У ЧАСТ МИНИ КАРАЏИЋ – Књига о Вуковој мезимици

У ЧАСТ МИНИ КАРАЏИЋ – Књига о Вуковој мезимици

Пре званичног представљања на Сајму књига у Београду, Лозничани су данас били у прилици да разговарају са Светланом Матић, ауторком књиге „Певам дању, певам ноћу – Писма Мини Караџић“ и Љиљаном Симић, уредницом издања посвећеног ћерки Вука Караџића Велхелмини Мини Вукомнановић. Организатор сусрета у галерији која носи Минино име је Центар за културу „Вук Караџић“, а повод је 190 година од њеног рођења.

– У дане када траје београдски Сајам књига, представљамо књигу ауторке која је дошла у Вуков завичај из Беча, где, иначе, ради као професорка српског језика и књижевности и предаје нашој деци. Она нам је омогућила да књигу видимо пре публике у Београду и то у Галерији „Мина Караџић“ у Вуковом дому културе – рекла је Снежана Нешковић Симић, дирекотрка лозничког Центра за културу.

Љиљана Симић, уредница издања и управница Вукове задужбине у Београду истакла је да се овим сусретом одаје поштовање једној од најобразованијих жена тог времена, која се поред сликарства бавила и поезијом, али и превођењем са српског на немачки језик.

– Књига говори о Минином животу и раду, кроз писма, разговоре и поезију, а прво представљање било је у Бечу, где је Мина и живела. Онда смо кренули у Србији и сада смо овде у завичају њеног оца. Централна прослава и свечаност јубилеја, 190 година од њеног рођења је на Сајму у београду а овде смо дан раније – рекла је Љиљана Симић.

Ауторка је рекла да је три године истраживала и радила на овој књизи.

– Било је тешко пронаћи литературу која ће је представити у правом светлу које она заслужује. Моја жеља је била да у овој години изађе књига о тој великој Бечлијки, а и ја сам више од две деценије у космополитском Бечу и била ми је намера да је оживим и извучем из заборава. То је велика жена која је живела у епохи романтизма и која је толико тога урадила за српски језик и културу и уметност – рекла је Светлана Симић и подсетила да је Мина рођена као седмо дете Ане Краус и Вука, и да су осим ње и сина Димитрија сва остала деца преминула због неизлечивих болести.

С.П.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

У ГРАДСКОЈ БИБЛИОТЕЦИ – Из Северне Кореје у Лозницу

ГУСЛАРСКА СЕКЦИЈА „ВУК КАРАЏИЋ“ – Расписали конкурс за школарце

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )