
ОБЕЛЕЖЕН ДАН БОРБЕ ПРОТИВ СИДЕ – Кондом штити од претходних партнера
Дан борбе против сиде, 1. децембар, обележен је данас одвојено у Дому здравља ”Др Миленко Марин” и Општој болници у Лозници, а заједничка порука је да треба бити одговоран, избегавати ризично понашање, користити заштиту и на време се тестирати како би се евентуална инфекција открила што пре. Сексуални однос без заштите тренутно је најчешћи начин преношења ХИВ–а, а следе га коришћење нестерилисаног прибора за убризгавање психоактивних супстанци и, у неким земљама, са мајке на дете због чега је потребно да трудница у трећем тромесечју затражи тестирање, уколико сумња да би могла бити инфицирана. Употреба нестерилисаног прибора за тетовирање и пирсинг такође је изузетно ризична. Пошто је од тренутка излагања вирусу до могућности за његово откривање у крви потребно да прође од четири до осам недеља, у неким државама постоји могућност да се инфекција пренесе и путем трансфузије крви, али је такав ризик код нас сведен на минимум пошто су мере предострожности пооштрене и крв се тестира и не даје се пацијентима док не прође ”период прозора”.
У обележавању Дана борбе против ХИВ–а Дому здравља учествовали су и Црвени крст и Канцеларија за младе, као и ученици Средње школе ”Свети Сава”, а ученицима медицинског смера ове школе предавање су у Општој болници одржали др Бранко Мрђен, инфектолог, и др Славица Петровић Тадић, начелница Службе за третман медицинског отпада и интрахоспиталне контроле.
– Прошло је 30 година откако је Светска здравствена организација 1. децембар одредила за Дан борбе против ХИВ–а као први светски датум посвећен борби против једне болести. У Србији се сваке године имамо више од стотину новооткривених случајева и више од десет смртних. Прошле године је било 178 новооткривених и 14 смртних случајева, а једна од особа за које је 2017. откривено да је инфицвирана ХИВ–ом је из Лознице. Битно је рећи да се у нашој земљи још увек не тестира довољно особа које су се ризично понашале, тешко се одлучују на то зато што су и даље присутни предрасуде и дискриминација – каже др Дарко Тешмановић, специјалиста социјалне медицине, начелник поливалентне патронаже и стручни сарадник превентивног центра у Дому здравља.
Како каже Тешмановић, код више од трећине тестираних инфекција се открије када је болест већ узнапредовала и симптоми и лоше здравствено стање су их натерали да провере статус. У Србији су за последњих десетак година уведена четири нова лека па се инфициранима даје комбинација од најмање три истовремено и, ако се у раној фази почне лечење, присуство вируса у крви може да се спусти и до те мере да се, готово, не може открити. Према његовим речима, тренутно око 80 одсто оних који су инфицирани и свесни тога прима терапију, а потребно је да се тај проценат подигне на 90 одсто. ПрЕП се још увек користи само када пар у којем је један од партнера инфициран жели да добије дете.
Др Мрђен каже да савремена терапија инфициранима омогућава животни век једнак животном веку неинфицираних, уколико се терапија узима редовно, пази се на исхрану и редовно се контролише.
– За разлику од претходних деценија када су били осуђени на смрт, терапија која се, практично, своди на једну капсулу дневно омогућава им нормалан живот уз подршку породице, пријатеља и друштва. Нема никаквог разлога да инфициране особе буду издвојене из друштва – каже др Мрђен додајући да је потребно разликовати ХИВ инфекцију и сиду јер инфекција представља присуство вируса у организму, а сида је поодмакли стадијум у којем се већ јављају обољења и могућ је смртни исход.
Управо зато потребно је што пре утврдити здравствени статус и отпочети лечење, уколико је дошло до инфекције.
– Заштита од сиде је, пре свега, довољна информисаност и свакодневна примена знања. Уобичајени, свакодневни контакти са инфицираним особама су безазлени и ти људи треба нормално да живе, а треба знати да кондом не штити од особе са којом смо у том тренутку него од свих њених претходних партнера – рекла је Др Петровић Тадић.
Лозничани се тестирају у Шапцу
Од пре две године Лозничани се не могу тестирати у свом граду, већ у Заводу за јавно здравље у Шапцу. Иако на први поглед то делује као отежавајућа околност, др Тешмановић каже да је, заправо, другачије јер су многи избегавали да се тестирају у Лозници плашећи се да ће их неко видети, или препознати па пренети даље. За тестирање у Заводу није потребан упут. Студенти из нашег краја тестирају се у заводима за јавно здравље у градовима у којима студирају, најчешће Београду и Новом Саду.
Н. Т.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
MEЂУНАРОДНИ ДАН ОСИ – Однос пун предрасуда
СИНОЋ ОДРЖАН ХУМАНИТАРНИ ТУРНИР ”КОЦКИЦЕ ИЗ БЛОКА” – Милион је циљ – придружи се (ВИДЕО)
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″