БОРБА ПРОТИВ НАРКОМАНИЈЕ – Свака школа имаће свог полицајца
У циљу борбе против наркоманије, у свакој школи ће од 1. септембра бити по један школски полицајац, а за децу ће бити организоване и бесплатне спортске и друге активности како би се усмерили на здрав живот. Тренутно у Лозници раде само два школска полицајца која су задужена за четири средње школе
Да би што више зарадили, трговци дрогама не презају да продају јаче синтетисане прерађене дроге којима су промењени одређени хемијски делови како би њихово дејство било брже а укупно трајање дејства краће. Због тога особа која је већ зависна има потребу да је чешће узима. После недавних вести о смрти четворо младих за двадесетак дана, за које се сумња да су изазване конзумирањем екстазија, у борбу против наркоманије укључило се и Министарство здравља формирањем посебне комисије на чијем челу се налази министар Златибор Лончар а све мере ће бити спровођене у сарадњи са другим министарствима и институцијама. Комисија је донела и четири основне мере борбе против наркоманије у школама и међу омладином а усмерене су на ђаке, родитеље, полицију и медије с циљем да се подигне свест о штетности наркотика.
За ученике ће бити припремљени посебни програми који треба да дају информације о последицама коришћења психоактивних супстанци, њиховом изгледу, продаји. У оквиру тога радиће се и на изменама система вредности и стицању вештина, како би деца имала избор и да не пробају дрогу из досаде или радозналости. Обезбедиће се услови да се деца баве спортом и другим активностима а биће ангажовани спортисти и друге личности да на њих утичу личним примером. Посебни програми ће бити припремљени и за родитеље и наставнике како би препознали психолошке и физичке промене у понашању деце која користе дрогу и упуте их у праве институције, док ће здравствени радници, посебно школски лекари, ићи на обуке како би били упознати са новинама и знали да реагују на одговарајући начин. Предвиђена је и стална медијска кампања која, између осталог, подразумева приказивање емисија образовног карактера у каснијим терминима где би се без цензуре приказивале приче о животима зависника, ризицима и опасностима коришћења дроге.
Програмом борбе потив наркоманије у школама предвиђено је и организовање трибина за децу и родитеље које ће заједнички организовати министарства здравља и просвете, а одређено је да прва трибина буде одржана пре септембра. Као начин мерења успешности нових мера биће спроведени тестови за децу и родитеље како би се видело колико знају о дрогама и њиховој штетности, а Институт за јавно здравље Србије „Батут“ на свака три месеца подносиће извештаје о броју ученика, родитеља и школа који су прошли обуку и обавештаваће јавност о свему постигнутом.
Из Министарства унутрашњих послова стигло је обећање да ће бити спроведене контроле на спортским догађајима, али да не постоји законско право уласка на сплавове и друга места која су позната по коришћењу дроге. Поднет је и захтев за максимално повећање казни за нарко дилере, а у одељењима за борбу против наркоманије биће запослено више људи. Такође, обећано је да ће од септембра свака школа имати свог школског полицајца. Иначе, у Лозници тренутно раде само два школска полицајца задужена за четири средње школе, ниједна од четрнаест основних школа нема свог полицајца.
Како каже министар Лончар, „крајњи циљ свих ових превентивних мера је да када деца добију прилику да купе дрогу, то не желе да ураде, јер онај ко жели увек ће наћи начин да дрогу купи.“
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
СПОРТ ЗДРАВЉЕ ЧУВА (1) – Мање седења – више спорта
МЕЂУНАРОДНИ ДАН МЛАДИХ – Шетњом и спортом обележили свој дан
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″