
ПОЧЕЛЕ ПРИПРЕМЕ ЗА ШКОЛУ – Чекајући нове уџбенике
Још само десет дана и почиње нова школска година па је крајње време за куповину књига и школског прибора. У књижарама у Лозници понуда је разноврсна а цене прибора су исте као и последњих година. Већина трговаца нуди продају на рате
Тек што су се вратили са мора и отплатили последњу рату за летовање, родитеље школараца сада очекује нови намет, куповина књига и школског прибора, јер нова школска година само што није почела. Многи се одлучују и за куповину половних књига, али од ове године родитељи првака и петака то неће моћи да учине јер су за њих припремљена нова издања у складу са реформом школства.
Стручњаци Завода за унапређење образовања и васпитања у протекла два месеца прегледали су и одобрили за ова два разреда основне школе 286 нових уџбеника, 183 књиге одобрене су у штампаној форми, а пред управама школа, први пут су се нашла и 103 дигитална уџбеника. Највише одобрених уџбеника је из математике и српског језика, а чак 53 штампана издања намењена су учењу шест страних језика. Ђаци који од септембра крену у први разред гимназије такође ће учити према новом плану и програму, али због спорости процедуре око усвајања нових уџбеника, изгледа да ће се наставници у првом полугодишту морати снаћи и без уџбеника. Предлози уџбеника очекују се тек почетком наредне године и када се објаве, биће обавезни. Из Центра за развој програма и уџбеника поручују да има доста измена у књижевним садржајима из српског језика, а највише измена има биологија. У Заводу за унапређење образовања и васпитања сада чекају налог Министарства просвете за почетак израде новог програма рада у другом разреду гимназије, који је следећи на списку измена у опсежној реформи српског образовања.
Приликом куповине књига родитељи најчешће питају да ли могу да их отплате на рате, што није ни чудо с обзиром да комплет књига за четврти разред кошта око осам хиљада динара, а за седми од петнаест до шеснаест хиљада динара. За први и пети разред од ове године направљена су нова издања, за први коштају између шест и седам, а за седми разред чак тринаест хиљада динара. Уџбеници за средњошколце у средњим стручним школама су око седамнаест хиљада динара.
Поред књига, потребан је и нови школски прибор. У продавницама је избор велики, а цене су у складу са квалитетом, за основни школски прибор, перницу и школску торбу или ранац потребно је најмање десет хиљада динара.
Књижаре и поједини супермаркети ове године школарцима нуде разноврстан школски прибор и то по ценама које се годинама нису мењале. Зависно од величине и дебљине корица, цене свезака се крећу од 25 до 80 динара, оловака од 15 до 70, гумица од 15 до 80 динара, зарезача од 28 до 125, фломастера од 25 до 440, бојица од 120 до 290 а темпера од 295 до 480 динара, празних перница од 280 до 1400, а пуних од 750 до 2.450 динара, блокова за ликовно од сто динара па навише. Цена ранчева зависи од квалитета па тако анатомски коштају од 3.500 до 6.400 а обични од хиљаду до четири хиљаде динара. Када бирају ранац, родитељи треба да обрате пажњу на његову стабилност, материјал од којег је направљен и да ли је видљив у мраку.
Шта рећи до пуно среће школарцима у новој школској години а родитељима у „креирању“ кућног буџета.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
МЕЂУНАРОДНИ ЕКОЛОШКИ КАМП “У ПОТРАЗИ ЗА АЗБУКОМ” – Кад је чиста, природа је лепша
ЛОЗНИЧАНИН БРАНКО БИБЕРЧИЋ – Сликар из стаклорезачке радње
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″