У ЛОЗНИЧКИМ ШКОЛАМА – Старији ученици не воле ђачке кухиње

У ЛОЗНИЧКИМ ШКОЛАМА – Старији ученици не воле ђачке кухиње

Од четрнаест лозничких основних школа, дневни боравак у којима деца добијају  топли оброк имају четири градске школе и две из сеоских средина, док се у осталим дели ужина у виду пецива. Родитељи за топли оброк дневно издвајају од 150 до 200 динара а за ужину од 35 до 70 динара

Законом о основном образовању и васпитању и Законом о основној школи  је још  2013. године предвиђено да школа у оквиру свог објекта а у сарадњи са Саветом родитеља треба да организује исхрану за ученике. Дата је могућност, али не и обавеза,  да се родитељи организују, да ако је то неопходно, пронађу добротворе и да се у сарадњи са локалном самоуправом и школом договоре о исхрани ученика унутар школе. Постојањем ђачких кухиња пружена је могућност да сва деца добију ужину а поред тога, повећана је и њихова безбедност јер не морају за време великог одмора да одлазе у пекаре или објекте брзе хране. Пракса је показала да су се у већини лозничких основних школа одлучили за ђачке кухиње у којима се дели пециво а само пар њих обезбедило је топли оброк за ученике који се налазе у дневном боравку. Разлог за то је, пре свега, недостатак новца за изградњу кухиња и трпезарија, законска ограничења у запошљавању потребног кадра али и недовољно  интересовање родитеља и ученика, посебно оних старијих разреда. У свим школама ужину плаћају родитељи за коју дневно издвајају од 35 до 70 динара за пецива а за топли оброк који се састоји од  доручка, ручка и ужине издвајају од 145 до 200 динара.

ОШ „Анта Богићевић, „Јован Цвијић, „Кадињача“ и „Вук Караџић“ једине су  градске школе које својим ученицима у дневном боравку обезбеђују топли оброк,  прве три имају своје кухиње у којима се он припрема, док се у школу „Вук Караџић“ допрема из оближњег ресторана. Од школа у сеоским срединама кувано јело се припрема само у ОШ „Степа Степановић“ у Текеришу и једном до два пута недељно у ОШ „14. октобар“ у Драгинцу. Једина школа у којој се не дели ни ужина је „Вук Караџић“ у Липници.

Према речима Весне Панић, директорке ОШ „Анта Богићевић“, у овој школи за ужину су као и у већини школа заинтересовани  углавном ђаци нижих разреда, око 80 одсто. 

– Што се тиче топлог оброка за ученике у дневном боравку, поред уобичајених јела, новина је што смо  у јеловник уврстили намирнице за здраву исхрану, соју, сочиво, а за ужину здраве намазе, пецива од интегралног брашна. Идемо корак по корак јер желимо да видимо како ће то ученици да прихвате – каже она. 

У ОШ „Јован Цвијић“ се за сваки месец посебно прави јеловник а пошто се школа налази у пројекту здраве исхране „Набављање намирница са локалног подручја“, редовно се прати колико су деца задовољна храном, шта воле да једу а шта не. Ако им се нека врста хране не свиђа, више се и не припрема. Како каже директорка Цветана Срећковић, пружена је и могућност да овде ручају и деца која нису у дневном боравку по цени од 80 динара. Ужину користи око 80 одсто ученика углавном од првог до петог разреда.

Према речима Наде Остојић, директорке ОШ „Кадињача“, одзив и за топли оброк и ужину  дневном боравку је задовољавајући, постоје две групе са укупно 75 ученика, док ужину узима око 600 ученика. Сваки дан је на менију неко друго јело и друга врста  пецива.    

У школи „Вук Караџић“ у Лозници топли оброк за децу у дневном боравку обезбеђују се из оближњег ресторана  и, како истиче директор Добро Андрић, интересовање стално опада. То се односи и на ужину за коју ученици старијих разреда уопште нису заинтересовани. Још је мања заинтересованост ученика у издвојеним одељењима у Пасковцу и Зајачи.

ОШ „Краљ Александар Први Карађорђевић“ у Јадранској Лешници карактеристична је по томе што једина има велику пећ за печење пецива коју су, према речима директора Зорана Цветиновића, набавили уз помоћ дародаваца.

– Захваљујући томе што сами печемо пецива, смањили смо и трошкове родитеља за ђачку кухињу, цена је преполовљена и износи 35 динара дневно или 700 динара месечно. То је и

утицало да се повећа број ученика који користе ужину, од 370 ђака користи је 177 и четворо деце са сметњама у развоју. Кухиња се налази у издвојеном објекту, доста старом, на којем је пре пар година адаптиран кров, остаје да средимо фасаду. Наша жеља је да се уради потпуно нова кухиња са великом трпезаријом, али смо свесни реалности времена у којем живимо. Надам се да ћемо у наредном периоду и то успети да решимо – каже Цветиновић.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

НА “СВЕТСКОМ ФОРУМУ МЛАДИХ” У ЕГИПТУ – Љубовијски вајар представља Србију

НАУКА И РУДАРСТВО – Из ваздуха сликају утробу земље

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )