
У СКЛАДУ СА ЗАКОНОМ, У ЛОЗНИЦИ БАНКА КРВИ – Завршну реч имају грађани
У складу са новим Законом о трансфузиолошкој медицини лозничка Служба за трансфузију крви постаће болничка банка крви, а то ће омогућити да се из Института за трансфузију крви Србије добијају компоненте припремљене у врхунској установи, тестиране на најсавременији могући начин, речено је на конференцији за штампу, одржаној јуче у градској управи.
Према плану који је Служба за трансфузију крви лозничке Опште болнице доставила Институту за трансфузију крви Србије, годишње потребе у Лозници крећу се на нивоу од око 3.350 јединица крви, односно око 65 недељно. Ивана Родић из Института каже да очекује да ће недељно у Лозници бити 50 давалаца, плус један, и да ће поред редовног прикупљања крви петком у Вуковом дому културе од десет сати ујутру до четири поподне, бити организовано и осам акција у лозничким селима, тамо где су оне и досад, традиционално одржаване.
– Радиће се тако што ће свака служба за трансфузију крви петком упућивати требовање Институту, у зависности од потреба, а ми ћемо је два пута недељно допремати. Када се поставља питање да ли ће крви бити довољно, могу да кажем да ћемо ми и Црвени крст уложити све напоре да тако буде, али завршну реч дају грађани. У оном броју у којем се они буду одазивали на свим местима на којима се даје крв, ми ћемо бити у могућности да снабдевамо све болнице. Надам се да грађани схватају значај тога. По принципима Светске здравствене организације, двање крви треба да буде добровољно и анонимно, а не породично, али наша се свест о значају добровољног давалаштва крви појачава када крв затреба некоме ко нам је близак, било да је члан породице, комшија, пријатељ… То често јесте мотив који људе подстиче да први пут у животу добровољно дају крв јер се тек онда схвати колики је значај постојања довољних резерви крви – каже Родићева.
Закон о трансфузиолошкој медицини ступио је на снагу првог дана ове године, а првог јануара наредне почеће његова потпуна примена. Суштина је да су одређена два типа трансфузиолошких установа, једне које су овлашћене за прикупљање крви за потребе свих болница у Србији, прављење планова у зависности од потреба болница, мотивација грађана да дају крв у сарадњи са Црвеним крстом, прикупљање крви, припрема компонената од крви, тестирање свих крвних јединица и дистрибуција до болница. Друге установе биће, заправо, болничке банке крви па тако и лозничка Служба за трансфузију крви постаје болничка банка. Прве установе бавиће се здравима, друге ће своје активности усмерити ка пацијентима. Примена овог закона требало би да осигура уједначено снабдевање свих болница у земљи, савременији начин припрема компонената од крви и још виши ниво тестирања. До септембра су спроведене две фазе преузимања надлежности од трансфузиолошких служби, а сада се спроводи трећа у којој је и Лозница. Родићева каже да су у претходне две фазе стекло довољно искуства у превазилажењу проблема па рачуна да ће, уз сарадњу са Црвеним крстом и подршку колега из лозничке Службе за трансфузију, локалне самоуправе и медија, у Лозници успети да се одржи висок ниво добровољног давања крви, као што је био протеклих година.
Начелница Службе за трансфузију Опште болнице у Лозници трансфузиолог др Радмила Поповић каже да се нада да је током протеклих година ”однегована војска добровољних давалаца крви” и да ће они, а нарочито млађи, наставити да дају крв, без обзира на то ко је узима.
– Крв је потребна свим грађанима наше земље и надам се да ће даваоци наставити да је дају као што су то радили досад. Ми ћемо, као банка крви, крв коју требујемо добијати из врхунски опремљене установе, добре компоненте и јединице тестиране на најбољи могући начин. Надамо се да неће бити проблема у снабдевању,а да би крви било, морамо наставити да је дајемо – каже Поповићева.
Заменик градоначелника Радован Дивнић и Весна Мелезовић, председница лозничке Организације Црвеног крста, очекују да ће Лозничани наставити да показују хуманост као што су то и до сада чинили, а локална самоуправа ће увек бити ту да помогне.
”Вуку у походе”
Председник Удружења добровољних давалаца крви ”Др Миленко Марин” Горан Живанчевић позвао је све даваоце да поштују основни принцип да крв мора да чека пацијента, а не пацијент крв и најавио традиционалну акцију прикупљања крви ”Вуку у походе” за следећи петак, 14. септембар. Он је позвао и све добровољне даваоце и средњошлколце да се одазову на редовно прикупљање крви петком у Вуковом дому културе.
Н. Т.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ВЕЛИЧКО ЛУКИЋ КОЈИ ЈЕ ПРЕГРМЕО НАТО БОМБЕ – Због њих сам се разболео
БОРБА ПРОТИВ НАРКОМАНИЈЕ – Свака школа имаће свог полицајца
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″