СПОРТ ЗДРАВЉЕ ЧУВА (4) – Спортски објекти основа спорта

СПОРТ ЗДРАВЉЕ ЧУВА (4) – Спортски објекти основа спорта

Као што без алата нема ни заната, тако је и за успешно бављење спортом потребно имати добре услове, пре свега спортске терене. У крупањској општини свесни су тога и зато се чини све што је могуће да се створе и одрже на високом нивоу услови за бављење спортом

Добри услови не доприносе само спортским резултатима, већ и економском бољитку пошто се после катастрофалне поплаве маја 2014. и привременог пада посете, спортске екипе поново враћају у благородну Рађевину на припреме.

Начелник општинске управе Милорад Симић каже да општина сваке године у буџету планира средства и за подршку спортским клубовима, нарочито онима који имају и млађе селекције.

– Велики број девојчица и дечака активан је у спортским клубовима. Фудбал јесте најмасовнији спорт, по чему се не разликујемо од других места, не само у Србији, али наша деца тренирају и одбојку, кошарку, карате, атлетику, а заступљени су и други спортови. Свесни смо важности рекреативног бављења спортом па га и подстичемо, а улажемо и у изградњу и одржавање спортских објеката, као и у изградњу терена за такозване мале спортове. У школама у Белој Цркви, Завлаци и Дворској, наравно и самом Крупњу, постоје спортске сале, што је од велике важности – каже Симић.

Да Крупањ буде центар рекреативног спорта

Прошле године Туристичка организација Крупња добила је надлежност и над одређеним спортским теренима у граду па је постала Туристичко-спортска организација (ТСОК), а то је за место које је некада било, а с правом претендује да поново буде стециште припрема бројних спортских тимова, изузетно битно. У Крупањ се полако враћају екипе које су некада припреме неизоставно спроводиле у месту чија клима, али и сви други услови изузетно погодују спортистима, а томе доприноси и унапређење хотела “Гранд”, подизање услова и квалитета смештаја, сада има три звездице и само му лифт недостаје за четврту, и отварање спа-центра и затвореног базена у оквиру хотела. “Гранд” поседује и три кошаркашка терена, смештен је у парку и поред шуме а у близини су отворени базен, мали спортски терени, фудбалски терен, спортска хала и трим-стаза, све надохват руке. Општина сваке године у буџету планира и новац за одржавање спортских терена, што је неопходно, као и за рад клубова.

– Имамо добру инфраструктуру и наставићемо и даље да је унапређујемо и одржавамо. Наша општина има све услове да постане један од центара рекреативног спорта, али и база за припреме клубова из целе земље, што се нарочито види откако је Туристичко-спортска организација Крупња преузела бригу о спортским теренима – каже Симић.

У Туристичко-спортској организацији кажу да се досад коришћење малих спортских терена поред базена није наплаћивало, али је потребно да они остварују приходе како би се и њихово одржавање олакшало.

Долазак спортиста – додатни постицај

– Сав новац који на тај начин буде приходован користиће се за одржавање терена. Крупањ има потребу за квалитетним теренима не само због спортског туризма, екипа које овде долазе на припреме, већ и због наших клубова, али и рекреативаца. Рекреативни спорт је веома важан и потребно је да га подстакнемо, а чини ми се да тренутно није популаран. Долазак спортских екипа додатни је подстицај младима да и сами почну да се баве спортом. Ранијих година овде су долазиле екипе које су у свом саставу имале и познате спортисте, оне који су превазишли локалне оквире и то је многе младе привукло спорту. Како нам сада спортски туризам поново расте, може се очекивати популаризација спорта међу младима па тако и рекреативног – каже Радован Ристановић из ТСОК.

Два фудбалска терена, мини-пич терен, комплекс малих вишенаменских терена пресвучен тартаном, квалитетни кошеви, све се то налази на малом простору и изузетно је повољно за тренинг и рекреацију. Проблем постоји са трим-стазом коју су вандали оштетили. Више пута је покушана њена ревитализација, али лакше је рушити него правити. Стаза је, каже Ристановић, очишћена, материјал за обнову требало би да обезбеде “Србије шуме”, а у сарадњи са њима подгнут је објекат за предах, видиковац са којег се пружа поглед на Крупањ. Како буде пристизао материјал, тако ће и стаза бити обнављана, али она се и сада може користити за рекреацију пошто је, каже Ристановић, очишћена, а трава покошена.

– Имамо намеру да у склопу малих терена направимо и мини-теретану на отвореном како бисмо понуду повећали и учинили разноврснијом. Сада је популарна брига о физичком изгледу па морамо ићи у корак са временом – каже Ристановић.

У време када модерне технологије многе, не само младе, држе “приковане” за затворени простор и вај-фај везу, немерљив је значај сваког програма који подстиче на физичку активност. Крупањ има више од хиљаду активних спортиста, што је одличан резултат, а постојање бројних спортских терена, њихово одржавање и унапређивање, на чему се озбиљно ради, одлична је основа за развој спорта, како такмичарског тако и рекреативног. Спортске екипе долазе у Крупањ због одличних, пре свега природних, услова за припреме, а Крупањци у таквим условима живе и то им омогућава да потврде одавно познату истину да спорт здравље чува.

ЕЛН

ПРОЧИТАЈТЕ И…

СПОРТ ЗДРАВЉЕ ЧУВА (1) – Мање седења – више спорта

СПОРТ ЗДРАВЉЕ ЧУВА (2) – Физичко по мери деце

СПОРТ ЗДРАВЉЕ ЧУВА (3) – Одмалена заволети спорт

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )