ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (4) – Штедљиво и у наредној години

ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (4) – Штедљиво и у наредној години

Из Министарства финансија у све локалне самоуправе крајем прошле седмице стигло је упутство са фискалном стратегијом за припрему одлука о буџету за наредну годину па се у Одељењу за финансије у Лозници  очекује да би до 24. новембра могао бити утврђен предлог нацрта градског буџета

Окосницу фискалне стратегије, како се наводи у упутству Министарства финансија чиниће растерећење привреде  и  подстицај  запошљавања кроз смањење пореског оптерећења рада, укидањем доприноса за осигурање од незапослености на терет послодавца. Овом мером смањује се пореско оптерећење просечне нето плате за један проценат, са 63  на 62 одсто. Уштеда за укупну привреду по овом основу износиће 11,9 млрд. динара, док се нето ефекат на фискални резултат процењује на око девет млрд. динара. Такође, најављено је и смањење парафискалних намета укидањем појединих накнада, уз јединствено законско уређење ове области. Процењени губитак прихода у буџету или уштеда у привреди по овом основу износиће око две милијарде  динара.  У наредној буџетској години планирано је повећање јавних инвестиција, а за инфраструктурне пројекте 30 милијарди више него у овој. 

Ненаменски трасфери без значајнијег повећања

Напуштање кризних мера које су биле на снази у оквиру програма фискалне консолидације и повећање најнижих пензија од пет одсто у односу на исплаћену пензију у септембру, повећаће укупне расходе за пензије у износу од 40 млрд. динара. Фазно се напушта и закон о привременом смањењу плата у делу који је обавезивао сва јавна предузећа (републичка и локална) да уплаћују у републички буџет износ уштеде по основу смањења плата. По овом основу непорески приходи биће мањи за око 8,5 млрд. динара. Очекује се привредна стопа раста у наредној години од 3,5 одсто, а макроекономским пројекцијама од 2019. до 2021. године предвиђена је кумулативна стопа реалног раста БДП од 11,9 одсто, заснована пре свега на повећању домаће тражње. Како се наводи, овај извор раста је одређен како истрајним растом инвестиција, тако и растом личне потрошње услед повећања животног стандарда становништва. Нешто нижа стопа у 2019. години последица је високо постављене базе у пољопривреди и грађевинарству у овој.   

У овом тренутку познато је и да ће укупни ненаменски трансфери локалним самоуправама износити 33,3 млрд. динара. Шта може да очекује Лозница у наредној години ослањајући се на приходе из републичког буџета – питали смо Зорана Томића, начелника Одељења за финансије и локалну пореску администрацију.

– Када су у питању ненаменска трансферна средства из републичког буџета, у наредној години можемо очекивати између 310 и 515 милиона динара, што је на овогодишњем нивоу. Интенција је да локалне самоуправе смањују очекивања од виших нивоа власти и да повећавају изворне приходе. Наменски трансфери ће бити познати тек када се усвоји републички буџет за наредну годину пошто су они строго одређени и углавном се додељују на јавним конкурсима и позивима на основу пројеката локалних самоуправа из области унапређења социјалних услуга, развоја пољопривреде и слично. Трећи вид трансферних средстава је за капиталне инвестиције, на основу одобрених већих инвестиционих пројеката – каже Томић.

Остаје ограничење запошљавања у јавном сектору

Локалне самоуправе су добиле препоруку и да планирају смањење текућих трошкова па је јавним предузећима и установама у Лозници већ наложено да у својим плановима предвиде смањење тих трошкова за пет одсто.

– Остајемо и у наредној години  доследни опредељењу о постепеном укидању текућих субвенција јавним предузећима која би у наредне две-три године требало да постигну ниво потпуне самоодрживости – наглашава он и додаје да ће запослени у целом јавном сектору моћи да очекују повећање зарада од  седам одсто.

Лоша вест за запослене у јавном сектору је да ни догодине не треба да се надају новчаним поклон честиткама за празнике као ни другим видовима таквих награђивања.

 Извесно је да ће и у 2019. години важити одредба Закона о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору којом се прописује да ће повећање броја запослених на неодређено време бити могуће само уз сагласност локалне власти и Министарства државне управе и локалне самоуправе.

 Оно што интересује све грађане Лознице, као пореске обвезнике, јесу локалне пореске стопе. Како сазнајемо, до 30. новмбра биће утврђене основице за обрачун пореза на имовину, али не треба очекивати значајније измене у односу на ову.

Након усвајања нацрта буџета за наредну годину, он ће бити објављен на сајту Града као и план јавних расправа како би се обезбедила максимална јавност у доношењу овог, најважнијег, годишњег локалног документа, али и како би се сви којих се он тиче, на било који начин, могли изјаснисти и дати своје предлоге и сугестије.  

– До сада смо и организовали јавне расправе у већим сеоским и приградским месним заједницама, ићи ћемо и у друге, а планирали смо и сусрете са свим директним и индиректним корисницима, предузетницима и одборницима – каже Зоран Томић и подсећа да ће измене бити могуће све док Градско веће не усвоји Предлог буџета града за наредну годину који ће се одмах наћи и пред одборнцима.

ЕЛН

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (3), ЛЕШНИЦА – Више новца за бујичне потоке

ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ, ПАРЕ (2), БАЊА КОВИЉАЧА – Очекују стотинак добрих предлога од грађана

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )