да ће посла бити и овде и да ће се већина вратити – каже Ристић.
Гојко Смиљанић, председник Савета месне заједнице, каже да се мештани, углавном, баве пољопривредом, посебно воћарством, односно узгојем малине, али и да се то променило у последње две године, јер се, како каже, не исплати.
– Село је солидно уређено и могло би се лепо овде живети, али нема довољно посла па млади све више одлазе, најчешће у иностранство. Држава би морала да се више посвети селу и младима, јер то није проблем само наше општине. У Великој Реци тренутно ради хладњача која запошљава тридесет радника. Ту је и трговинско предузеће “Скроз” које запошљава велики број мештана, али то још увек није довољно и потребна су нам нова радна места. Када би овде био отворен неки мањи погон или у Малом Зворнику, који није далеко, верујем да би се млади лакше одлучили да остану. Имамо амбуланту, пошту, две цркве и што је најважније школу. Основну школу “Никола Тесла” тренутно похађа 85 ученика од првог до осмог разреда. Број ђака смањује се од 2002. године, али надам се да ће их за коју годину бити више. Док је школе, биће и села – поручује Смиљанић.
Владан Тодоровић, мештанин и члан Општинског већа у Малом Зворнику, каже да верује у повратак младих који су срећу потражили у неком другом месту. Нада се да ће овде заснивати породице и да ће за коју годину на игралишту које се гради поред основне школе бити много малих фудбалера.
– Клуб носи име места и око њега се окупља велики број младих, али и старијих мештана нашег села. Већ десет година успешно се такмичимо у Међуопштинској лиги “Јадар” иако немамо свој терен и практично стално играмо у гостима. Наш терен је уништен у поплавама 2014. године и од тада настојимо да га поново изградимо. Имамо разумевање општинског руководства и уз њихову подршку и помоћ започели смо радове. Преостало је да изградимо свлачионице и поставимо ограду и надам се да ћемо до августа наредне године све завршити и коначно заиграти на свом терену – оптимиста је Тодоровић.
Гаврило Симић (27) фудбалер је сеоског клуба. Ради у породичној кафани и никада није размишљао о одласку из села. Ожењен је, има дете и намерава да проширује породицу.
– Клуб је једино право место окупљања младих. Дружимо се и лепо нам је када смо заједно. нажалост, многи су због посла морали да оду у Београд, Нови Сад, или иностранство тако да никада нисмо у прилици да на терен истрчимо у најбољем саставу. Када викендом дођу село живне. Тешко им је што одлазе, али не виде друго решење, јер овде не могу нађу посао. Верујем да би се велики број вратио у наше лепо село када би могао да се запосли у овом крају. Није им лако, али можда би требало прво да оснују породице овде у селу, а не да им нерешена егзистенција буде изговор што се не жене и што одлазе. Много је лакше решавати проблеме када иза себе имаш породицу као подршку – уверен је Симић.
ЕЛН
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ОСТА СЕЛО БЕЗ МЛАДИХ (4) – Све више празних кућа
ОСТА СЕЛО БЕЗ МЛАДИХ (3) – Посла нема, али многи неће ни да раде
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″