НОВИ ПРОГРАМ ЗА ПРЕДШКОЛЦЕ – Године узлета

НОВИ ПРОГРАМ ЗА ПРЕДШКОЛЦЕ – Године узлета

Од наредне године у једанаест обданишта у Србији, међу којима су и лозничка, почеће примена  новог програма предшколског васпитања и образовања који у центар ставља дете као креативно биће које не треба само да прима информације од одраслих, већ да заједно са васпитачем решава свакодневна животна питања која сама покрену

Новим Правилником о основама програма за предшколско васпитање и образовање који је ових дана представљен јавности а чија примена треба да почне 1. септембра наредне године, одређује се нов, савременији  приступ васпитању и образовању деце овог узраста. Он је у складу са савременим теоријским приступима у тој области, примерима добре праксе код нас и у свету и вредностима заснованим на дугогодишњој традицији предшколског васпитања у Србији. Програм подржава развијање васпитно-образовног рада који настаје кроз заједничко учешће деце и одраслих у просторима у којима дете може слободно да истражује, испробава, да се игра, сарађује са другима и упознаје свет око себе.  Како наводе у Министарству просвете, науке и технолошког развоја, основе програма метафорично су назване „Године узлета“, јер је „предшколски узраст јединствено, вредно и непоновљиво доба у животу сваког детета и период отворених могућности и јединствених потенцијала а циљ предшколског васпитања јесте подршка добробити детета.“

Према речима Станише Чабаркапе, педагога у Установи за предшколско васпитање и образовање „Бамби“  у Лозници, која се налази у првој групи од једанаест установа у којој ће догодине почети да се примењује нови правилник, основе програма предшколског васпитања и образовања стављају у центар дете са његовим карактеристикама, његову посвећеност за учење, за игру, креативност.

– Дете се види као креативно и биће које не треба само да прима информације од одраслих, већ да током васпитно-образовног рада решава свакодневна животна питања, односно животне проблеме које деца стално постављају. Мења се и улога васпитача који више  није преносилац знања, већ  неко ко заједно са децом учествује у решавању питања која су она покренула. Дакле, нове основе немају посебна полазишта за јаслени узраст, за узраст од три до пет и по година, и за узраст припремно-предшколског програма, већ су то заједндичка полазишта на основу којих сваки васпитач заједно са родитељима и децом планира васпитно-образовне садржаје – каже Чабаркапа. 

Он  напомиње и да ће Министарство просвете, Завод за унапређење васпитања и образовања и Уницеф као партнер у изради и уградњи нових основа програма, током ове године организовати  дообуку око хиљаду и по вапитача,  а наредних година све до 2022,  сукцесивно ће се укључивати и остале установе.

Иначе, предшколске установе су до сада радиле по програму из 2006. године за који је стручном анализом утврђено да не даје довољно јасне смернице за практичан рад па је због тога била неопходна његова измена.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

У ОМЛАДИНСКОМ ЦЕНТРУ ОДРЖАН ФЕСТИВАЛ ”УХВАТИ ФИЛМ” – Пусти предрасуде

КОНАЧНО – Одлази цијанидна со из ФАК-а

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )