НОВИНЕ У ЛЕГАЛИЗАЦИЈИ ОБЈЕКАТА – Озакоњење објеката и у заштићеним зонама

НОВИНЕ У ЛЕГАЛИЗАЦИЈИ ОБЈЕКАТА – Озакоњење објеката и у заштићеним зонама

Према најновијим изменама Законама о озакоњењу, које су ступиле на снагу у уторак, 6. новембра, више се неће чекати окончање управног спора да би се приступило рушењу незаконито изграђених објеката. Такође, објекти који су изграђени на обалама река, у заштићеним зонама, где је изричито било забрањено да се гради, сада могу да се озаконе

Скоро сваке године Закон који се односи на легализацију бесправно подигнутих објеката у Србији добије неку измену и допуну па ни ове најновије које су ступиле на снагу у уторак, никога нису изненадиле. Образложење надлежних је да су донете с циљем да се озакони што већи број објеката и убрза процедура приликом спровођења поступка озакоњења.

Измене и допуне закона још једном истичу неопходност видљивости објеката на сателитском снимку 27. новембра 2015. и да се неће моћи озаконити објекти који су изграђени после тог датума. Попис незаконито изграђених објеката као и рокови и сва поступања у вези са тим,  престају да важе ступањем на снагу овог закона. Предмет озакоњења су и незаконито изграђени објекти за које се током успостављања евиденције коју води Служба катастра,  утврди да су видљиви на сателитском снимку из 2015. а нису пописани.

Према речима Милојке Смиљанић, начелнице Градске управе у Лозници, значајна новина је да се не чека окончање управног спора да би се приступило рушењу незаконито изграђених објеката, већ се може приступити рушењу без вођења судског поступка што ће, како каже,“ утицати на ефикасност приликом  спровођења поступка рушења, односно смањењу нелегалне градње“. Једна од новина је и немогућност прикључења на инфраструктуру објеката којима су одбијени захтеви за озакоњење.

– Објекти који су изграђени на обалама река, у заштићеним зонама, где је изричито било забрањено да се гради, сада могу да се озаконе. Услов је да ималац јавног овлашћења над тим објектом да сагласност а подносилац захтева за озакоњење потпише изјаву оверену код нотара којом се одриче било какве накнаде штете од државе уколико, рецимо, дође до поплаве или неке друге елементарне непогоде – истиче Смиљанићева.

Потребна и потврда из Пореске управе

Изменама је предвиђено и да се пре легализације поднесе нови документ, односно, потврда да је објекат пријављен Пореској управи са тачно наведеном површином. Тек после тога надлежна служба може донети решење о озакоњењу.

– Веома су пооштрене процедуре везане за привредна друштва која израђују пројектну документацију у поступку озакоњења, не сме да буде грешака или „намештања“ већ подаци морају бити тачни и да се поклапају са стварним стањем на терену. У противном, предвиђено је одузимање лиценце. Овим законом је предвиђено да када катастар на основу сателитског снимка утврди који су нелегални објекти дужан је да да уради забележбу у листу непокретности тако да ће то бити сметња за продају објекта  све док се не озакони – каже она.

Новина је и да ће Одељење за планирање и изградњу које ради озакоњење објеката, морати да води службену евиденцију о покренутим поступцима као и о издатим решењима о озакоњењу и објављује их у електронском облику на интернет страници Министарства за грађевину, инфраструктуру и саобраћај.

Продужен рок за пет година

Због сложене процедуре и великог броја нелегално изграђених објеката продужен је рок за озакоњење на наредних пет година од дана ступања на снагу закона, односно до 6. новембра 2023.  Објекти који се до тада не легализују биће срушени.

Уколико објекти који се користе за обављање привредне, угоститељске или друге делатности не буду легализовани у року биће  донето решење о забрани њиховог рада до момента рушења.

– До сада није срушен ниједан објекат који је пописан као нелагалан и за које је донето решење о рушењу, зато што је највећи део њих легализован. Неки власници ових објеката су самоиницијативно приступили озакоњењу а неки су то учинили после позива које смо им упутили. За објекте који не буду легализовани  а има таквих али у малом броју, биће издатао решење о рушењу које се у року од три дана  доставља Одељењу за инспекцијске послове које даље спроводи  поступак везан за рушење. Посао рушења обављају предузећа   која су основана за изградњу могу и то је основни критеријум а коштају 50 евра по м2 рушеног објекта. Новац за те намене планирамо у буџету а касније се напалћује од лица чији се објекат руши – каже начелница.

Пооштрене казне

Према онима који не примењују закон, значајно су  пооштрене казне. Предвиђено је да се новчаном казном од милион и по до три милиона динара за привредни преступ казни јавно предузеће, јавно комунално предузеће, привредно друштво или друго правно лице, које објекат који је у поступку озакоњења прикључи на мрежу, односно инфраструктуру. Уколико објекат који има привремену дозволу не буде озакоњен, надлежно предузеће је дужно да објекат скине са прикључене мреже. Такође је предвиђена и висока казна за лица  која не приступе озакоњењу као и привредним друштвима  која раде техничку документацију, казне су од 100.000 до милион динара.

– У Градској управи планирамо реорганизовање Одељења које спроводи поступак легализације и озакоњења тако да ће сви запослени који су до сада радили на обилску терена и пописа незаконито изграђених објеката, радити на пословима озакоњења. Дакле, Одељење за планирање и изградњу биће кадровски ојачано, биће прерасподељено и радно време како би се цео процес убрзао. С обзиром да је пред нама перидод од пет година мислимо да ћемо тај посао квалитетно и на време обавити – напомиње Смиљанићева.

Легализовано и озакоњено око 10.000 објеката

Према подацима Одељења за инспекцијске послове, комуналну полицију и ванредне ситуације и Одељења за планирање и изградњу који спроводе поступак озакоњења објеката  у складу са Законом о озакоњењу који је донет 21. новембра 2015. године, у Лозници је пописано укупно 34.531 нелагалних објеката, донето је 17.840 решења о рушењу нелегално изграђених објеката, док је у поступку озакоњења донето 3.434 решења којим је озакоњењо око 6.000 објеката. По претходном закону о легализацији, легализовано је 3.575 објеката.

В. Мићић

ПРОЧИТАЈТЕ И…

СКУПШТИНА ГРАДА – Кинезима уступљено земљиште за фабрику

У ДРИНИ КОД БАЊЕ КОВИЉАЧЕ – Пронађен утопљени мигрант

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )