ПРЕМИЈЕРКА АНА БРНАБИЋ ПОСЕТИЛА ТРШИЋ И ЛОЗНИЦУ – Центар у Тршићу биће као нова Петница

ПРЕМИЈЕРКА АНА БРНАБИЋ ПОСЕТИЛА ТРШИЋ И ЛОЗНИЦУ – Центар у Тршићу биће као нова Петница

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић посетила је данас Тршић и Лозницу. Заједно са министром просвете, науке и технолошког развоја Младеном Шарчевићем и градоначелником Лознице Видојем Петровићем најпре је обишла Образовно-културни центар „Вук Караџић“ у Тршићу, први научно-истраживачки центар у области друштвено-хуманистичких наука у Србији, где је разговарала са средњошколцима и студентима из Србије и Републике Српске, учесницима радионице која се организује у родном месту реформатора српског језика. Премијерка је поручила да ће влада подржати центар, који ће за друштвено-хуманистичке науке имати исти значај као ваљевска „Петница“ за природне, а разговарајући са најбољим ђацима и стипендистима града Лознице поручила је да је веома важно да млади остану у Србији и да им се зато морају омогућити што бољи услови за живот и рад.

– Министарство просвете имало је добру визију да од Тршића направи оно што већ имамо у Петници, која има своју традицију, али се надам да ћемо за десет, петнаест или двадесет година и овде у Тршићу имати такву традицију. Лозница је добар пример локалних самоуправа у Србији по многим стварима, градоначелник је са својим тимом јако добро води. Овде имамо одређене изазове у смислу радних места, али на јесен очекујемо неколико нових инвеститора, са великим потенцијалима – рекла је премијерка Брнабић и нагласила да Лозница има потенцијал за развој рударства и да ће тај град ускоро постати центар региона.

Образовно-културни центар „Вук Караџић“ са ресорним министарством организује три радионице: жаргонизми, фразеологизми, дијалектелизми у односу на стандардни језик, као и фолклористички камп и курс Историја српске културе“, а директорка Александра Пурић подсетила је да је основан одлуком Владе Србије 14. октобра прошле године и да је за десет месеци постигао добре резултате.

– У томе су нам помогли председник државе, Влада Србије, Министарство просвете и локална самоуправа. Тршић је постао стециште на којем ће се стицати знања из области друштвених и хуманистичких наука, овде ће се окупљати млади људи који ће кроз различите радионице и кампове учити историју српске културе, фолклористику, културно наслеђе и учити да чувају наш национални интегритет. Охрабрује нас чињеница да смо у августу, када је период распуста и годишњих одмора, успели да окупимо осамдесеторо деце из Србије и дијаспоре који су одлучили да раде, да уче и стичу нова знања. Надам се да ће неки од њих једног дана доћи да држе предавања и учествовати у стручним семинарима – казала је директорка Пурић.

Министар Шарчевић је подсетио да је од идеје и зграде у градњи за кратко време направљен центар изврсности, место за квалитетан боравак ученика и студената, али и научне скупове.

– Сви наши стручњаци, професори факултета, радо прихватају позиве да буду у програмским саветима, да осмисле квалитетне садржаје и од јесени ћемо овде имати моделе као што их има Петница, да овде млади долазе током целе године и по седам дана проводе у различитим активностима. До сада су се у Тршићу одржавали само Републичко такмичење у српском језику и Вуков сабор, а овај центар ће радити током целе године. Ускоро ће у њега стићи слависти из иностранства, а реченица – негујмо српски језик – није фраза, већ потреба и обавеза. Сада имамо и институцију која ће се тиме бавити – рекао је министар Младен Шарчевић.

Градоначелник Видоје Петровић изразио је захвалност државном руководству које је имало слуха да подржи отварање центра у Тршићу истичући да је то за Вуков завичај од немерљивог значаја и вредности.

– Лепо је када имамо од кога да учимо и зато сам посебно захвалан професорима који овде долазе и своје знање преносе младима. У времену глобалног потискивања националног идентитата неговање своје традиције и развијање друштвено-хуманистичких наука је од изузетног значаја. Трудићемо се да будемо добри домаћини, а сви који овде буду боравили преносиће своја искуства следећим генерацима, које ће чувати наш идентитет и нашу културу – казао је градоначелник Петровић.

Брнабићева је потом у градској управи разговарала са градоначелником и његовим сарадницима, а затим су посетили Фабрику кондиторских производа „Нели“ где се упознала са пословањем овог лозничког предузећа

С. Пајић

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )