НАСИЉЕ НАД СТАРИМА – РЕЦИ НЕКОМ (4) – Па шта, само ме ошамарио пар пута

НАСИЉЕ НАД СТАРИМА – РЕЦИ НЕКОМ (4) – Па шта, само ме ошамарио пар пута

Радом на терену и организовањем психолошких радионица  Црвени крст у Лозници је  утврдио да су у  99 одсто случајева насиља над старима  жртве жене и да се углавном, ради о случајевима психолошког насиља. Насиље се  прикрива због традиционалног мишљења да га је срамота пријавити а највећи разлог је економска немоћ жене, посебно на селу

У оквиру пројекта који је пре пар година урадио Црвени крст Србије „Насиље над старијим особама“,  лознички Црвени крст спровео је анкету у којој су испитаници били анонимни  а која је показала да је насиље међу старима свеприсутно и да се поклапа са ситуацијама које су затицали на терену. Према речима Весне Мелезовић, секретарке ове хуманитарне организације у Лозници, резултати овог истраживања и искуства са терена  у потпуности се  подударају са сличним  истраживањима до којих је дошао нпр. шпански Црвени крст.

– Насиље према старијим особама може бити од сродника, синова према родитељима, али оно што истраживање није показало а запажено је на терену, јесте да има све више случајева  насиља унука над бабама и  дедама. Радећи психолошке радионице на тему насиља у градским и сеоским срединама, мислили смо да је због бржег темпа живота, еманципације жена  коју мушкарци теже прихватају, због жена које имају низ обавеза, насиље више присутно у граду. Међутим, утврдили смо да је насиље и у селима подједнако заступљено  – каже Мелезовићева.

Насиље као нормална појава

Уврежено мишљење и младих и старих у нашој средини је да оно што сврставамо у физичко насиље, шамари, ударци, пљување, штипање уобичајено за мушкарце. Насиље је невидљиво зато што га жене крију, како младе тако и старе, дођу у фазу кад мисле да су оне за нешто криве.

– Такав модел понашања има и интелектуалка и полуписмена жена као: „Па шта, ошамарио ме пар пута”, или “Само ме мало згазио.“ Насиље се  прикрива због традиционалног мишљења да га је срамота пријавити а највећи разлог је економска немоћ жене, посебно на селу.  У потпуној су економској зависности баке на селу које немају ни пензију – истиче наша саговорница.

Физичко насиље је и присиљавање старије особе да остане да лежи у кревету или седи у столици, закључавање у соби, недовољно давање хране и воде, ускраћивање или давање превелике дозе лекова. Радници Црвеног крста на терену  углавном наилазе на случајеве психолошког насиља, тзв. вербалног деликта и у 99 одсто случајева жртве су жене.

Проговоре на радионицама

Насиље се огледа у изјавама као што су „Ти ћути, да нисам чуо од тебе ни реч“ и углавном долази од мужа, сина или унука. Оне о томе проговоре тек у психолошким радионицама.

  У програму „Брига о старима на селу“ организована је радионица на којој је устала  бака и испричала како је муж туче и злоставља. Док је причала устао је њен муж који је такође био присутан, и непримереним речима напао и своју жену и нас који смо организовали радионицу. После извесног времена  када смо у том селу поново организовали радионицу, опет је дошла та жена, али без мужа, и рекла нам да јој је много лакше што је све то испричала јер су и деца после тога реаговала. На моје питање, да ли га је пријавила полицији, рекла је да није, али  да га се више не плаши – испричала нам је Мелезовићева.

Као пример манипулације типичног насилника навела је пример старца који је често долазио у Црвени крст, плакао и тражио помоћ говорећи да нема шта да једе, жалио се да га злостављају и жена и синови који живе у близини њихове куће. Чак је рекао да је синове тужио зато што га туку.

– Обећали смо да ћемо га посетити да видимо шта се дешава. Отишли смо ненајављени и  затекли  га како огромним коцем јури жену, ситну старицу,  која је наводно безобзирна према њему. Била је то страшна слика. Попричали смо са женом која се отворила и рекла да управо он врши насиље према њој и синовима. Она је својевремено била спремачица у школи и живели су од њене пензије. После овога, старац више никада није дошао у Црвени крст да тражи помоћ – напомиње она.

Насиље код старих људи се, како каже, тешко може препознати. Углавном се повуку у себе, али то је тешко утврдити с обзиром да се стари људи и иначе тако понашају, избегавају дружења, мисле да су бескорисни.

  Није лако, али ми то утврђујемо кроз рад на терену и  разговор са њима. Када приметимо да има насиља, обавештавамо Центар за социјални рад који је надлежан за такве случајеве. Оснаживање старих настављамо спровођењем  различитих програма и радионица а делујемо и превентивно – каже Мелезовићева.

 

Истраживање

Према истраживању које је 2015. године спроведено у Србији 19,8 одсто старијих особа навело је да је доживело неки облик насиља или злостављања у старијем добу,

док је њих 5,5 одсто доживело вишеструко насиље. Притом, најзаступљенији облик насиља било је финансијско злостављање, које је пријавило 11,5 одсто старијих особа. Једно друго, експлоративно истраживање о финансијском злостављању међу популацијом старијих особа сугерише да чак 40 одсто старијих има текуће

рачуне којима располаже неко треће лице. За финансијским злостављањем следи психичко или вербално злостављање, које је пријавило 7,8 одсто старијих, а потом физичко, које је доживело њих 3,9 одсто. Учесници у истраживању нису били спремни да говоре о сексуалном насиљу, те је чак 50 одсто њих одбило да одговори на питања у вези са овим обликом насиља – наводи се у билтену ЦК “Социјална укљученост старијих особа у Србији”.

Реч омбудсмана

– Званични подаци говоре да је у протеклих годину дана 11 одсто старијих особа у Србији претрпело неки облик насиља, при чему су жртве у веићни случајева старије жене. Држава мора да пружи сву потребну помоæ и подршку онима којима је то најпотребније, како би живели достојанствено – из овогодишњег саопштења Заштитника грађана Зорана  Пашалиæћа, поводом 15. јуна, Међународног дана борбе против насиља над старијим особама.

ЕЛН

ПРОЧИТАЈТЕ И…

КОВАЧЕВИЋИМА ИЗ ДОЊЕГ ДОБРИЋА – Угинуло 14 оваца и два овна

СА КОНФЕРЕНЦИЈЕ У СКОПЉУ – Слобода медија је основно људско право

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )