ГРОЗНИЦА ЗАПАДНОГ НИЛА – Оболела жена из Богатића

ГРОЗНИЦА ЗАПАДНОГ НИЛА – Оболела жена из Богатића

У Мачванском округу потврђен је случај оболења од грознице Западног Нила код 45. годишње жене из Богатића. У Лозници је урађено испитивање на осам локација, а у ужем центру града пријављена је сумња на присуство овог вируса у збирном узорку комараца.

Од почетка године у нашој земљи је потврђено 126  случајева оболевања од грознице Западног Нила и једанаест смртних исхода што је знатно више  у односу на исти период претходних година. Највише оболелих је у Београду и Војводини,  у питању су углавном особе  старије од  60 година и хронични су болесници.

И у Мачванском округу потврђен је случај оболења од грознице Западног Нила, ради се о 45. годишњој жени из Богатића. Према подацима Завода за јавно здравље у Шапцу, на подручју овог града вирус грознице Западног Нила није нађен код комараца, већ код коња док је на територији Лознице урађено испитивање на осам локација. У ужем центру Лознице пријављена је сумња на присуство вируса Западног Нила у збирном узорку комараца.

Инфекција вирусом грознице Западног Нила званично је први пут регистрована  у Србији у јулу 2012. године. У питању је сезонско оболење које се прености  убодом зараженог комарца Цулеџ пипиенс који је одомаћен и код нас, а главни резервоар заразе су  различите врсте птица у којима се вирус одржава  док је човек случајни домаћин.

Период инкубације траје од два до четрнаест дана и 80 до 90 одсто инфицираних овим вирусом нема никакве симптоме и знаке болести. Код малог процента заражених, симптоми подсећају на обољење слично грипу, с наглим повећањем температуре, главобољом, болом у грлу, леђима, мишићима, зглобовима, благим пролазним осипом и увећаним лимфним жлездама. Код неуроинвазивног облика болести који најчешће погађа старије од 65 година симптоми су главобоља, укочен врат, тупост, дезорјентисаност, кома, тремори,  слабост мишића и парализа. После прележане инфекције често долази до развоја дуготрајних последица, као што су: умор, губитак памћења, тешкоће приликом ходања, мишићна слабост и депресија.

Из Завода за јавно здравље препоручују да се у циљу смањења ризика од инфекције вирусом Западног Нила, примењују мере личне заштите од убода комараца, пре свега, употреба препарата на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном који одбијају ове инсекте, затим, ношење што комотније одеће дугих рукава и ногавица светле боје (комарци убадају кроз припијену одећу), избегавање боравка на отвореном у сумрак и у зору када комараца има највише. У циљу смањења броја места на које комарци могу да положе своја јаја потребно је најмање  једном недељно испразнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки. Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду.

Апелују да се у случају појаве било каквих симптома који су слични неуроинвазивним обликом болести, одмах треба јавити изабраном лекару.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

УСКОРО НА БИЛБОРДИМА – 3-Д слике Улице Светог Саве

У СТРАЖИ – Нови контејнери за чистије село

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )