
ОБЕЛЕЖЕНА 77. ГОДИШЊИЦА ПРВОГ ОСЛОБОЂЕЊА ЛОЗНИЦЕ У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ – Дан који би Србија требало да памти
Седамдесет седма годишњица првог ослобођења Лознице у Другом светском рату обележена је данас полагањем венаца на гроб пуковника Веселина Мисите, место његове погибије на робној кући и спомен-бисту. Венце су положили представници Града Лознице, Удружења ратних добровољаца 1912-1918. њихових потомака и поштовалаца ”Подриње” и Српске радикалне странке (СРС).
Окупљеним поштоваоцима пуковника Мисите и устаника обратили су се Вјерица Радета, потпредседница СРС, и председник Месног одбора СРС Трбушница и Савета младих Ђорђе Којић.
– На данашњи дан злогласне 1941. године потпуковник Мисита је са групом храбрих бораца Јадра ослободио Лозницу и, значајно је нагласити, учинио је првим европским градом ослобођеним од нацистичке Немачке. Нажалост заслуге Веселина Мисите дуго су се ”склањале под тепих” и мало је ко знао за њега. Ми смо покушали, када смо били на власти на републичком нивоу, да издејствујемо да се подигне споменик потпуковнику Мисити и истина је да смо имали проблема са тадашњим коалиционим партнером, али смо истрајали и спомен-биста је подигнута испред просторија СРС у Лозници. Власти на државном нивоу никада нису размишљале о обележавању овог дана, а није мала ствар бити први ослобођени град од нациста. Када СРС буде владајућа странка, будите сигурни да ћемо организовати обележавање овог датума и то баш у Лозници и баш код споменика Веселину Мисити – поручила је Радета.
Она је нагласила да када би данас неко питао Лозничане, а камоли људе изван овог града, по чему је данашњи датум познат, тешко да би ко знао одговор.
Којић је подсетио да СРС већ дужи низ година обележава овај догађај јер је то датум значајан не само за град Лозницу, већ за целу Србију и рекао да не треба да га обележавају само Лозничани.
– Ово је историјски датум који треба да памти цела Србија и овде је данас требало да буде и цео државни врх. Веселин Мисита је доказао да је јунак и он је тог дана положио свој живот на браник отаџбине. Сматрамо да ћемо се следеће године окупити у још већем броју и да ће из године у годину тако бити – казао је Којић.
Последњег августовског дана 1941. године око 1.200 устаника под командом Веселина Мисите, потпуковника краљевске војске, скршило је отпор окупатора и посело Лозницу учинивши је првим већим местом ослобођеним од Немаца у поробљеној Европи. У борбама за ослобођење Лознице заробљена су 93 Вермахтова војника и официра, а према њима се понашало у складу са правилима рата. Два дана касније половина их је настрадала у немачком бомбардовању Манастира Чокешина где су пребачени у команду Мачванског партизанског одреда. У борбама за ослобађење Лознице погинуло је осам устаника, четири су рањена, а пао је и сам Мисита који је посмртно унапређен у чин пуковника и одликован Карађорђевом звездом првог степена са златним мачевима.
Ослобођење Лознице, месец и по после ослобођења већег дела Црне Горе од италијанског окупатора и нешто више од 30 дана након ослобађања више места у Босни од усташа и домобрана, био је још један јасан знак да нацистичка сила која је поробила Европу није несаломива. Окупатор је убрзо поново овладао ослобођеном територијом, починио страховите злочине над цивилним становништвом, али није угасио искру слободе коју су запалили Мисита и устаници. После нешто више од три године, 23. септембра 1944. Лозница је поново ослобођена, партизанске јединице трајно су прогнале окупатора из Јадра и отада Јадром више није корачала окупаторска чизма.
Веселин Мисита
Веселин Мисита био је одличан официр, у 33. години постао је најмлађи мајор Југословенске краљевске војске, а у 37. потпуковник. Био је носилац више одликовања, говорио чешки, француски и немачки језик па је тако и ултиматум окупатору у Лозници упутио на немачком.
– Сви активни и резервни официри, подофицири и редови са својим свештенством, учитељима и целим српским народом траже од вас предају града, при чему вам се јемчи свака војничка част. У противном, ми ћемо град на силу отети. У том случају од нас немате шта тражити. Рок за испуњење овог захтева је 30 минута – стајало је у ултиматуму.
Одржао је реч.
Н. Т.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
МИХАЈЛОВИЋЕВА О ”БРАТОЉУБУ” – Мост завршен, а прелазака нема
ШТРАЈК ПРОСВЕТАРА – Најавили четири протеста у септембру
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″