КОМУНАЛНА ИНСПЕКЦИЈА У АКЦИЈИ – И рекламне ознаке морају да имају дозволу

КОМУНАЛНА ИНСПЕКЦИЈА У АКЦИЈИ – И рекламне ознаке морају да имају дозволу

Због појачане контроле комуналне инспекције у Лозници, ових дана не мали број власника предузећа, занатских и трговинских радњи уклања рекламне ознаке са својих пословних објеката  јер нема дозволу за њихово постављање. Из Одељења за планирање и изградњу  кажу да су власници вероватно одлучили да им се више исплати да их скину него да прибављају одобрење иако таксе нису високе

Недавном Одлуком градске Скупштине о постављању монтажних објеката на површинама јавне намене тачно су одређена правила за  постављање рекламних ознака, табли или билборда као и летњих башта или тезги испред излога локала. Пошто је примећено да су многи јавни простори затрпани рекламама и да неке од њих заклањају и саобраћајне знакове, Градско веће је ових дана донело одлуку да се појача контрола у овој области. Према речима Владана Трипковића, начелника Одељења за планирање и изградњу, одлуком је одређено да идејни предлог рекламне ознаке ураде у  ЈП „Лозница развој“. Надлежни у овом предузећу  треба да изађу на терен, скицирају положај рекламне ознаке, летње баште или тезге. Ако се ради о приватном објекту или згради која припада Скупштини стамбене заједнице па су на њој постављене рекламе, треба да се прибави и  сагласност власника објекта.

–  Ако су испоштована урбанистичка правила, односно да рекламна ознака буде висока три метра како се не би неко повредио, или закачио, или да не заклања неку саобраћајну површину због чега би била угрожена саобраћајна безбедност, издаје се решење којим се одобрава постављање рекламне ознаке на период који је наведен у уговору са власником објекта, највише на пет година – напомиње Трипковић. 

Иако је и претходном одлуком одређено да се рекламне ознаке не могу постављати без дозволе, многи власници предузећа и локала се, изгледа, тога нису придржавали. Наиме, после посете комуналне инспекције, ових дана многи власници предузећа, занатских и трговинских радњи, уклањају своје рекламне табле и светлеће ознаке. Како каже Трипковић, нису морали да их уклоне, јер им је комунална инспекција само  наложила да прибаве одобрење, али су власници вероватно одлучили да им се то више исплати иако, како каже, таксе за добијање одобрења нису високе.

– Локална административна такса за физичка лица у које се убрајају и мање занатске и трговинске  радње износи 1,150 динара, за правна лица 2.800 динара, а такса која треба да се уплати за услуге ЈП „Лозница развој“ је 2.400 динара. Плаћају се само приликом издавања  дозволе, а не сваког месеца. Овом контролом само покушавамо да уведемо комунални ред који је у многим деловима града нарушен – каже Трипковић.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

УСКОРО НА БИЛБОРДИМА – 3-Д слике Улице Светог Саве

У СТРАЖИ – Нови контејнери за чистије село

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )