
У БИБЛИОТЕЦИ ВУКОВОГ ЗАВИЧАЈА ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА ”БИТКА НА ГУЧЕВУ 1914” – Срби с обе стране ровова
Велика и значајна битка вођена 55 дана на планини Гучево почетком Првог светског рата збила се у склопу Битке на Дрини па је тако, уденута у историји између победа на Церу и Колубари, остала у сенци. Исход у којем српска војска није уништила непријатеља, већ се организовано повукла, доживљава се као пораз, али пуковник у пензији Милош Дејановић, после пет година рада на књизи ”Битка на Гучеву 1914 – епопеја на прагу Србије”, каже да то није баш тако. Ова књига представљена је синоћ у Библиотеци Вуковог завичаја.
– Мало се о овој бици говорило и писало, а велика је по много чему. То је прва рововска битка у Европи, у ној је учествовао велики број војника са обе стране, а ту су многа оружја по први пут употребљена. Многи мисле да је то био пораз, али када војска уредно одступи и поседне следећи положај, онда није поражена. Претрпели смо велике губитке, али је непријатељ претрпео још веће. Ту је Поћорекова Шеста армија исцрпљивана 55 дана, трошена је њена ударна моћ и он је после размишљао да ли да насатави гоњење српске војске до Ваљева – каже Дејановић.
Поред силних жртава на обе стране, трагедију ове битке још већом чини то што су се у рововима на обе стране налазили Срби. У аустроугарским униформама мобилисани Срби из Црно-жуте монархије, Хрвати и муслимани и само једна мађарска дивизија. Зато су и могли да разговарају из ровова удаљених свега седам до десет, 15 метара, а кажу да су Срби ”с оне стране фронта” на позиве да пређу на српску страну одговарали да се Србин никада не предаје. Били су, међутим, свесни и тога да су им старешине Аустроугари и да ће добити метак у леђа, ако покушају да промене страну.
Историчар Зоран Тошић, уредник књиге, каже да је она прави уџбеник који ће се читати и проучавати, а који обилује ручно цртаним картама по војничком принципу, говори о српској војсци и показује како се командовало у њој 1914. У овој књизи највише се спомињу команданти српске војске, каже Тошић, али се аутор бавио и војницима и њиховом свакодневном животу у страшним условима и мукама.
Многи о Гучеву и бици, познатој и као ”Битка изнад облака”, говоре као о месту где су се на супротним странама први пут срели Јосип Броз Тито и Дража Михајловић, али њих у овој књизи нема, а Дејановић каже да има врло јасне разлоге зашто је то тако.
– Тачно је да је Тито био припадник те војске, али сам у књигу унео само проверљиве податке, оне за које постоје докази. Нисам нашао ниједан којим бих могао да потврдим његово учешће. Што се Михајловића тиче, у то време он је био водник и, мада је учествовао у бици, није играо никакву значајну улогу па није било ни разлога да о њему пишем – каже Дејановић.
На представљању ове књиге говорио је и пензионисани пуковник Драган Крсмановић, некадашњи начелник Војног архива, и директорка Библиотеке Вуковог завичаја Мирјана Пејак која је нагласила да се не смеју заборавити јуначки преци који су ”својим костима цртали границе”.
Књига је објављена уз подршку Удружења ратних добровољаца и Града Лознице.
Н. Т.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ДАНАС У ЛОЗНИЦИ – Откривен споменик Момчилу Гаврићу
ОД ДАНАС У БАЊИ КОВИЉАЧИ – Улица носи име јунака са Кошара
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″