НАСИЉЕ НАД СТАРИМА – РЕЦИ НЕКОМ (10) – Усамљени и у страху од пљачкаша

НАСИЉЕ НАД СТАРИМА – РЕЦИ НЕКОМ (10) – Усамљени и у страху од пљачкаша

Приградска насеља и сеоска домаћинства често су мета пљачкаша, а посебно она у којима живе старије особе, супружници или самци, који немају заштиту млађих сродника. О случајевима пљачке старца или старице, који су успут претрпели и физичко насиље често се може читати у новинама, али било је и оних трагичних, са смртним исходом. Када је реч о породичном насиљу, у полицији кажу је да од почетка ове године смањен број старијих особа које су биле жртве

 Пре четири године у Цикотама жртва провалника био је деведесетогодишњак, којем су разбојници по ноћи упали у кућу, тешко га малтретирали, нанели му ране по лицу и глави и присилили да им да све паре из куће. Причало се да су му насилно узели око три хиљаде евра, али много већу штету и последице од материјалне претрпео је психички јер је био у шоку, понижен и измалтретиран, а опоравак је провео код ћерке, у оближњем Брезјаку. Запамћен је и случај из 2014. године када је на Бадњи дан у центру града, пар стотина метара од зграде Полицијске станице, убијен старац (85).  Пронашао га је син који је после више позива телефоном схватио да нешто није у реду. Сумњало се да је мотив убиства пљачка, а очево беживотно тело пронашао је у локви крви на кревету са којег је све било свучено па се претпостављало да се несрећни старац борио са убицама.

Најчешће се краде новац и злато

Колико често су старе особе на мети насилника и провалника и колико је било пријављено таквих случајева од почетка године, питали смо у лозничкој полицији.

– За првих девет месеци ове године на подручју Полицијске станице Лозница бележимо смањење броја извршених кривичних дела у којима су оштећене старије особе. У прилог томе говоре подаци да су у овој години евидентирана 24 таква дела што је за четири мање у односу на исти период прошле године. Смањење броја оваквих кривичних дела било је и у септембру када су евидентирана четири кривична дела, док су у истом месецу прошле године у шест кривичних дела оштећене старије особе – одговорили су нам у полицији.

Како нам је речено, међу кривичним делима у којима су жртве старији најчешће су тешке крађе и крађе, а углавном се краде новац, злато и техничка роба. У наведеном периоду није било кривичних дела са тешим последицама а као савет како да се старији заштите и како да реагују у таквим ситуацијама из полиције препоручују да, уколико су у могућности, уграде заштитне системе као што су аларми, видео надзор и сигурносне браве. Уколико у кући не бораве извесно време пожељно је да оставе упаљено светло и да замоле комшије или пријатеље да им обилазе кућу.

– Такође им саветујемо да непознате особе не примају у кућу и не верују њиховим причама. Посебно апелујемо на наше суграђане а посебно на старије, да у случају да затекну провалника у кући или стану или буду нападнути на улици никако не пружају отпор како би избегли теже последице по себе и своје здравље. Када примете да неко покушава да им обије стан или кућу одмах треба да позову полицију – саветују.

Насиље треба пријавити

Питали смо колико је било пријављених случајева у којима су старије особе биле жртве породичног насиља и да ли старији пријављују своје сроднике у таквим случајевима?

– Од почетка ове године до краја септембра смањен је број старијих особа које су жртве породичног насиља. Тако је у овој години у кривичним делима насиље у породици оштећено 17 особа старијих од 60 година, док је у истом периоду прошле године било њих 28. С обзиром на то да је држава показала одлучност у борби против породичног насиља, као и да се о насиљу све чешће говори, жртве а тако и старије особе оснажене су да пријаве ову друштвено неприхватљиву појаву. Тако смо имали случајеве да мајка пријављује и ћерку и сина за насиље, отац сина, као и неколико случајева када су бабе пријављивале унуке за насиље. Међутим, имали смо ситуације да након доласка патроле пријавиоци насиља одустају од пријаве, а дешава се и да жртва насиља одустане од пријаве пред

другим надлежним државним органима (судија за прекршаје, Основно јавно тужилаштво, Центар за социјални рад) – објашњавају у полицији.

