ЗАВРШЕН ПРОЈЕКАТ УНАПРЕЂЕЊА ПРОИЗВОДЊЕ И КВАЛИТЕТА МЕДА – Сарадња је темељ будућности

ЗАВРШЕН ПРОЈЕКАТ УНАПРЕЂЕЊА ПРОИЗВОДЊЕ И КВАЛИТЕТА МЕДА – Сарадња је темељ будућности

 

Завршни догађај пројекта ”Унапређење производње и квалитета меда у Мачванском и Колубарском округу” одржан је данас у хотелу ”Ројал спа” у Бањи Ковлијачи и био је добра прилика да се размене искуства, а потписан је и правилник о заједничком коришћењу опреме. Укупна вредност пројекта, који је спровела Регионална развојна агенција Подриња, Подгорине и Рађевине (РРА), била је нешто виша од сто двадесет и једне и по хиљаде швајцарских франака од чега је  85 одсто, односно скоро 103 и по хиљаде, уложио донатор Швајцарска агенција за развој и сарадњу, а нешто више од 18 хиљада сарадници на пројекту. Током спровођења пројекта набављена је неопходна модерна опрема за унапређење производње квалитетног меда, спроведене су обуке пчелара и поклоњене кошнице са пчелињим друштвима. Ипак, највећи резултат овог пројекта није вредна опрема коју су пчелари добили.

– Ово је пример да удружени можемо много више да постигнемо и много лакшим путем. Нажалост, у Србији није све овако као код ових пет пчеларских удружења, многи немају свест о потреби удруживања и сарадње и надам се да ће ово бити пример који ће многе подстаћи да га следе. Пчеларство је у развоју и треба га подржати. Наше министарство има добре мере за пчеларе и наставићемо да их подржавамо, а то би требало да раде и локалне самоуправе. Овакви скупови су важни зато што су ту људи који знају шта им је потребно, а ми смо ту да их саслушамо – каже Александар Богићевић, в. д. помоћника министра пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Менаџер пројекта Леополд Ролингер каже да набављена опрема неће имати никакву сврху, уколико пчелари не буду наставили да сарађују. Оптимиста је и сматра да је сарадња пчеларских удружења добра основа за будућност и да пчеларима неће ускоро ни требати донаторска подршка јер су радни људи који ће за неколико година моћи из сопствених средстава да купују машине, унапређују производњу и заузму своје место у привредном систему.

Директорка РРА Љиљана Николић слаже се да је овај пројекат остварио велики успех пре свега учршћивањем сарадње између пет пчеларских удружења из Лознице, Љубовије, Ваљева, Осечине и Богатића.

– Пројекат је завршен, али ћемо се ми трудити да негујемо ову сарадњу, да окупљамо учеснике пројекта и подстакнемо их да већ сада размишљају о томе шта би нашој регији помогло у даљем унапређењу пчеларства. Наше подручје има потенцијала за рурални развој, од шест оснивача РРА у пет локалних самоуправа пољопривреда је доминантна привредна грана и потребно је подржати све врсте агробизниса, а пчеларство је једна од њих – каже Николићева.

Пројекат је завршен, али пчелари настављају рад. Зоран Ђурић, члан Извршног одбора Савеза пчеларских организација Србије, каже да је ово најбољи регион што се пчеларства тиче, броји око хиљаду пчелара и производи око 1.100 тона меда.

– Наша жеља је да за пет година производњу меда и чланство увећамо за по десет одсто, али и да старосну структуру поправимо. Тренутно је просечна старост пчелара око 55 и по, 56 година, а намеравамо да је спустимо испод 50. Потрудићемо се да мотивишемо што више младих и жена да се баве пчеларством. Да ли од пчеларства може да се живи, тешко је питање. Нигде у свету не постоји богат пчелар, али да може пристојно да живи од свог рада, то је сигурно – каже Ђурић.

Поред пчелара, завршном догађају присуствовали су и представници локалних самоуправа и сарадника на пројекту.

Н. Т.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ПРЕДСТАВЉЕН ИЗГЛЕД УЛИЦЕ СВЕТОГ САВЕ – Била је и биће најлепша (ВИДЕО)

КОМУНАЛНА ИНСПЕКЦИЈА У АКЦИЈИ – И рекламне ознаке морају да имају дозволу

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )