У МУЗЕЈУ ЈАДРА – Изложба о српским гробљима на Кајмакчалану

У МУЗЕЈУ ЈАДРА – Изложба о српским гробљима на Кајмакчалану

Центар за културу „Вук Караџић“ приредио је данас у Музеју Јадра изложбу „Српска војничка гробља из Великог рата – проналажење и уређивање“, посвећену српским војничким гробљима која се налазе на подручју Кајмакчалана у Македонији, где су српски војници оставили своје животе током пробоја Солунског фронта у Првом светском рату. Аутор изложбе је Драган Васић, члан Удружења за неговање и чување српске баштине „Кајмакчалан“, а поставку је отворио Радован Дивнић, заменик градоначелника Лознице.

– Кајмакчалан је заштитник великог броја српских гробаља, а, као после сваког рата, и ту су изграђени споменици, обележени гробови, али време учини да се то помало и заборави. Зато је добро то што ово удружење чини за очување сећања на наше претке, а држава би требало да помогне да се поново обележе и уреде сва таква места – рекао је Дивнић подсетивши да је Лозница тек недавно одужила дуг према Момчилу Гаврићу, најмлађем војнику Великог рата, откривши му споменик.

Станоје Стојковић, председник удружења „Кајмакчалан“, рекао је да њихова акција траје од 2009. године и да су до сада пронашли око тридесет гробаља на македонској територији.

– Наредних дана Лозничани могу видети наше радове на уређењу српских војних гробаља на подручју Кајмакчалана у Македонији. Изложбом приказујемо и неке гробове погинулих из Подриња. Ту су и карте са позицијама тих гробаља. Прву изложбу приредили смо у Земуну почетком новембра ове године, а намеравамо да је после Лознице прикажемо у још неколико градова Србије међу којима су Шабац, Ниш, Нови Сад и место Војвода Степа на граници са Румунијом – казао је Стојковић.

Он је потврдио да удружење свакодневно добија телефонске позиве од људи који се распитују о својим прецима и да је један човрек из Куршумлије после сто година сазнао где му је погинуо прадеда. Из удружења су ми послали фотографију гроба и споменика па је он после годину дана дошао са својом екипом и помагао у раду на уређењу тог гробља. Стојковић каже да су долазили чак из Америке да обиђу гробове својих предака.

Према подацима Архива Југославије, постоји 81 место са једним до 500 сахрањених. Већина је запуштена и зарасла у шибље. Удружење „Кајмакчалан“ прве године подржала је београдска општина Стари град, али после тога од државе немају помоћ, осим што је ресорно министарство подржало ову изложбу. У удружењу је 260 чланова, основано је 2015. године, а пре тога су његови чланови сарађивали са другим удружењима и планинарима. Када одлазе у Македонију најпре морају да добију неопходне сагласности и дозволе јер без тога не би смели ни један камен да помере.

Горан Вилић, управник Музеја Јадра, подсетио је да је ово још један у низу програма којима је лознички Центар за културу обележио стогодишњицу Првог светског рата и да изложба о српским војним гробљима подсећа на нашу моралну обавезу да испунимо очекивања предака који су оставили своје кости на ничијој земљи у Македонији или Грчкој.

– Око 9.000 људи изгубило је животе на том простору, али њихови гробови нису ни идентификовани, а она за која знамо нису у добром стању. Ово удружење ради хуману ствар и сваког септембра одлази на терен где прво проналази гробља, а после их сређује и на крају евидентирају имена оних који су ти сахрањени. То је значајно за наше потомство и зато држава треба озбиљније да подржи њихов рад – поручио је Вилић.

С.П.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

У МУЗИЧКОЈ ШКОЛИ – Одржано предавање за гитаристе

ВЕЧЕРАС У ГАЛЕРИЈИ „МИЋА ПОПОВИЋ“ – Изложени радови Уроша Тошковића

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus (0 )