
ПОСЛЕ ПРОНАЛАСКА ЧАМЦА МОНОКСИЛА – Надлежни обавештени – чека се одговор
О недавном проналаску огромног чамца на обали Дрине у Лешници, који је неколико векова био скривен у земљи, одмах су обавештене надлежне институције, а у лозничком Центру за културу “Вук Караџић” кажу да сада очекују одговор о даљим корацима.
– Обавештени смо од стране мештанина из Лешнице Предрага Ивановића да се на обали реке Дрине на месту који се означава као Петровића пањак, у неприступачном делу корита реке Дрине, налази чамац, чија је једна половина местимично у води, у зависности од нивоа реке, док се друга половина чамца налази у бедему који је изнад обале у приватном поседу. По добијеном обавештењу, кустос археолог у Музеју Јадра Рада Глигорић је отишла на Дрину и утврдила да се ради о чамцу већих димензија, дужине и до 15 метара, али да у најширем делу који је откривен и видљив, чамац није шири од метар и по. Извештај о свему овом је сачињен и прослеђен Заводу за заштиту споменика културе у Ваљеву, који је територијално надлежан за Мачвански и Колубарски округ. Даље кораке ћемо предузети у складу са њиховим препорукама – потврдила нам је Снежана Нешковић Симић, директорка Цента за културу.
Подсећамо да је лешнички чамац-моноксил сличан ономе који је 2011. године пронађен у Јелаву, али знатно већих димензија. Према проценама стручњака и то пловило потицало је с краја 18. века, тако да се може претпоставити да је и овај други приближне старости. Унутрашњост пронађеног чамца пуна је камена и блата, на врху прамца, који вири изнад воде, налази се неколико металних клинова, али велики део необичне грдосије још увек је “окован” земљом и питање је колико времена ће требати да се ослободи и, евентуално, извуче на суво и безбедно место. Како нам је објаснио Предраг Ивановић, док нас је водио до места где се чамац налази, ту је накада била обала са неколико кућа, али је Дрина временом одваљивала бедем и померала своје корито. Тако је и скривено пловило извирило на светлост дана, а његова даља судбина у рукама је оних који су стручни за чување тако вредних сведока прошлих времена. Дрински монокслил пронађен у Јелаву после рестаурације и конзервације нашао је своје место у анексу Музеја Јадра.
С.П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
НА УШЋУ ЈАДРА У ДРИНУ – У Лешници пронађен још већи чамац моноксил (ВИДЕО)
ЛОЗНИЧКИ МОНОКСИЛ – Чамац у 3-Д техници (ВИДЕО)
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″