ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (7) – Уместо предлога износили проблеме
Иако је циљ састанка требало да буде шта садрже и шта би могло још да се угради у финансијске планове које су савети месних заједница доставили Одељењу за финансије, јавна расправа о буџету града за 2019. годину одржана у уторак свела се на изношење проблема које имају мештани у појединим месним заједницама. Од 56 председника савета, јавној расправи присутвовало њих петнаестак
Последњег дана јула из Одељења за финансије послато је упутство свим корисницима буџета са прецизним подацима како треба да изгледају финансијски планови свих буџетских корисника па и месних заједница. Како је на јавној расправи о буџету града за наредну годину организованој са председницима савета месних заједница рекао Зоран Томић, начелник Одељења за финансије и локалну пореску администрацију градске управе у Лозници, од већине МЗ финансијски планови су и добијени.
– Ваше планове смо добили и видећемо у ком обиму ће се наћи у буџету града. Међутим, треба да видимо и зашто је из године у годину остварење тих планова на прилично ниском нивоу, који су то проблеми који доводе до тога да се одобрени финансијкси планови остваре са 40 до 50 одсто. Ми ћемо све ваше предлоге и сугестије евидентирати, имамо још времена пошто је крајњи рок за достављање Одлуке о буџету ресорном министарству 20. децембар – рекао је Томић.
Како је нагласио, циљ састанка је да се утврди шта садрже финансијски планови, шта би још могло да нађе места у њима и шта одступа од норматива који су наведени у упутству.
– Најважније је да чујемо ваше предлоге и сугестије, шта би се у МЗ могло поправити, шта би могло да се мења и да ли поред овога што сте исказали у својим финансијским плановима постоје још неке обавезе и потребе за које би требало да се нађе места у буџету – рекао је.
Председници МЗ, било их је 15 од 56, највише су се интересовали за асфалтирање путева, посипање ризле, чишћењу путева од снега, прикључење на фекалну канализацију, одржавање просторија месних канцеларија, санацију клизишта….
Драган Пуљезевић, председник Савета МЗ Градилиште рекао је да су прошле године планирали новац за асфалтирање једног дела пута, али им је речено да по закону не могу из својих средстава да финанасирају изградњу путева. Упитао је да ли би из буџета могао да се издвоји новац за изградњу главног пута на Градилишту до Медицине рада и да се то угради у пројекат.
Миланко Петровић, МЗ Брњац, такође је изнео проблем асфалтирања путева посебно у улицама у којима се налази мали број кућа. Према речима Томића, Закон о локалној самоуправи је јасан, МЗ имају статус индиректог буџетског корисника и инвестиције не могу бити у њиховој надлежности. Ти послови се обављају преко јавних предузећа и градске управе.
– Остаје могућност да се неки послови обављају суфинансирањем, посебно асфалтрирање путева. До сада су локална самоуправа и грађани учествовали у финансирању путева пола-пола, наредне године планирамо да грађанима изађемо у сусрет и да наше учешће буде 60 одсто. Морамо водити рачуна о местима где је ретка насељеност а већа дужина пута и сигурно ћемо наћи начина да се то на неки други начин финансира. Сви ти послови ће се наћи у годишњем програму пословања ЈП “Лозница развој“ и оно што ви треба да урадите је да се припремите, што подразумева решавање имовинско правних односа, спремну пројектну документацију и спремност грађана да учествују – рекао је Томић и најавио да ће се наредне године за путеве издвојити 50 милиона динара више него у овој.
Дејан Марковић, секретар СГ истакао је да је Градилиште урбанистичким плановима предвиђено као локација где ће се град ширити. Међутим, његова судбина је везана за „Вискозу“ и зато се ради на решавању имовинско-правних односа и других проблема везаних за овај простор.
Милун Ристановић, МЗ Горња Бадања, затражио је да се повећа износ новца, тренутно добијају из буџета 256 000 динара и са тим, како је рекао „ не могу ништа да ураде.“
Председници појединих МЗ изнели су и проблеме које имају због клизишта, дугова за воду, завршетка изградње дома културе, непостојање бирачког места.
ЕЛН
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (6) – Догодине раније конкурси за пројектно суфинансирање
ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (5) – За шта би требало издвојити више пара у наредној години?
дата-матцхед-цонтент-уи-тyпе=”имаге_цард_стацкед” дата-матцхед-цонтент-роwс-нум=”4,2″ дата-матцхед-цонтент-цолумнс-нум=”1,2″