
ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (6) – Догодине раније конкурси за пројектно суфинансирање
Представници удружења грађана и спортских клубова указали на јавној расправи о предлогу буџета града за наредну годину да је потребно раније расписивање конкурса за пројектно суфинансирање њихових програма и такмичења као и да је процедура правдања утрошених средстава “непотребно компликована”
Предлог нацрта буџета града за наредну годину пред члановима Градског већа наћи ће се, највероватније, током наредне седмице, а пред одборницима Скупштине града, најкасније 14. децембра. Ово је у сусрету са представницима удружења грађана и спортских клубова рекао Зоран Томић, начелник одељења за финансије и локалну пореску администрацију, приликом јавне расправе о буџету града за наредну годину.
Учесници у расправи нису много инсистирали на информацијама о планираним издвајањима за културу, спорт или социјална питања, дакле, областима из којих долази и највише удружења, али су имали низ сугестија на рачун пројектног суфинансирања и процедура правдања одобрених средстава.
У култури није све финансијски самоодрживо
Тако је Драган Пуљезевић, председник КУД “Фрула” из Липничког Шора, најпре приметио да се знатно више средстава из градског буџета издваја за спортске клубове него за сва друга удружења.
– Бојим се да ће због ограничених средстава бити доведен у питање опстанак многих удружења јер то што добијемо преко пројектног суфинансирања није довољно за рад током целе године – рекао је Пуљезевић питајући да ли постоји могућност да се уведу и нови облици финансирања активности удружења из буџета.
И Бранислава Илић из КУД “Караџић” истакла је да се пројектно суфинансирање односи само на одређену тему или догађај, али да друштво не може из сопствених прихода да обезбеди финансирање свих секција које доприносе унапређењу културе у граду.
– Ми имамо осам секција, свака има свој програм рада, али неке од њих немају никакав приход као на пример гусларска и сликарска секција јер не наплаћујемо улазнице за њихове концерте и изложбе. Било би добро да се обједине и сви културни програми који не доносе приход, а потребни су грађанима Лознице – рекла је ова позната културна радница.
Она је истакла и да је потребно раније расписивати конкурсе за суфинансирање програма из градског буџета и навела као пример да Фестивал културних остварења почиње у априлу, а први новац стиже им на рачун у мају тако да касније имају проблем и са правдањем средстава.
Зоран Тошић из Удружења ратних добровољаца такође се заложио за расписивање конкурса почетком године, али је указао и на потребу додатне информисаности корисника буџета шта им је све потребно за правдање утрошка добијених средстава и то на почетку пројектног циклуса да би свима било јасно о чему све треба да воде рачуна.
Брдо папира за правдање
Колико корисницима буџетских средстава може бити компликована административна процедура правдања одобрених пара, врло детаљно је говорио Драгутин Ђукановић, председник Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова Србије до 1918. године. Он је посебно указао на јавне набавке мале вредности или прибављање три обавезне понуде.
– Зашто је потребно да та процедура буде толико оптерећена административним доказивањима и брдом папира као на пример да и за куповину цвећа које полажемо на споменике морамо да имамо три понуде. Или зашто морамо са истом агенцијом која нам води књиговодство да склапамо увек изнова уговоре за сваки пројекат.
Да је то проблем и спортских удружења указала је Биљана Баровић из Одбојкашког клуба “Лозница” тражећи да се уважи правдање децембарских рачуна у јануару када и стижу на наплату.
– Ја разумем да постоји правилник за правдање трошкова, али он може бити много једноставнији као што је и у другим општинама. Зашто бих доносила записнике са утакмица, зар није довољан билтен са резулатаима – питала је.
Међу спортским радницима се могло чути и питање – ако постоји ребаланс градског буџета, зашто се не би одобравао и ребаланс ревидираног буџета за клубове и зашто се не признају у трошкове и припремне утакмице?
Милорад Комарчевић из СУБНОР-а поручио је да приликом одлучивања о суфинансирању пројеката треба водити рачуна о њиховој важности за заједницу и указао да у буџету града треба планирати средства за обнову и заштиту споменика.
Одговарајући на примедбе учесника јавне расправе, Зоран Томић, начелник одељења за финансије и локалну пореску администрацију, и Вања Симеуновић, интерни ревизор, указали су да је пројектно суфинансирање, а не финансирање свих потреба удружења уведено изменом Закона о буџетском систему када је уведен програмски буџет, да је процедура прописана и да, упркос замеркама које корисници имају, није се до сада догодило да неко није могао да оправда средства. Они су указали да државни ревизор тражи да се унесу и индикатори успешности неког одобреног програма, у смислу колико је било посетилаца на неком догађају, а врло брзо ће доћи и време када ће се, као и у другим земљама, морати доказивати сврсисходност трошења јавних пара.
– Разумео сам све ваше примедбе и видећемо на који начин бисмо могли да вам олакшамо процес правдања средстава, али да не нарушимо законом прописани поступак. Ми смо тражили календаре ваших активности, програма и такмичарских сезона да бисмо знали у ком периоду су вам средства најпотребнија, али о томе морате водити рачуна и ви када планирате и пишете своје пројекте јер морате имати у виду да новац не можете користитити ретроактивно за покривање рачуна него само од момента потписивања уговора о одобреним износима – поручио је Томић и обећао да ће у наредној години конкурси за пројектно суфинансирање бити раније расписивани него у овој.
ЕЛН
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (5) – За шта би требало издвојити више пара у наредној години?
ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (4) – Штедљиво и у наредној години
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″