
РАДОВИ НА КУР-САЛОНУ – Рок ће бити испоштован
Радови на обнови Кур-салона одвијају се пуном паром и симбол Бање Ковиљаче све више добија свој будући изглед и поново ће бити украс овога места. Радове је у име инвеститора обишао Јован Воркапић, директор Републичке дирекције за имовину, заједно са др Александром Јокићем, директором Специјалне болнице за рехабилитацију, и Дејаном Сталовићем, помоћником градоначелника и градским менаџером, и оценио да је до сада урађеним ”презадовољан”.
– Сигуран сам да ће рок бити испоштован јер се овде ради од седам ујутру пуном паром. У овом тренутку овде је 50 радника, иначе, овде сам био седам пута и од 30 их никада није било мање. Сада се ради и ентеријер, екстеријер је већ готов и може да се препозна како ће све то изгледати. Посебно сам задовољан тиме што су се, и поред тога што је ово стара зграда, потпуно уклопили нова климатизација, и противпожарни систем, који је сада обавезан, тако да не ремете амбијент здања коју су подигли Карађорђевићи. Наредних дана завршава се унутрашњи део и остало је да се опреми намештајем, спремно је 90 одсто тога, остало се ради и биће врло брзо готово – казао је он после обиласка објекта.
Сталовић је оценио да је обнова Кур-салона део реализације програма председника Србије за развитак овог дела земље и додао да је задовољан јер сви који су укључени дају свој максимум.
– Овом реконструкцијом урадићемо много за развој туризма у нашем граду и Бањи Ковиљачи, од овога ће имати корист, пре свега, туристи који овде долазе, грађани који живе овде и у Лозници, и, наравно, Специјална болница као корисник. У наредном периоду очекујемо још добрих вести, ту су два инвеститора са којима очекујемо у скорије време потписивање уговора, а ових дана почели су припремни радови за изградњу пута који ће повезивати Заобилазни пут са главном Улицом Маршала Тита у Бањи Ковиљачи, што је важно за развој туризма – изјавио је Сталовић.
Према речима др Јокића, уз велико разумевање Владе Србије, ресорног министарства, Града Лознице, Дирекције за имовину, Завода за заштиту споменика из Ваљева, све функционише и резултат тога је да радови од почетка иду предвиђеним темпом.
– Ближимо се крају године великих јубилеја, када ће Специјална болница свечаном академијом, надамо се у Кур-салону, моћи да обележи 160 година организованог лечења у Бањи Ковиљачи, 110 година од изградње купатила краља Петра Првог, првог модерног купалишта овде, а већ првог марта следеће године обележавамо 30 година од формирања првог Дечјег одељења на простору бивше Југославије. Ова инвестиција је доказ да је ово што радимо препознато и да ће се и даље улагати у инфраструктуру Бање Ковиљаче, да ће нам сигурно свима бити боље и да бољи дани за туризам свакако долазе – рекао је он.
Осим Кур-салона у марту 2016. Републичка дирекција за имовину дала је на коришћење Специјалној болници још објеката. У делу Старог блатног купатила, подсетио је др Јокић, септембра прошле године отворено је 13 кабина за купање и паковање блатом, а за завршетак комплетног објекта урађен је пројекат и добијене су све неопходне дозволе и сагласности тако да већ следеће године могу да буду настављени радови. За управну зграду је завршен пројекат, и он очекује да већ ове јесени крену радови на санацији крова, а видеће шта још може бити урађено у овој години.
– За вилу ”Босна” ових дана се завршава пројекат, предаје се надлежним институцијама за добијање одговарајућих дозвола и надамо се да ће и то да се започне следеће године. Добили смо зграде на коришћење, а за сваку је било потребно урадити пројекат, добити одговарајуће сагласности. Сви радимо као тим, надлежни у Лозници, архитекте, пројектанти, надлежне институције државе Србије и брзина реконструкције Кур-салона доказ је шта значи тимски рад. Сигурни смо да ће Бања Ковиљача из године у годину мењати свој изглед набоље и да ће гостију бити све више. Од понедељка до петка свакога дана ове седмице бележили смо све рекорде у посећености откако постоји Специјална болница. Ни најстарији радници не памте да, иако смо дубоко у септембру, имамо више пацијената него у јулу и августу најбоље године, а то је ова која је била рекордна – рекао је др Јокић.
Подсетимо, радови на обнављању познате бањске дворане, вредни 197,4 милиона динара, без ПДВ-а, почели су 30. априла ове године, а рок за завршетак посла је 180 дана. Кур-салон је симбол Бање Ковиљаче и годинама је ван употребе. Од 1989. је под заштитом као споменик културе, а подигао га је краљ Александар Први Карађоревић 1932. године и једно је од најлепших здања у Србији.
Т.М.С
ПРОЧИТАЈТЕ И…
У КУР-САЛОНУ – Мајстори на делу
У НЕДЕЉУ – Бесплатно до Тршића
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″