Следеће наше питање било је каква је процедура у поступању полиције када добије овакву пријаву а речено нам је да се свака пријава насиља у породици одмах евидентира и по њој се одмах поступа.

– На место догађаја се одмах шаље полицијска патрола, која у свом саставу не мора имати сертификованог полицијског службеника, јер је закон прописао да су сви полицијски службеници, укључујући и оне који немају сертификат за ову област, дужни да одмах обавесте надлежног полицијског службеника о сваком насиљу у породици или непосредној опасности од њега. Они, такође, имају право да, сами или на захтев надлежног полицијског службеника, доведу могућег учиниоца у надлежну организациону јединицу полиције, ради вођења поступка. Током поступка у полицији могући учинилац се поучава да може користити услуге браниоца и правне помоћи у складу са Уставом и законима Републике Србије, као и да му се пружи прилика да се изјасни о пријављеном догађају. О сваком догађају са елементима насиља у породици и партнерским односима обавештава се надлежни јавни тужилац, ради евентуалне квалификације постојања елемената кривичног дела насиља у породици или другог кривичног дела, након чега тужилац даље предузима мере и радње из своје надлежности – детаљан је одговор који смо добили, а следеће наше питање било је на какву подршку у таквим случајевима могу да рачунају старије особе, жртве насиља?

Превенција и сузбијање насиља

– Један од приоритета у раду Министарства унутрашњих послова а тиме и Полицијске станице у Лозници је превенција и сузбијање породичног насиља и пружање заштите и помоћи свим жртвама па тако и старијим особама, имајући у виду да је породично насиље један од великих друштвених проблема који захтева ангажовање свих државних институција, али и целокупног друштва. Усвајањем Закона о спречавању насиља у породици, који је почео да се примењује 1. јуна прошле године, држава је послала поруку да ће се још одлучније борити притив оних који чине ово кривично дело. Између осталог, овај закон има и превентивну функцију, а то су нова овлашћења полиције којима се открива да ли прети непосредна опасност од породичног насиља и које се примењују када је та опасност откривена. Акценат је на томе да се спречи да до насиља уопште дође или да се оно не понови – кажу у полицији и додају да када до насиља у породици дође, полиција је ту да са другим надлежним инстутуцијама заштити жртву и пружи јој подршку.

По свакој пријави насиља у породици, полиција одмах излази на лице места како би утврдила све околности догађаја и обезбедила материјалне доказе и евентуалне сведоке, а како нам је речено, рад на сваком конкретном случају наставља се са тужилаштвом и центром за социјални рад. Самим тим што је овај закон предвидео да припадници полиције који поступају у случајевима насиља у породици врше процену ризика и изричу хитне мере у случају када постоји непосредна опасност од насиља у породици, поступа се у складу са начелом хитности и кривична пријава доставља се надлежном тужиоцу у што краћем року како би он, уколико постоје оправдани разлози, поднео предлог за продужење хитних мера. Тужилаштво потом подноси предлог о продужењу хитних мера суду, који ове мере може продужити за још 30 дана.

– Почетком примене овог закона, у Лозници је формиран Тим за координацију и сарадњу, који чине представници полиције, тужилаштва и центра за социјални рад. Овај тим, који се састаје два пута месечно а по потреби и чешће, разматра појединаче случајеве насиља у породици, врши процену ризика и доноси индивидуалне планове заштите и подршке жртви насиља у породици. По потреби, на састанке тима позивају се и представници здравствених установа, локалне самоуправе, образовних установа и других субјеката у локалној заједници. Од почетка примене Закона о спречавању насиља у породици, од 1. јуна прошле године до краја септембра укупно су изречене 292 хитне мере, од тога 86 мера привременог удаљења учиниоца из стана и 206 мера привремене забране учиниоцу да контактира жртву насиља и прилази јој.   

ЕЛН

ПРОЧИТАЈТЕ И…

НАСИЉЕ НАД СТАРИМА – РЕЦИ НЕКОМ (9) – Доживотно издржавање – достојанствена брига или манипулација

НАСИЉЕ НАД СТАРИМА – РЕЦИ НЕКОМ (8) – Ништа више није моје

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )