ЗОРАН ПАШАЛИЋ У ЛОЗНИЦИ – Локални омбудсман од наредне године

ЗОРАН ПАШАЛИЋ У ЛОЗНИЦИ – Локални омбудсман од наредне године

Зоран Пашалић, заштитник грађана, данас је од 10 до 16 часова у Библиотеци Вуковог завичаја примао притужбе Лозничана на поступање органа власти, или на угрожавање људских права. Пашалић се у градској управи састао са градоначелником Лознице Видојем Петровићем, а одржао је и радни састанак са осталим представницима јавне власти, јавног сектора и организацијама цивилног друштва.

Заштитник грађана Републике Србије је заштитник свих грађана Србије, а не грађана Београда у коме се налази седиште те институције, истакао је Пашалић и рекао да је Лозница први у низу градова који ће обићи и ”доћи грађанима на ноге”.

– Лозница је прва зато што има јако добре резултате што се тиче приступачности оним лицима којима у неким градовима у Србији нису приступачни објекти које свакодневно треба да користе. Друго, инклузија у Лозници је нешто што ћемо радити надаље јер она има јако много талентоване деце, гледамо их на билбордима, оне који су у последњој фази образовања, а инсистирамо да то буде од самог почетка, од вртића. Грађани Лознице су у последњих десет година Заштитнику послали 390 притужби, то је јако мало, односно 39 годишње. Изненадило ме да се само данас за разговор пријавило десет грађана, а оно што су они истицали не односи се на локалну самоуправу. То су проблеми који се односе на институције које се већином налазе у Београду. Пошто знамо каква је економска ситуација, односно могућности грађана да дођу у Београд, и то је један од разлога зашто смо дошли, да их не бисмо излагали трошковима, да покушамо, мислим да ћемо у много случајева то и моћи, да им решимо проблеме – рекао је он.

На питање ЛН да ли су се Лозничани Заштитнику обраћали због проблема са опасним материјама Пашалић је навео да су, што се тиче Лознице, два проблема који све време фигурирају, а то су опасне материје у ”Вискози” и, због положаја града, концентрација миграната. Он је нагласио да опасне материје нису проблем од пре годину или две, већ да он практично постоји од оснивања фабрике.

– Питање је да ли ће ”Вискоза” у случају темпа којим се Лозница развија уопште бити потребна као фабрика и да ли ће се тај проблем решити  радикално. У то не улазим јер нити се тиме бавим нити је то ингеренција Заштитника грађана. Мигранти су људи који су очајни јер не могу да остваре своје намере да крену даље. Тешко је решити ту фрустрацију и она рађа многе проблеме. Ми смо се показали као једна од најгостољубивијих, да не кажем најгостољубивија земља Европе која је тим људима пружила све што је могла, у складу са  својим економским могућностима – казао је он.

Градоначелник Петровић је рекао да је са заштитником грађана разговарано о ”много интересантних тема”, животу у локалној заједници, проблемима који погађају људе и како их превазићи.

– Разговарали смо како да приближимо све нас који смо носиоци јавних овлашћења грађанима, а посебно смо разрађивали тему и добили огромну подршку од заштитника на реализацији наше идеје да од следеће године Лозница има Заштитника грађана. Припремили смо просторије, радимо на кадровском решењу и техничком опремању. Стало нам је да будемо ближи суграђанима, да им решимо све што можемо, и да у што већој мери будемо њихов сервис. У минулом периоду нисмо имали озбиљнијих проблема, о томе сведоче и разговори суграђана са заштитником и његовим сарадницима, али код тих обраћања има интересантних тема. Рокови које треба испоштовати, како да почнемо да мењамо наш однос према раду, ефикасност подижемо на виши ниво, скраћујемо рокове, поједностављујемо процедуре и да свако од нас има на уму да је закон изнад нас и да се то мора поштовати. Драго ми је што је утисак и оцена коју је изнео заштитник повољна, то нас неће уљуљкати, већ нас обавезује  да подижемо капацитет локалне заједнице  и у  још већој мери будемо ближи нашим суграђанима за све њихове потребе – рекао је градоначелник.

Пашалић је понудио преношење искустава онима који од локалне самоуправе буду били изабрани у раду будућег локалног омбудсмана, такође и да се укључи удружење локалних омбудсмана. Врло је важно, да постоји локални омбудсман, који  по закону решава локалне проблеме, најбоље их разуме и грађани најчешће имају поверења у ту особу што се тиче локалних проблема, рекао је он.

Т.М.С

ПРОЧИТАЈТЕ И…

НАСИЉЕ НАД СТАРИМА – РЕЦИ НЕКОМ (13) – Проведу и цео живот трпећи

ОД СУТРА У ЛОЗНИЦИ – Конкурс за женско предузетништво

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )