УСТАВНИ СУД ОЦЕНИО У СЛУЧАЈУ “ПАРКИНГ-СЕРВИСА” – За исти прекршај не могу две казне
Против грађана који су због неплаћања паркинга кажњавани доплатном паркинг-картом коју такође нису платили, ЈКП “Паркинг сервис“ у Лозници подносило је прекршајне пријаве па су уместо 1.200 динара били дужни да плате око 5.000 динара. Уставни суд је донео одлуку да овакав поступак није у складу са законом и оценио да Одлуком о јавним паркиралиштима града Лознице не може бити предвиђено плаћање више различитих новчаних казни због истог прекршаја. Грађани који су оштећени мораће да сачекају одлуку Прекршајног апелационог суда
После две године од како је група адвоката из Лознице поднела иницијативу за оцену уставности и законитости, Уставни суд Србије донео је одлуку која је ступила на снагу 18. јула ове године, којом је утврдио да поједине одредбе Одлуке о јавним паркиралиштима града Лознице нису у сагласности са законом. Како објашњава адвокат Душан Филиповић, суштина је да Одлуком о јавним паркиралиштима не може бити предвиђено плаћање више различитих новчаних казни због истог прекршаја. Наиме, против грађана који су због неплаћања паркинга кажњени доплатном паркинг-картом и нису је платили, од ЈКП „Паркинг-сервис“ подношени су захтеви за покретање прекршајног поступка и Прекршајни суд је на основу чл. 25 Одлуке града, осуђивао грађане да поново плате новчану казну у износу од, најчешће, 5.000 динара.
– Доплатна-паркинг карта представља казну и она је морала бити наплаћена на начин како то раде у другим градовима, путем јавних извршитеља или на други законом дозвољен начин, а не да се поново кажњава пресудом. По објављивању одлуке Уставног суда, Прекршајни суд у Лозници је, по службеној дужности и по захтевима окривљених којих је било мало јер је мали број њих био упознат са овом одлуком, обуставио све прекршајне поступке који нису били правоснажно решени, односно извршени. Међутим, у том тзв. вакууму, Прекршајни суд је на терет „Паркинг-сервиса“ признао трошкове писања захтева за обуставу поступка који је био у току, једном грађанину који је поднео захтев преко адвоката. Међутим, у даљем поступку је дошло до проблема – истиче он.
Како објашњава, чланом 61 Закона о Уставном суду предвиђено је да свако коме је повређено право коначним или правоснажним појединачним актом, као у конкретним случајевима, има право да од надлежног органа тражи измену акта у складу са правилима поступка у коме је он донет. Предлог за измену пресуде у овом случају, кажњени могу поднети у року од шест месеци од дана објављивања одлуке Уставног суда, дакле, најкасније до 18. јануара 2019. године. Право на подношење предлога Прекршајном суду имају сви кажњени грађани којима су пресуде достављене после 20. априла 2015. године.
– Пред Прекршајним судом у Лозници у току су поступци по предлогу за измену пресуде која је донета на основу незаконите одлуке, али нису правоснажно решени и суд такве предлоге одбија као неосноване. Неки грађани су се због тога жалили и сада се очекује одлука Прекршајног апелационог суда. У Прекршајном суду у Лозници став да не могу мењати одлуку образлажу чињеницом да је за то надлежан републички јавни тужилац. Међутим, постоје поступци и пред републичким јавним тужиоцем који је такође одбио да о томе расправља. По мом мишљењу, предлог за измену појединачног акта је „специјални захтев“ и не може се изједначити са ванредним правним средствима јер су рокови различити. Остаје да видимо шта ће рећи Прекршајни апелацини суд у Београду – каже он.
Момир Матић, директор ЈКП „Паркинг-сервис“, каже за ЛН да је Уставни суд утврдио да Одлука о јавним паркиралиштима није у складу са Законом о комуналним делатностима и да је Одељењу за привреду доставио предлоге измена спорних чланова Одлуке по угледу на праксу града Београда.
– Предложено је да се доплатна карта не третира као санкција већ као посебна цена дневне карте, односно услуге коришћења паркинг-простора. Уколико се она не плати, неће се подносити прекршајна пријава већ ће се ићи у поступак извршења, дакле, наплаћиваће се преко извршитеља по Закону о обезбеђењу плаћања – истиче он.
Како каже, адвокати ову ситуацију желе да искористе, њихова тарифа износи 25.000 динара. До сада је поднето десетак захтева код Прекршајног суда, али се са тим стало јер се чека одлука Апелационог суда.
На питање да ли би одлука Апелационог суда, ако буде неповољна по ово јавно предузеће, могла представљати удар на буџет града, тврди да неће јер према његовој рачуници укупни трошкови би износили око пола милиона динара.
Према сазнањима ЛН, једини који је преко адвоката тражио и добио повраћај новца за чак четири од шест прекршајних казни које му је изрекао суд, члан је Градског већа.
В. Мићић
ПРОЧИТАЈТЕ И…
У ВУКОВОМ ДОМУ КУЛТУРЕ – Представљена трећа књига Емира Кустурице (ВИДЕО)
ОБЕЛЕЖЕН ДАН БОРБЕ ПРОТИВ СИДЕ – Кондом штити од претходних партнера
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″