
НОВИНЕ У КАЖЊАВАЊУ НЕДИСЦИПЛИНОВАНИХ УЧЕНИКА – Циљ је превенција а не кажњавање
Од ове школске године досадашњем систему укора за недисциплиноване ученике у основним и средњим школама додаје се и обављање друштвено-корисног, односно хуманитарног рада. За сваки преступ, бираће се одговарајући радни задатак са листе коју је препоручило Министарство просвете
Нова школска година донела је низ новина у наставни процес, али и нови Правилник о обављању друштвено-корисног, односно хуманитарног рада који школа, упоредо са изрицањем васпитне, односно васпитно дисциплинске мере, одређује ученику. Циљ одређивања ових мера, како се наводи у правилнику, јесте превенција непожељног и друштвено неприхватљивог понашања ученика кроз развој пожељних и позитивних облика понашања. Према речима Гордане Марковић Сакић, психолошкиње у ОШ „Анта Богићевић“ у Лозници, оцењивање владања ученика у школи је прилично сложен процес за наставнике. Последњих пар година донето је низ закона којима Министарство просвете покушава да уреди и овај део и да оцењивање владања ученика учини што објективнијим.
– Суштина је да приликом изрицања васпитно-дисциплинских мера и оцењивања владања наставници у школама буду уједначени у целој земљи. Пракса нам показује да у том сегменту постоји огроман проблем, да нисмо подједнако осетљиви на одређена понашања деце и да одељенске старешине на различите начине процењују да ли одређено понашање деце треба санкционисати или не. Деца су врло осетљива када су у питању изрицања васпитно-дисциплинских мера, не трпе неправду, због свега тога је веома важно да учинимо што објективније оцењивање владања у свим школама што овај правилник и омогућава. Он се уклапа у већ постојеће правилнике и служи као њихова допуна – истиче Марковић Сакић.
Правилником је утврђено да постоје две врсте повреда понашања у школи која се санкционишу и јасно је наведено шта су лакше, шта теже повреде. Школа је у обавези да ученику који испољи непожељни вид понашања изрекне одређену васпитно-дисциплинску меру, одреди појачан васпитни рад у складу са овим правилником да донесе одлуку о његовом укључивању у неку од активности у школи.
– Циљ јесте освешћивање, да дете асхвати шта је урадило, да ако је, рецимо, уништило клупу помогне домару да је поправи, уколико је увредило некога да схвати зашто је то лоше. Ни у ком случају дете се не ставља у понижавајући положај. За сваки од превиђених прекшаја постоје одређене активности друштвено-корисног рада. Рецимо, за лакшу повреду – изостанак са наставе до 25 часова – предвиђена је активност продужетак обавезе редара, писање састава на тему: “ Зашто сам каснио на часове“, или помоћ дежурном наставнику у време одмора. Код тежих повреда као што су туче, преправке оцена у сведочанству, уништење имовине, доношење психоактивних супстанци, обавезно се изриче укор директора и наставничког већа, и за њих се одређују активности које имају васпитни карактер а подразумевају – учествовање у одређеним предавањима, трибинама или помоћ у изради брошуре, помоћ домару у чишћењу снега – каже она.
Приликом одређивања активности друштвено-корисног, хуманитарног рада одређује се њено трајање, учесталост и временски период при чему се узимају у обзир карактеристике ученика, његов узраст и време које је потребно да би се она обави. Препоручено трајање је од 15 до 45 минута. Правилником је предвиђено и праћење друштвено-корисног рада, а особе које су за то задужене подносе извештај органима школе о његовим ефектима. Приликом примене Правилника родитељи се не питају за сагласност, већ су обавезни да у складу са планом обављања друштвено-корисног рада учествују у његовом остваривању. Они сносе и одговорност уколико ученик одбије да спроведе активност која му је одређена.
– Веома је важна сарадња са родитељима, има их који запостављају децу и не долазе у школу а на другој страни су они који своју децу превише штите. Проблема у васпитном смислу, имамо са децом која се осећају несигурна у себе, то је дете, није формиран човек и свим овим мерама треба да му помогнемо да се формира на прави начин. Ако је несигурно па због тога чини неке прекршаје како би привукло пажњу, треба да му помогнемо да развије сигурност. Није суштина у кажњавању, већ да се детету, посебно у осетљивом перидоду адолесценције, помогне да формира праве вредносне системе. У свему томе улога наставника је огромна. Правилник о обављању друштвено-корисног, хуманитарног рада је одлично замишљен, видећемо каква ће бити његова примена – каже Марковић Сакић.
В. Мићић
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ШТРАЈК ПРОСВЕТАРА – Одобрена повишица плата
КОШАРКА – ПРВА ЖЕНСКА ЛИГА СРБИЈЕ – Лозничанке боље од Шапчанки (ВИДЕО)
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″