
ВЕЧЕРАС У ЛОЗНИЦИ – Почео 85. Вуков сабор
Мокрањчевом „Химном Вуку“, коју је извео мешовити хор лозничке Гимназије и група певача КУД „Караџић“ под руководством диригента Дарка Несторовића, вечерас је у Вуковом дому културе свечано отворен вишедневни програм 85. Вуковог сабора, манифестације посвећене реформатору српског језика Вуку Караџићу. У име града Лознице, посетиоце је поздравио Љубинко Ђокић, помоћник градоначелника, који је подсетио шта је све учињено у протеклој деценији у Вуковом родном селу како би ово знаменито место било примамљивије посетиоцима. Он је посебно нагласио значај Образовно-културног центра, који је прошле године отворен у Тршићу с намером да се у њему изучавају и промовишу хуманистичке науке.
– Имамо ту част да од 1933. године организујемо сабор у част нашег оца писмености Вука Стефановића Караџића. У свакој прилици истичемо значај Вуковог рада у области језика, етнологије, фолклористике, историографије. Језик и писмо су обележје нације, а данас, у ери опште глобализације, интернета и друштвених мрежа, врло је важна борба за очување језика и ћирилице,. Још је важније да нашу културну баштину забележимо и сачувамо за будуће генерације. После 35 година рада научно истраживачке станице Петница, која се бави изучавањем природних наука, прошле године, захваљујући средствима града и републике отворен је ОКЦ за изучавање друштвених наука. Циљ нам је да у њему промовишемо српски језик, ћирилицу реформатора нашег језика, обичаје – рекао је Љубинко Ђокић.
Саборовање је свечано отворио Драган Хамовић, посебни саветник у Министарству културе и информисања у Влади Републике Србије који је рекао да кабинет министра културе пуно пажње полаже на питање језичке политике као културне политике.
– Покренули смо широку акцију „Негујмо српски језик“ и израдили стратегију развоја културе и предлог законских промена који иде у прилог заштити Вукове ћирилице и унапређењу бриге о српском језику и писму. Надам се да ће у скором времену ти закони изаћи пред скупштину и да ће бити усвојени на корист свих нас и наше културе – поручио је Хамовић
О важности постојања Вуковог сабора говорила је и Габријела Грујић, помоћница министра просвете, науке и технолошког развоја. Она је истакла да данас више него икад млади у Србији, али и Срби у расејању вапе за образовањем.
– Достојанствено нас моле да им помогнемо у очувању нашег образовног система подсећајући нас да ми као и наши преци морамо бити задужбинари и заштитници знања, српске културе, интегритета и континуитета нашег народног бића – рекла је она.
У уметничком делу програма, монодраму „Вук по други пут међу Вуковцима” извео је Иван Бекјарев, а концерт је приредио хор „Свети Серафим Саровски“ из Зрењанина. Пре ове свечаности, на шеталишту у Улици Јована Цвијића отворена је изложба фотогрфија „АЛЕММ уметнички караван“, Ариљске летње музичке манифестације, чији аутор је Драгана Селаковић, а потом у Галерији „Мина Караџић“ и изложба слика 25. међународне ликовне колоније „Гамзиград“, којом је представљен и Центар за културу из Зајечара.
Овогодишњи Вуков сабор одвија се под слоганом „Очувајмо језик, сачувајмо земљу“, а завршни програм је у недељу на саборишту у Тршићу. Организатор манифестације је Центар за културу „Вук Караџић“ уз подршку града Лознице и Вукове задужбине из Београда.
С.П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ДАНАС ПОЧИЊЕ 85. ВУКОВ САБОР – Очувајмо језик, сачувајмо земљу
ДАНИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ У СРБИЈИ – Књижевници гости библиотеке
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″